Některé asi ano, ale jsou i druhy, o kterých stojí zato si něco povědět.
Karambola
Vypadá, jak by se přímo zrodila ke zdobení. Také se tak používá. Můžete ji vidět na dortech nebo koktejlových sklenicích. Nakrájená na plátky se mění ve zlaté hvězdičky. Konzumuje se syrová nebo jako džus. Dá se z ní vyrobit marmeláda. Její dužina je nakyslá a připomíná angrešt.
Nákup: Do našich obchodů se dovážejí jen ty nezralé, které dozrávají až při pokojové teplotě. Pravý čas konzumace poznáte podle jejich hnědě zabarvených ostrých hran čili žeber. Karamboly neloupejte, pouze odstraňte hnědá žebra!
Pitahaya neboli dračí ovoce
Pod atraktivní slupkou plodu kaktusu, kterému se daří ve Střední Americe, Vietnamu i v Číně, se skrývá dužnina, jejíž chuť se dá přirovnat k vodnímu melounu, někteří ji připodobňují také k angreštu či jemnému kiwi.
Nákup: Vybírejte kulaté a pravidelné plody bez skvrn: Plod musí být pevný, ale ne tvrdý. Můžete ho oloupat, nebo jíst lžičkou.
Liči
Liči pochází z Číny, kde je pěstováno již více než 4 tisíce let a je považováno za pokrm lásky. Růžovočervená slupka kryje bílou průsvitnou dužninu s perleťovým leskem. Je sladká a vůní připomíná růži, muškát či hroznové víno. Liči se podává samotné, v ovocných salátech, džusech, sorbetu.
Nákup: Vyhledávejte pouze plody s neporušenou slupkou, která má hezky růžovou barvu (tmavohnědá slupka znamená, že je plod starý).
Papája
Domovinou papáji je jižní Mexiko a Guatemala, ale je běžně pěstovaná i v jižní Africe, jihovýchodní Asii nebo na Havaji. Je to vlastně takový meloun ve tvaru hrušky.
Když ji rozkrojíte, objeví se jemně sametová lososově zabarvená dužnina a také spousta semínek. Podle stupně zralosti se papája používá jako zelenina či ovoce.
Nákup: Vybírejte takové plody, které mají výraznou oranžovou barvu, pokud možno přecházející do červené. Je dobré, když na omak je ovoce mírně měkké.