Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
10 skvostů světové architektury!

Nejkrásnější zámky nebo katedrály jistě vzbuzují obdiv, existují ale i jiné úchvatné stavby, které stojí za návštěvu a za pozornost.

Žehlička (Flatiron Building)

Kde leží: New York, USA

Kdy byl postaven: 1902

Výška: 87 metrů, po přistavení mansardy v roce 1905 94 metrů

Flatiron Building není první stavbou „žehličkového“ tvaru. Předcházela jí Gooderham Building v Torontu z roku 1892 a podobná budova v Atlantě z roku 1897. Obě jsou ale menší než jejich newyorský protějšek.
Flatiron Building není první stavbou „žehličkového“ tvaru. Předcházela jí Gooderham Building v Torontu z roku 1892 a podobná budova v Atlantě z roku 1897. Obě jsou ale menší než jejich newyorský protějšek.

V New Yorku je zhruba 5600 mrakodrapů, ale Žehlička je nezaměnitelná. Trojúhelníková stavba stojí na křižovatce slavných ulic – Broadwaye a Páté Avenue, její třetí stranu lemuje 23. ulice.

Perfektní výhled je na ni z vyhlídkové plošiny v mrakodrapu Empire State Building. Žehlička vznikla v době, kdy nejvyššími stavbami na Manhattanu byly kostelní věže. A ty v roce 1902 přerostla. Dnes je ovšem mrakodrap Flatiron v porovnání s moderními stavbami malinký.

Nejstarší mrakodrap?

Pozornost turistů tahle stařičká budova ale přitahuje dál – svým bizarním tvarem, který připomíná starou litinovou žehličku, ale i výzdobou ve stylu renesance. V zakulacené špičce je trojúhelníková budova široká jen 2 metry.

Se svými 22 podlažími a 94 metry výšky je Flatiron Building často považována za nejstarší dosud stojící mrakodrap na Manhattanu, třebaže Park Row Building z roku 1899 je starší i vyšší.

Oriental Pearl Tower

Kde leží: Šanghaj, Čína

Kdy byla postavena: 1994

Výška: 468 metrů

Se svými 468 metry byla televizní věž Perla Orientu nejvyšší budovou v Číně mezi lety 1994 až 2007, pak ji svou výškou překonala budova Shanghai World Financial Center.
Se svými 468 metry byla televizní věž Perla Orientu nejvyšší budovou v Číně mezi lety 1994 až 2007, pak ji svou výškou překonala budova Shanghai World Financial Center.

V Šanghaji je mnoho mrakodrapů a výškových budov. Jednou z nich je TV vysílač Oriental Pearl Tower (Perlová věž). Stavba byla započata roku 1990 a dokončena o čtyři roky později. Věž se skládá z 11 koulí různé velikosti.

Dvě největší koule mají průměr 50 metrů (spodní) a 45 metrů. Jsou propojeny třemi sloupy o průměru 9 metrů. Nejvýše položená koule má 14 metrů v průměru.

Nádherný výhled na Šanghaj

Na věži je celkem 15 pozorovatelen, přičemž nejvyšší (známá jako Space Module) je ve výšce 350 metrů. Ve výšce 267 se nachází otočná restaurace, která skýtá nádherný pohled na celou Šanghaj. Najdete zde výstavní haly, restaurace a nákupní středisko.

Přespat můžete ve zdejším hotelu o kapacitě 20 pokojů, nazývaném Space Hotel, který leží mezi dvěma největšími koulemi.

Hallgrímskirkja

Kde leží: Reykjavík, Island

Kdy byl postaven: 1986

Výška: 74,5 metrů

Český turista by si neměl nechat ujít prohlídku místní křtitelnice, která je vyrobena zčásti z islandského čediče, zčásti z českého křišťálu.
Český turista by si neměl nechat ujít prohlídku místní křtitelnice, která je vyrobena zčásti z islandského čediče, zčásti z českého křišťálu.

Se svou výškou 73 metrů se jedná o bezkonkurenčně nejvyšší kostel na Islandu a jednu z nejvyšších budov na ostrově vůbec. Je nepřehlédnutelný už po cestě z letiště v Keflavíku, a to především díky zvláštnímu tvaru, který připomíná spíš raketoplán než kostel.

