Máte rádi běhání nebo se k němu aktuálně s koncem zimy chystáte? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně se jedná o skvělou aktivitu. Jednoduše se prostě můžete sbalit, začít a můžete si být jistí, že budete spalovat kalorie.
O běhání se už popsaly spousty stran, nicméně váže se k němu spousty zajímavostí. My vám nabízíme ty, o nichž jste možná doposud nic nevěděli.
1. Během venku spálíte více kalorií
Samozřejmě hovoříme o stejném tempu běhání. Vše je dáno odporem vzduchu. Jen málokdy se vám podaří, že budete běžet přímo s větrem, jenž vám bude pomáhat.
2. Znáte nejdelší uběhnutou vzdálenost za rok?
Obujete si nejlepší běžecké boty a vyrazíte. Tak je to jednoduché. Víte, ale kolik kilometrů uběhl za rok člověk nejvíce?
Jednalo se o vzdálenost 27 011 km, kterou zdolal za rok ultramaratonec Serge Girard.
3. Přirozený způsob snížení krevního tlaku
Máte vysoký krevní tlak? Začněte pravidelně běhat a budete mít vyhráno. Bylo dokázáno, že běh krevní tlak sníží, a to na rozdíl od léků bez vedlejších účinků.
4. Předpoklady pro dobrý běh máte geneticky dané
Za vaše výborné výsledky při běhání může genofond vaší matky. Spousty předpokladů máte vrozených.
5. Znáte nejstaršího maratonce?
Běh fascinuje lidi jakéhokoli věku. Nejstarším člověkem, který zdolal maraton, byl Fauja Singh. V roce 2012 mu bylo 101 let a uběhl maraton za 7 hodin a 49 minut.
6. Vaše kosti budou silnější
Tělo dokáže přidávat do kostí další minerály. I proto mají závodní běžci silnější kosti než rekreační běžci nebo lidi, již neběhají.
7. Tři dny běžet a zemřít
Vědecky je dokázáno, že člověk dokáže běžet 3 minuty průměrnou rychlostí 24 km/h. Víc ne, jinak zemře.
8. Zhruba miliarda běžců po celém světě
Přesně tolik páru běžecké obuvi se v ročním intervalu prodá.
9. Pokud chcete výkon, hrajte fotbal
Je také dokázáno, že pokud chcete opravdu výkon, hrajte fotbal. Běhání bez fotbalu pro vás pak bude jednodušší a vydržíte více.
10. Kvalita obuvi rozhoduje, ale…
Obecně se tvrdí, že důležitá je drahá obuv. Studie univerzity v Bernu ale hovoří o tom, že běžci mající dražší boty měli dvakrát vyšší riziko poranění.
Přesto se ale vyplatí kvalitu obuvi otestovat třeba na Testkvality.cz.