Planeta Země

11 nejstarších potravin, které se podařilo objevit

11 nejstarších potravin, které se podařilo objevit

Archeologové čas od času přijdou s objevem, který nám přiblíží, jak se stravovali lidé před stovkami či tisíci let. Díky tomu si můžeme snáze představit jejich každodenní život. Jaká nejstarší jídla se jim podařilo „vykopat“?

1). Předchůdce pita chleba

Místo objevu: Černá poušť, Jordánsko
Stáří: 14 400 let

Nalezeno bylo 254 kousků dávného chleba, z nichž 24 se podařilo analyzovat.

V červenci roku 2018 objevili archeologové v jordánské Černé poušti v nalezišti Šubajka kamenný krb a v něm pravděpodobně nejstarší kus chleba. Jeho stáří je odhadováno na 14 400 let. Nekvašený chléb vypadal trochu jako pita placka nebo indické čapátí. Upečen byl z divokých obilovin podobných ječmeni, ovsu a pšenici.

Další ingrediencí byly hlízy z vodní rostliny, která pečivu údajně dodávala křupavou strukturu a slanost. Chléb měl oříškovou, mírně nahořklou chuť.

Naši předkové jej mohli využívat i k balení upečeného masa z místních gazel.

2). Nejstarší víno světa

Místo objevu: vesnice Gadachrili Gora a Shulaveris Gora, Gruzie
Stáří: 8000 let

Za vůbec nejstarší alkoholický nápoje je považován ten z rýže, medu a ovoce, nalezený v Číně a pocházející z doby 7000 let př. n. l.

Objev kvašení hroznů byl zřejmě dílem náhody, když v hliněné nádobě či měchu začaly divoké hrozny kvasit vlivem vysokých teplot a přírodní oxidace. A opojný nápoj byl na světě. Hrozny byly přitom pěstovány už před 14 000 lety v oblasti Ženevského jezera. Nejstarší nádoby na víno objevili archeologové roku 2017 ve dvou neolitických vesnicích asi 50 km od gruzínského Tbilisi.

V osmi z nich se nacházely stopy vína, nejstarší vzorek byl datován do roku 5980 př. n. l. Nalezené nádoby, zvané kvevri, na sobě měly výjevy hroznů a tančících mužů.

V Gruzii se na uchovávání vína používají i dnes.

3). Pochoutka dávných indiánů

Místo objevu: Paredones a Huaca Prieta, Peru
Stáří: 6700 let

Našla se kukuřičná zrna stará 3000 až 6700 let.

Kukuřice byla poprvé kultivována v Mexiku před zhruba 9000 lety, a to z divoké rostliny zvané teosinta. O několik tisíc let později se dostala do Jižní Ameriky, kde se začaly vyvíjet její různé druhy, které jsou dnes pro andskou oblast typické. Tamní lidé začali kukuřici zpracovávat nejrůznějšími způsoby, a to dávno předtím, než uměli vyrábět keramické nádoby.

Ač ještě netvořila významnou součást jejich jídelníčku, konzumovali ji nejčastěji ve formě rozpukaných zrn, tedy popcornu, a kukuřičné mouky. Potvrzují to nálezy z lokalit Paredones na jižním pobřeží Peru a Juaca Prieta na severním pobřeží.

Zde objevená kukuřičná zrna jsou stará 3000 až 6700 let.

4). Máslo z bažiny

Místo objevu: poblíž města Tullamore v hrabství Offaly, Irsko
Stáří: 5000 let

Pohřbívání másla v dřevěných soudcích do bažin mělo v Irsku svoji tradici minimálně od prvního století našeho letopočtu. Důvodem byla zřejmě snaha o konzervaci, případně nutnost jeho uležení pro slavnostní události roku. Navíc bylo máslo i ceněným obchodním artiklem.

V roce 2011 byl u města Tullamore v irském hrabství Offaly nalezen padesátikilogramový sud s „bažinovým“ máslem, které bylo pohřbeno v hloubce 2,3 metru pod zemí a jehož stáří se odhaduje na 5000 let.

Zřejmě by bylo jedlé i dnes, vědci v něm i po předlouhém pobytu v bažině nalezli minimální množství patogenů, což je srovnatelné s máslem uloženým v moderních mrazácích.

5). Nudle vynalezli Číňané

Místo objevu: provincie Čching-chaj, Čína
Stáří: 4000 let

Nudle byly vyrobené z těsta z čiroku a prosa.

Zdá se, že odvěký spor o to, zda nudle vynalezli Číňané, nebo Italové, má svého vítěze. V západočínské provincii Čching-chaj byla totiž roku 2005 pod asi třímetrovým nánosem usazenin ze záplav, jež zahubily tamní pozdně neolitickou kulturu, nalezena převržená miska s porcí nudlí o velikosti lidské pěsti.

Nejstarší těstoviny na světě se zachovaly 4000 let díky tomu, že byly uložené de facto ve vakuu.

Padesát centimetrů dlouhé žluté nudle byly vyrobeny z těsta z čiroku a prosa, nikoli z pšenice či rýže, jak se dnes vyrábějí v Číně dnes.

6). Lahodný, ale zřejmě jedovatý

Místo objevu: starověká metropole Mennofer, Egypt
Stáří: 3200 let

Sýr mohl chutnat podobně jako klasický kozí sýr, byl však velmi kyselý. Byl také snadno roztíratelný, ovšem dobu trvanlivosti měl zřejmě krátkou.

Poblíž dnešní Káhiry, v úrodně deltě Nilu, se rozkládala staroegyptská metropole Mennofer. V ní byla už roku 1885 objevena hrobka správce města Ptahmese. Podrobnějšího prozkoumání se jí však dostalo až roku 2010. Cennosti z ní zřejmě odnesli vykradači hrobů, na místě však zůstalo několik hliněných nádob obsahujících podivnou hmotu.

Po jejím podrobnějším prozkoumání vědci usoudili, že mohlo jít o až 3200 let starý sýr, vyrobený z kozího a ovčího mléka a překvapivě i z mléka buvola afrického.

Nacházely se v něm však i bakterie rodu Brucella, které způsobují nakažlivou brucelózu, takže byl jedovatý.

7). Polévka čínských válečníků

Místo objevu: město Si-an, Čína
Stáří: 2400 let

Si-an je jedním z nejstarších měst čínské historie, hlavním městem Číny byl po 1100 let. V roce 1974 byla poblíž něj na pohřebišti Quin Shihuanga, prvního čínského císaře, jenž vládl do roku 210 př. n. l., objevena terakotová armáda. V roce 2010 objevili dělníci při rozšiřování plochy pro místní letiště poblíž Si-anu hrobku dávného válečníka.

V ní archeologové nalezli zapečetěnou bronzovou nádobu obsahující vývar z kostí, starý 2400 let – „nejstarší polévku světa“! Vědci zkoumají, jak důležitou roli měla ve stravovacích návycích místních obyvatel mezi roky 475 až 221 př. n.

l.

8). Zálivka z potopené lodi

Místo objevu: pobřeží řeckého ostrova Chios, Egejské moře
Stáří: 2350 let

Roku 2004 byl u pobřeží řeckého ostrova Chios v Egejském moři nalezen vrak starověké lodi. Pochází z roku 350 př. n. l., tedy z doby starověkých Athén. Předměty nalezené na lodi byly v roce 2006 vytaženy z moře a podrobně analyzovány. V jedné z amfor se nacházel olivový olej smíchaný s oreganem, používaný k dochucení salátů a jiných pokrmů.

Bylinky měly olej zřejmě nejen ochucovat, ale zároveň i prodlužovat jeho trvanlivost.

I dnes starší generace řeckých žen ví, že přidání oregana, tymiánu či šalvěje olivový olej konzervuje.

9). V hrobě pohřbené jerky

Místo objevu: vesnice Wanli, Čína
Stáří: 2000 let

Sušené maso znali už ve starověkém Egyptě, Římě či Incké říši.

Sušené maso nazývané jerky se v dnešních dnech těší velké oblibě, je ideální svačinou na dlouhé cesty nebo při kempování. Nejde však o výdobytek moderní doby, sušené maso znali už ve starověkém Egyptě, Římě či Incké říši. Vykopávky provedené v roce 2009 u vesnice Wanli v Číně dokazují, že i tamní obyvatelé tuto lahůdku znali a připravovali.

V jedné z hrobek bylo nalezeno 2000 let staré sušené hovězí maso.

V průběhu let se jeho barva vlivem okolního vzduchu změnila na tmavě zelenou, ale svůj objem si zachovalo, což je důkazem toho, že již v době svého uložení do hrobky bylo usušeno.

10). Čokoláda od královny Viktorie

Místo objevu: Canberra, Austrálie
Stáří: 121 let

Další stará čokoláda v plechové krabičce pochází z roku 1902. Vyrobena byla čajovou společnosti Mazawattee u příležitosti korunovace anglického krále Eduarda VII.

V osobní sbírce slavného australského básníka Banjo Patersona (1864–1941) našli pracovníci Australské národní knihovny opravdový poklad – plechovou krabičku obsahující čokoládu Cadbury, kterou dostávali britští vojáci, bojující v búrské válce (1899–1902), od královny Viktorie (1819–1901). Na krabičce byla její podobizna a nápis „Jižní Afrika, 1900“.

Náklady na nákup 70 000 až 80 000 liber kakaa šly z královniny vlastní kapsy.

Básník zřejmě čokoládu, která byla častým předmětem směny, koupil od vojsk, když v Jižní Africe působil jako válečný zpravodaj.

11). Koláč Roberta Falcona Scotta

Místo objevu: mys Adare, Antarktida
Stáří: 111 let

Dobře zakonzervovaný ovocný chlebíček britské značky Huntley and Palmers se zachoval v neporušené krabičce na chatě, kterou v roce 1899 zbudoval norský výzkumník Carsten Borchgevinik (1864-1934) na mysu Adare v Antarktidě. Koláč ovšem nepatřil jemu, nýbrž slavnému „druhému“ objeviteli severního pólu, Robertu Falconu Scottovi (1868–1912).

Ten chatu využil jako svoji základnu během expedice Terra Nova mezi roky 1910 až 1912. Jeho výprava severního pólu dne 17.

ledna 1912 dosáhla, bohužel při cestě zpět všichni její účastníci zahynuli.

Více z Planeta Země

Drsní zabijáci s jedinou slabinou!

Planeta Země23.9.2021

Co vydržíme aneb Jak dlouho může lidské tělo fungovat v extrémních podmínkách?

Planeta Země16.9.2021

Poslední naděje aneb transplantace

Planeta Země13.9.2021

Kanada má originální stanici pro záchranu mořských savců

Planeta Země10.9.2021

Kde se vzali superhrdinové?

Planeta Země9.9.2021

Sex jako potěšení, ale i lék

Planeta Země6.9.2021

Dokazuje Tulliho papyrus, že nad Egyptem prolétli mimozemšťané?

Planeta Země2.9.2021

Kdo je nejlepším stavitelem v říši zvířat?

Planeta Země30.8.2021

Co zabilo naše předchůdce? Klimatické změny!

Planeta Země26.8.2021
Planeta Země
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Strojaři představili už 6. generaci studentské formule
21stoleti.cz

Strojaři představili už 6....

V předvečer dubajského EXPA, kde se závěrem...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
U naší branky zvonil muž z jiné doby
skutecnepribehy.cz

U naší branky zvonil muž z...

Mám pro strach uděláno,...
Tajný život Leonarda da Vinciho
enigmaplus.cz

Tajný život Leonarda da...

Leonardo da Vinci (1452-1519) byl výjimečnou a...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....