Podle architekta Guðjóna Samúelssona, který stavbu navrhl, má exteriér kostela evokovat tekoucí lávu, tolik charakteristický prvek islandské krajiny.

Stavba trvala 41 let

Kostel byl pojmenován po Hallgrímuru Pétrussonovi, nejznámějším islandském církevním básníkovi. Vyhlídkovou věž kostela ročně navštíví tisíce lidí.

Výtah turisty vyveze až na plošinu, odkud je nádherný výhled na Reykjavík, hory v jeho okolí a Atlantský oceán. Stavba začala v roce 1945 a dokončena byla až v roce 1986.

30 St Mary Axe (Gherkin)

Kde leží: Londýn, Spojené království

Kdy byla postavena: 2004

Výška: 180 metrů

Navzdory celkově oválnému skleněnému tvaru je jediný kousek zaobleného skla použit na vrcholovou část budovy.
Navzdory celkově oválnému skleněnému tvaru je jediný kousek zaobleného skla použit na vrcholovou část budovy.

Budova stojí na místě původní Baltické burzy, sídla vedení společnosti zajišťující prodej lodí a poskytování lodních informací.

Ta byla 10. dubna 1992 vážně poškozena výbuchem bomby, kterou zde umístila teroristická organizace IRA. První návrh tvaru nové budovy byl velmi neobvyklý a připomínal tvarem okurku, z čehož vznikla její přezdívka Gherkin (anglicky malá nakládaná okurka).

Ačkoli společnost Trafalgar House nakonec od tohoto plánu ustoupila, přezdívka zůstala.

Okurka, nebo Šiška?

Konečný návrh vytvořil strukturu podobnou tvarem šišce, aby minimalizoval vzduchovou turbulenci v okolí budovy.

Stavba byla dokončena 28. dubna 2004. Návrh obdržel prestižní cenu Královské britské společnosti architektů jako nejlepší nová budova roku 2004 a také Emporis Skyscraper Award jako nejlepší mrakodrap světa, dokončený v tomto roce.

Opera v Sydney

Kde leží: Sydney, Austrálie

Kdy byla postavena: 1973

Výška: 65 metrů

Budova opery v Sydney
Budova opery v Sydney

Obří plachetnice kotvící v přístavu nebo roztažená křídla exotického ptáka. To vše připomíná budova Opery v Sydney s kaskádou mušlovitých útvarů.

Symbol Austrálie, budovu Opery v Sydney, přihlásil do architektonické soutěže vyhlášené v roce 1956 tehdy teprve sedmatřicetiletý dánský architekt Jørn Utzon. Oficiálně ji otevřela královna Alžběta II. 20. října 1973.

Milion keramických dlaždic

Celý komplex se rozkládá na ploše 1,8 hektaru. Zahrnuje pět hlavních sálů, výstavní síň, nahrávací studio i restaurace. Střechu pokrývá více než 1 000 000 keramických dlaždic.

Stojí na 580 betonových pilířích, jejichž základy sahají do hloubky 25 metrů a nesou 160 tisíc tun těžkou konstrukci.

Megalomanská stavba ale také spolykala mimořádnou částku, původní rozpočet sedmi milionů se vyšplhal až na 102 milionů australských dolarů (zhruba 1,6 miliardy korun).

Namba Parks

Kde leží: Ósaka, Japonsko

Kdy byl postaven: 2003

Dílo bylo vystavěno v roce 2003 a od té doby získává jedno ocenění za druhým.
Dílo bylo vystavěno v roce 2003 a od té doby získává jedno ocenění za druhým.

Namba Parks je kancelářský a obchodní komplex, tvořený impozantní výškovou budovou Park Tower s 30 patry a devítipatrovým obřím nákupním střediskem.

Zahrady pokrývají téměř celou horní plochu střechy střediska a v osmi poschodích se vinou kolem dokola až na úroveň přízemí.

Jsou zde dokonce úzké kaňony, vodopády a změť různých úzkých cestiček připomínající zákoutí v džungli, ale i rozsáhlejší plochy s květinovou výsadbou, dětskými hřišti a slunnými terasami.

Dokonalé soukromí

Většina návštěvníků vyjede rychlovýtahem do nejvyššího patra a odtud se průchodem dostane na první terasu. Systémem schodišť a cest vinoucích se po vrstevnici se pak dostává do stále nižších výšek.

Pochopitelně může kdykoli vstoupit i nazpět do obchodního prostoru. Zajímavé jsou malé kavárničky či restaurace, umístěné uprostřed zeleně, které mají venkovní posezení pouze pro 5 až10 lidí.

Hosta obklopují vzrostlé nádherně kvetoucí keře, které poskytují dokonalý pocit soukromí.

Vila Tugendhat

Kde leží: Brno, Česká republika

Kdy byla postavena: 1930

Jedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO.
Jedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO.

Zásadní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových. Vila patří k základním stavbám světového funkcionalismu. Autor je považován za jednoho z otců moderní architektury 20. století.

Kde se rozdělilo Československo?

Manželé Tugendhatovi obývali vilu pouze do roku 1938, kdy byli jakožto Židé nuceni opustit pod nacistickou hrozbou Československo. Na podzim roku 1939 ji zabavilo gestapo, během války vilu využíval letecký konstruktér a průmyslník Willy Messerschmitt.

V roce 1945 ji zabrala Rudá armáda a vila sloužila k ubytování sovětských vojáků, v přízemí byla konírna. Dne 26. srpna 1992 byla ve vile podepsána dohoda o rozdělení Československa.

Marina Bay Sands

Kde leží: Singapur

Kdy byla postavena: 2010

Výška: 245 metrů

Hotel pojme až 45 000 ubytovaných osob, 3900 jich najednou může na terasu.Přímo součástí hotelu je stanice metra Bayfront.
Hotel pojme až 45 000 ubytovaných osob, 3900 jich najednou může na terasu.Přímo součástí hotelu je stanice metra Bayfront.

Nejúchvatnější terasa světa, nejatraktivnější bazén na světě, jedna z nejdražších budov planety, nejdražší samostatně stojící nemovitost s kasinem na světě.

Všemi těmito názvy označujeme jedno velkolepé stavitelské dílo, hotelový komplex Marina Bay Sands v Singapuru. Hotel nabízí 2561 pokojů, 120 000 m2 výstavních prostor i muzeum ve tvaru rozkvetlého lotosového květu.

Bazén v oblacích

Tím nejpopulárnějším místem celého komplexu je 340 metrů dlouhá terasa Skypark. Nachází se totiž ve výšce 200 metrů nad zemí a její rozměry by se daly srovnat se dvěma fotbalovými hřišti.

Kromě barů a vyhlídkové plošiny je na ní umístěn bazén. Proplavat se jím dá až na samotný okraj terasy, odkud je možné prohlížet si z výšky Singapur s vodou po ramena.

Capital Gate

Kde leží: Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty

Kdy byla postavena: 2011

Výška: 160 metrů

Náklon: 18 stupňů

Do Guinnessovy knihy rekordů byl mrakodrap zapsán jako nejvychýlenější stavba světa. Stavba je vychýlena z osy počínaje 12. patrem.
Do Guinnessovy knihy rekordů byl mrakodrap zapsán jako nejvychýlenější stavba světa. Stavba je vychýlena z osy počínaje 12. patrem.

Šikmá věž v Abú Dhabí je 4x víc „nakřivo“ než ta italská v Pise. Na rozdíl od ní náklon není způsoben nestabilním podložím, ale odvážnou představivostí šejků ze Spojených arabských emirátů.

Nehne s ní ani vichr či zemětřesení, přestože při pohledu na ni budete mít možná závrať. Stavba je totiž sestavená ze stovek diagonálně navazujících panelů ve tvaru diamantu, které tvoří extrémně pevnou síť, zvanou diagrid.

Aby bylo možné vytvořit zakřivení fasády, je každý díl určený přesně na konkrétní místo, takže v celé věži nenajdete dva stejné kusy.

Vrtulníky a jachty

Uvnitř najdete luxusní pětihvězdičkový hotel Hyatt, na vrcholku Capital Gate se můžete vykoupat v přepychových bazénech a odreagovat se na krásných terasách nebo tu přistát se soukromou helikoptérou.

Věž je součástí obrovského obchodního komplexu u umělého mořského zálivu, a tak u jejího kořene můžou kotvit i milionářské jachty.

Budova Čínské ústřední televize

Kde leží: Peking, Čína

Kdy byla postavena: 2012

Výška: 234 metrů

Architekt Rem Koolhaas o CCTV Headquarters prohlásil, že je to budova, kterou by Číňané nevymysleli a Evropané nepostavili.
Architekt Rem Koolhaas o CCTV Headquarters prohlásil, že je to budova, kterou by Číňané nevymysleli a Evropané nepostavili.

Futuristicky vyhlížející budovu, která má symbolizovat nástup Číny na světovou scénu, navrhli německý architekt Ole Scheeren s nizozemským architektem Remem Koolhaasem. Scheeren o budově řekl, že ji není snadné jednoznačně vymezit. Konstrukce podle něj symbolizuje zlom a představuje novou Čínu v jiném významu.

Číňané ji v lásce nemají

Budova CCTV-Tower, vysoká 234 metrů, stojí v obchodním centru Pekingu. Sestává ze dvou věží ve tvaru L, spojených křížem u paty, které ve výšce 160 metrů spojuje 70metrový pravoúhlý výčnělek.

Číňané nemají státní televizi příliš v oblibě, funguje totiž jako nástroj propagandy vládnoucí komunistické strany.

Nadšeni prý nejsou ani z CCTV-Tower, které se kvůli neobvyklému tvaru prý začalo říkat „velké trenýrky“.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Vezl Amundsen k pólu gramofon?
Loď Fram napíná plachty a 9. srpna 1910 vyplouvá z norského Kristiansandu. V té chvíli ví jen tři muži na palubě, jaký bude její cíl. „Jižní pól,“ oznamuje velitel výpravy Roald Amundsen zbytku posádky až na Madeiře. Severní točna již padla, chce to novou výzvu!   Moře a led jsou jeho život…Poprvé se Roald Amundsen […]
Brodili se křižáci ve Svatém městě krví?
Dřevěné obléhací věže se tyčí nad hradbami města. Ty jsou i přes zoufalý odpor obránců právě prolomeny a dovnitř se ženou zástupy křižáků. V božím jménu už neběží dobývat, ale loupit a vraždit.   Dobytí Antiochie v červnu 1098 je nesporným úspěchem první křížové výpravy do Svaté země, ale současně také zdrojem bojů o moc mezi veliteli […]
Vymyslel Sedžong písmo na dopoledne?
Králem se vůbec stát neměl, ale když už ho osud na trůn posadil, stal se rovnou největším panovníkem historie. Sedžong Veliký toho dal svému národu tolik, že se před ním sklánějí Korejci ještě po šesti staletích.   Území Korejského poloostrova je v polovině 14. století součástí mongolské říše Jüan, mezi obyvatelstvem ale stoupá nespokojenost. Do čela […]
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává […]
Zajímavosti
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím […]
Slova s děsivým původem: Křičící duch a čára smrti!
Věci okolo nás občas dostanou své jméno vcelku nečekanou cestou. Vybíráme pro vás slova, která spojuje tak trochu strašidelný původ!   Maskoty dnes máme pro štěstí, dříve však měli lidi chránit před zlými čarodějnicemi! Těm se v jednom ze starých jazyků Francie říkalo „masca“. Podobných slov je mnohem víc. Dnes neškodných, dříve z nich mrazilo… […]
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém […]
Nejdelší let světa trvá dva měsíce!
Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává v texaském Dallasu dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží celých 50 dní. Jenže Robert Timm (1926–1976) a jeho kolega John Cook (?–1995) je v Las Vegas překonají, a to rovnou o čtrnáct dní!   Majitel lasvegaského hotelu Hacienda Doc Bailey dumá, jak přitáhnout zákazníky. Dává se […]
Záhady a napětí
Tajemství francouzské katedrály: Působí v ní bájná podzemní energie?
Katedrála Notre-Dame v Chartres je odedávna považována za magické místo, které působí i na nevěřící. Již v dávných dobách se zde rozprostíral posvátný háj, kde se ke svým obřadům scházeli keltští kněží – druidové. Je snad toto místo dodnes ovlivněno nějakou záhadnou silou?   Předchůdkyně dnešní katedrály tady stojí už v roce 1144. O její […]
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je […]
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v […]
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda?   Je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit