Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
10 nejhorších důlních neštěstí všech dob

Uhlí se řadí mezi důležité energetické suroviny, a to už od průmyslové revoluce. Jeho dolování však s sebou vždy neslo riziko závalu, zaplavení, požáru nebo výbuchu. Pokud k takové tragédii došlo, většina horníků se nejčastěji udusila jedovatými plyny. Kdy a kde si těžba „černého zlata“ vyžádala nejvíce životů?

Čína

Kdy: 26. dubna 1942

Počet obětí: 1549

Důvod: výbuch plynu

Kde: uhelný důl Benxih (Honkeiko)

V roce 1942 se zde vytěžilo 900 000 tun uhlí a pracovalo tu 4400 horníků.
V roce 1942 se zde vytěžilo 900 000 tun uhlí a pracovalo tu 4400 horníků.

V čínské oblasti Honkeiko odstartovala těžba železa a uhlí v roce 1905 jako společný projekt Japonska a Číny. Protože však mezi těmito státy docházelo k častým roztržkám, celý projekt se postupem času dostal pod japonskou kontrolu.

Zvláště po roce 1937 pak Japonci přinutili Číňany, aby v dole těžili za velmi nepříznivých podmínek. Mezi horníky se rozmáhaly nemoci, hlavně tyfus a cholera.

Chyba Japonců

Osudný den přišel 26. dubna roku 1942, kdy došlo k výbuchu plynu a uhelného prachu, který následně způsobil požár. Ten, kdo byl uvězněn uvnitř, neměl žádnou šanci a udusil se. Aby nedošlo k rozšíření ohně, uzavřeli Japonci větrání a důl záměrně utěsnili.

Nechali tak pod zemí napospas stovky lidí. Bezprostředně po incidentu Japonci nahlásili 34 obětí, na místě ale zahynulo kolem 1549! Po válce situaci prošetřoval Sovětský svaz a zjistil, že Japonci pochybili.

Francie

Kdy: 10. března 1906

Počet obětí: 1099

Důvod: výbuch uhelného prachu

Kde: Courriéres

V roce 1906 se v oblasti těžilo kolem 17 milionů tun uhlí za rok a pracovalo zde okolo 70 000 horníků.
V roce 1906 se v oblasti těžilo kolem 17 milionů tun uhlí za rok a pracovalo zde okolo 70 000 horníků.

Důlnímu neštěstí v Courriéres patří v Evropě první příčka v počtu zemřelých.

Nehoda se stala uprostřed kamenouhelného revíru v Pas de Calais v severní Francii v březnu roku 1906. Za příčinu katastrofy bývá označována exploze uhelného prachu na šachtách číslo 3 a 4. Ale proč prach vybouchl, se dodnes nepodařilo objasnit.

Podle všeho se o úniku plynu vědělo už den předem, ale společnost odmítla zastavit výrobu. Každopádně důsledky byly otřesné.

Přežili vlastní smrt

Celá situace vzbudila velkou paniku. Problém nastal hlavně při záchraně, kdy byly veškeré pokusy marné. Do prostoru totiž nebylo možné celých 14 dnů proniknout, neboť jámová výztuž se natolik poškodila, že se záchranáři nemohli dostat dolů.

Zcela logicky tak prohlásili uvězněné horníky za mrtvé. Pro všechny proto nastalo obrovské překvapení, když pod zemí našli 12 na smrt vysílených horníků, kteří vydrželi celých 20 dnů naživu.

Rozsah neštěstí se přičítá hlavně špatnému bezpečnostnímu zařízení a nedostatku kvalitních záchranných

přístrojů.

Japonsko

Kdy: 15. prosince 1914

Počet obětí: 687

Důvod: výbuch uhelného prachu a metanu

Kde: Kjúšú, Japonsko

V japonských dolech pracovaly i manželky horníků. V tomto případě bylo zabito 20 % žen.
V japonských dolech pracovaly i manželky horníků. V tomto případě bylo zabito 20 % žen.

Nejhorší neštěstí v Japonsku způsobil výbuch plynu v uhelném dole Micubiši Hojo. Micubiši formálně otevřelo důl v roce 1908. Jednalo se o jednoho z nejhlubších dolů své doby v Japonsku, v některých částech měřil až 90 metrů.

Obrovská exploze vyvrhla z podzemí mrak černého dýmu a posléze vymrštila klec výtahu hlavní šachty do výšky 14 metrů. Nejvíce to zasáhlo horníky ve vzdálenosti 200 metrů od hlavního vchodu. Podle výpovědí byl zvuk výbuchu slyšet až 6 km daleko. Po krátké době, aby nedošlo k šíření ohně, byly vstupy dolu zapečetěny.

Velká Británie

Kdy: 14. října 1913

Počet obětí: 439

Důvod: exploze metanu

Kde: Universal Colliery

Velká Británie patřila a stále patří mezi největší vývozce uhlí na světě a za svou těžební historii zažila i několik velkých nehod.

K té nejhorší došlo ve Walesu 14. října 1913. Uhelné doly totiž obsahovaly velké množství důlního plynu složeného z metanu a vodíku.

Co se osudného dne stalo, se nepodařilo s určitostí prokázat, ale hlavním impulsem byla zřejmě jiskra, která odlétla z podzemního zabezpečovacího zařízení.

Vadná technika

Podle všeho došlo ke dvěma explozím, ta první zapálila uhelný prach, který se šířil vzduchem. Ne všichni horníci však zemřeli při požáru, většina z nich se otrávila oxidem uhelnatým. Následné šetření prokázalo, že došlo k chybě ve vedení.

To následně vedlo k obvinění z nedbalosti Edwarda Shawa, jenž nakonec zaplatil pokutu v hodnotě 24 liber.

Jihoafrická republika

Kdy: 21. ledna 1960

Počet obětí: 437

Důvod: zborcení stropu

Kde: Sasolburg, Jihoafrická republika

Okolo roku 1954 se v dole těžily téměř 2 miliony tun uhlí ročně.
Okolo roku 1954 se v dole těžily téměř 2 miliony tun uhlí ročně.

K největší těžební katastrofě v Jihoafrické republice došlo u uhelného dolu Coalbrook dne 21. ledna 1960. Tentokrát za to nemohl únik plynu, ale propadnutí celkem 900 nosných pilířů. Kvůli tomu se propadly asi tři kilometry čtvereční podzemního prostoru.

V té době v dolech pracovalo okolo 1000 horníků. Zhruba polovině z nich se podařilo uniknout nakloněnou šachtou, přes 400 dalších však zůstalo uvězněných uvnitř. Ty pak udusil unikající metan nebo je rozdrtily padající kameny.

Ani záchranáři to neměli jednoduché, několik z nich záchrannou akci zaplatilo životem.

Zimbabwe

Kdy: 6. června 1972

Počet obětí: 426

Důvod: exploze

Kde: Hwange, Zimbabwe

K největšímu neštěstí na území Zimbabwe došlo 6. června 1972 v dolu Wankie. Stejně jako v jiných případech došlo k podzemnímu výbuchu, kvůli kterému ve všech šachtách proudilo obrovské množství kouře a plynů.

Bezprostředně po explozi, během které se zřítila většina chodeb, uvízlo pod zemí několik stovek horníků. Zpočátku se věřilo, že jich bylo 468, posléze se zjistilo, že řada lidí nepřišla do práce.

Není pomoci

Při prvních explozích se podařilo záchranářům vyprostit 8 mužů, druhý den však došlo k dalším dvěma výbuchům a plyny se valily do necelých 5 km tunelů. To znemožnilo další pokusy o záchranu. Mrtví pak byli ponecháni napospas přírodě.

Indie

Kdy: 27. prosince 1975

Počet obětí: 375

Důvod: zatopení vodou

Kde: uhelný důl Chasnala

Před touto katastrofou zde došlo k nehodě už v roce 1965, kdy zemřelo několik desítek horníků. Ta horší nastala o deset let později. 27. prosince otřásl dolem výbuch. Ten byl pravděpodobně způsoben zapálením kapsy hořlavého metanového plynu.

Podle jedné verze to způsobil jeden z horníků, který si zapaloval kahan. Podle další teorie se jednalo o sabotáž. Když propadla střecha dolu, horníci zůstali pod horou suti a utopili se, protože důl zaplavila voda.

USA

Kdy: 6. prosince 1907

Počet obětí: 362

Důvod: vznícení elektrické jiskry

Kde: Monongah

Výbuch v Monogahu prý bylo slyšet téměř 13 km daleko.
Výbuch v Monogahu prý bylo slyšet téměř 13 km daleko.

Tragédie v uhelném dole Monongah patří k nejhorší důlní nehodě, která se odehrála na území Spojených států amerických. Událost se stala v prosinci 1907 v dolech Fairmont Coal Company v Západní Virginii a zemřelo zde 362 horníků.

Podle oficiálního prohlášení přeskočila pod povrchem elektrická jiskra nebo byly příčinou plameny z kahanu některého z horníků. Výbuch způsobil velké škody nejen v dole, ale i na povrchu. Zničil ventilační systém společně s mnoha železničními vozy a dalším vybavením.

Těžké vyprošťování

Kvůli explozi došlo k poškození trámů, které podpíraly střechu, a to způsobilo další problémy a komplikace při vyprošťování. První dobrovolníci vstoupili dolů 25 minut po počátečním výbuchu.

Největší hrozbou pro ně byly různé výpary, nejvíce šlo o směs oxidu uhličitého a dusíku, a také oxidu uhelnatého.

Česká republika

Kdy: 31. května 1892

Počet obětí: 319

Důvod: požár

Kde: Březové hory

České země v historii vynikaly těžbou, a to nejen uhelnou. Největší tragédie na našem území se odehrála v roce 1892. K požáru v dole Marie u Příbrami došlo kvůli neopatrnosti havířů, kteří patřičně neuhasili knot olejové lampy. Odhozený oharek následně propadl dolů, kde se posléze vznítil.

Nemohli uvěřit

I když byli všichni alarmováni, nikdo neočekával, že by se požár rozšířil do enormních rozměrů. Proto horníci v odlehlejších částech dále pracovali a neuposlechli příkazů k opuštění místa. Udusili se tak jedovatými plyny. Někteří se však zachránili útěkem do vedlejších dolů Vojtěch a Anna.

Turecko

Kdy: 13. května 2014

Počet obětí: 301

Důvod: výbuch uhelného prachu

Kde: Soma Coal Mining Company

I v moderní době stále čas od času k důlnímu neštěstí dojde. Jedno z nich se stalo v Turecku ve městě Soma, které leží necelých 500 km od Istanbulu. Jde o největší důlní katastrofu v novém tisíciletí.

Po explozi propukl v dole požár a necelá polovina ze 787 horníků se udusila oxidem uhelnatým.

Před soudem

Kvůli porušení pravidel bezpečnosti práce bylo stíháno celkem 51 lidí. V dole totiž chyběla evakuační komora a horníci neměli k dispozici ani funkční plynové masky.

Vinou nedostatečné údržby také nefungovaly senzory, které měly signalizovat přítomnost nebezpečných plynů. Provozovatel dolu však během soudu popřel jakoukoli nedbalost s tím, že šlo o výbuch uhelného prachu.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
Zajímavosti
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Záhady a napětí
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
Bumerang z Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 tisíc let?
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů: Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polských archeologů […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Na 100 jarních kilometrů správné boty
panidomu.cz
Na 100 jarních kilometrů správné boty
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím,
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz