Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
11 největších divadelních budov světa: Kde zhlédne nevšední umělecký zážitek nejvíce diváků za večer?

Divadelní představení se těšila velké popularitě už v antice. I dnes se ale lidé rádi nechávají unést příběhem, který se odehrává přímo před jejich očima.

Do kterých divadelních budov, které jsou uměleckými klenoty samy o sobě, se vejde nejvíce lidí?

Sydney Opera House

Kapacita: 5738 diváků

Kde se nachází: Sydney, Austrálie

Kdy byl postaven: 1959–1973

Varhany, umístěné v koncertním sále Opery v Sydney, mají 10 154 píšťal a jsou největšími mechanickými varhanami na světě.
Varhany, umístěné v koncertním sále Opery v Sydney, mají 10 154 píšťal a jsou největšími mechanickými varhanami na světě.

Australské Sydney si už dnes málokdo umí představit bez jeho dominanty – budovy Opery, nacházející se v přístavu Port Jackson. Architektonickou soutěž na podobu Sydney Opera House vyhlásila vláda Nového Jižního Walesu už v roce 1956. Přihlásilo se přes 230 návrhů, nakonec vyhrál návrh nepříliš známého dánského architekta Jørna Utzona (1918–2008).

Paradoxem je, že byl nejprve ze soutěže vyloučen. Stavba započala 1. března 1959 a byla dokončena v roce 1973. První představení se odehrálo 28. září 1973, ačkoli byla budova oficiálně otevřena královnou Alžbětou II. až 20. října téhož roku.

Symbol australského Sydney

Sám architekt se na stavbě opery přestal podílet už v roce 1966 kvůli neustálým sporům během výstavby.

Náklady na stavu se z původních 7 milionů australských dolarů vyšplhaly na rekordních 102 (dnes asi 17,6 miliardy korun), i tak nebyly vždy respektovány Utzonovy stavební plány.

Na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO byla Opera v Sydney zapsána 29. června 2007. Její expresionistický design s řadou velkých „skořápek“ se stal symbolem Sydney, známým po celém světě.

Budova zahrnuje pět hlavních sálů, výstavní síň, nahrávací studio a restaurace. Operní sál pojme 1507 diváků, koncertní 2679, všechny dohromady pak 5738 posluchačů.

Royal Albert Hall

Kapacita: 5272 diváků

Kde se nachází: Londýn, Velká Británie

Kdy byla postavena: 1867–1871

Hala byla původně osvětlena plynovým osvětlením, důmyslný systém dokázal během deseti sekund rozsvítit tisíce plynových trysek. Elektrifikace proběhla až roku 1888.
Hala byla původně osvětlena plynovým osvětlením, důmyslný systém dokázal během deseti sekund rozsvítit tisíce plynových trysek. Elektrifikace proběhla až roku 1888.

Royal Albert Hall se nachází v jižním Kensingtonu v Londýně a konají se v ní koncerty a jiné kulturní akce. Hala je pojmenována po princi Albertovi (1819–1861), manželovi královny Viktorie (1819–1901).

Poté, co se roku 1851 konala v londýnském Hyde Parku Světová výstava, pro kterou byl postaven Crystal palace, chtěl právě princ Albert nechat vystavět několik budov, jež by sloužily pro pobavení veřejnosti.

Slavnostního otevření Albert Hall dne 29. března 1871 se ale nedožil. Hala má oválný tvar o rozměrech 90 na 80 metrů. Její kapacita činila v minulosti až 8000 návštěvníků, ale pojala i 12 000 lidí.

Dnes je vlivem bezpečnostních opatřeních kapacita budovy omezena na 5272 sedících diváků.

Dvojnásobný hudební zážitek

Na obvodu haly je terakotový vlis, který má odkazovat na triumf vědy a umění. Francis Fowk a Henry Scott, se při návrhu budovy inspirovali starými amfiteátry. Dominantou stavby je její obrovská skleněná střecha v kovovém rámu, jež se vypíná do výšky 45 metrů.

Ta byla nejprve smontována v Manchesteru a až poté po dílech dopravena do Londýna. Panovaly obavy z pádu střechy při instalaci, nakonec klesla jen o 1,5 cm. Nevýhody ale měla hned dvě.

Za prvé skrz ni do budovy pražilo slunce a za druhé způsobovala ozvěnu, takže se tradovalo, že jde o jediný sál, kde umělec slyší svoji skladbu hned dvakrát. Problém byl uspokojivě vyřešen až roku 1969 instalací sklolaminátových disků.

Odeon Heroda Attiky

Kapacita: 5000 diváků

Kde se nachází: Athény, Řecko

Kdy byl postaven: dokončen 161 n. l.

V 50. letech 20. století došlo k rekonstrukci místa.
V 50. letech 20. století došlo k rekonstrukci místa.

Odeon neboli zastřešený amfiteátr nechal na jihozápadním svahu athénské akropole zbudovat roku 161 n. l. Herodes Attikos (101–177). Tento významný starořecký politik, řečník a mecenáš byl učitelem budoucího císaře Marca Aurelia (121–180).

Odeon vystavěl, aby uctil památku své římské manželky, kterou byla Aspasie Annia Regilla. Hlediště Odeonu bylo vytesáno do skály, vepředu se tyčila třípatrová fasáda z oblouků. Divadlo pak kryla dřevěná střecha z cenného cedru libanonského, jež se nedochovala.

Konala se v něm vystoupení, soutěže či festivaly uměleckého přednesu, kapacita byla dimenzována na 5000 návštěvníků.

Jako za dob starého Řecka

Odeon fungoval až do roku 267, kdy jej zanechali v ruinách Herulové, východogermánský kmen pocházející z jižní Skandinávie.

Koncerty v něm byly znovu obnoveny až v 50. letech 20. století, kdy došlo i k rekonstrukci Odeonu, a to pomocí pentelického mramoru (na slunci zlatě svítí). Od té doby se zde každoročně od května do října koná athénský festival i mnohá mezinárodní vystoupení.

Koncertovali v něm například Frank Sinatra, Maria Callas, Luciano Pavarotti, Sting, Elton John a řada dalších světových umělců.

Metropolitní opera

Kapacita: 3800 diváků

Kde se nachází: New York, USA

Kdy byla postavena: 1880

V New Yorku se nachází rovněž největší vnitřní divadelní prostor, Radio City Music Hall, který pojme až 5960 diváků.
V New Yorku se nachází rovněž největší vnitřní divadelní prostor, Radio City Music Hall, který pojme až 5960 diváků.

Metropolitan Opera Company v New Yorku byla založena v dubnu roku 1880, měla být alternativou k již existujícímu opernímu domu Academy of Music.

Předplatiteli lóží v tomto divadle byli totiž představitelé nejvyšších newyorských společenských vrstev, staré vážené rodiny, které ovšem nechtěly do svých řad přijmout nové členy, bohaté průmyslníky.

Ti se proto rozhodli postavit si vlastní operní dům, který ve všech směrech předčí ten stávající. Proto na Manhattanu ve čtvrti Upper West Side vyrostla budova Metropolitní opery neboli Met.

Opera na Times Square

Představuje největší organizaci klasické hudby v USA, když každoročně uvádí na 220 operních představení.

Některá vybraná jsou dokonce promítána na velkoplošné obrazovce na slavném náměstí Times Square přímo v New Yorku, jiná vysílána živě pomocí HD přenosů do kin po celém světě.

S kapacitou 3800 sedadel patří Met mezi největší divadla světa, zároveň je však jednou z nejdůležitějších světových operních scén, kde vystupuje řada proslulých domácích i zahraničních umělců.

Carnegie Hall

Kapacita: 3671

Kde se nachází: New York, USA

Kdy byla postavena: 1891

V hale vystoupili i čeští umělci, například houslista Pavel Šporcl nebo pěvkyně Dagmar Pecková a Eva Urbanová, ze zpěváků populární hudby pak Karel Gott s Helenou Vondráčkovou.
V hale vystoupili i čeští umělci, například houslista Pavel Šporcl nebo pěvkyně Dagmar Pecková a Eva Urbanová, ze zpěváků populární hudby pak Karel Gott s Helenou Vondráčkovou.

Další slavná newyorská divadelní budova – Carnegie Hall – je koncertní síň, zaměřená převážně na vážnou hudbu. Patří k nejprestižnějším na světě. Nachází se na Sedmé Avenue na Manhattanu.

Jméno nese po Andrewovi Carnegiem (1835–1919), což byl ocelářský magnát a mecenáš, který stavbu budovy financoval.

Využívat se začala už v dubna 1891, ačkoli slavnostně byla otevřena až 5. května koncertem, který dirigoval ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij (1840–1893). V roce 1893 zde pak měla světovou premiéru Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka (1841–1904).

Koncertní síň měla ustoupit mrakodrapu

Budovu v italském renesančním stylu navrhl architekt William Tuthill (1855–1929). Carnegiové ji vlastnili až do roku 1925. V 50. letech pak byla nabídnuta k prodeji Newyorské filharmonii, která v ní měla nejvíce koncertů, ta ale odmítla.

Rozhodovalo se proto o demolici budovy, jež měla ustoupit novému mrakodrapu. Zdvihla se ale vlna odporu iniciovaná houslistou Isaacem Sternem (1920–2001) po němž je dnes pojmenován hlavní sál budovy.

Carnegie Hall byla zachráněna, následně proběhla její rekonstrukce, po které si ale lidé stěžovali na zhoršenou akustiku, jíž hala proslula. Až v roce 1995 se přišlo na to, že problémy způsobovala betonová deska pod jevištěm, která byla následně odstraněna.

Chicago Theatre

Kapacita: 3600 diváků

Kde se nachází: Chicago, Illinois, USA

Kdy bylo postaveno: 1921

Během příprav na světový veletrh 1933 v Chicagu byly malby s francouzskými motivy nahrazeny obrazy řeckých a římských božstev.
Během příprav na světový veletrh 1933 v Chicagu byly malby s francouzskými motivy nahrazeny obrazy řeckých a římských božstev.

Ikona amerického Chicaga, jejíž zářivě neonové logo nechybí v řadě romantických filmů a televizních seriálů, to je Chicago Theatre, původně známé jako Balaban and Katz Chicago Theatre. Divadlo se nachází na ulici North State Street v chicagské čtvrti Loop.

Postaveno bylo v roce 1921 jako vlajková loď skupiny divadel, jejímiž zřizovateli byli bratři A. J. a Barney Balabanovi a Samuel Katz.

Původní výzdoba sálu zahrnovala 14 velkých nástěnných maleb ve francouzském stylu, jež obklopovaly forbínu (předscénu), které vytvořil portrétista Louis Grell (1887–1960), mezi jehož žáky patřil například Walt Disney.

Při znovuotevření zazpíval Sinatra

Divadlo bylo slavnostně otevřeno 26. října 1921 s kapacitou 3880 sedadel a propagováno jako Světové divadlo zázraků. Konala se v něm filmová i klasická představení, největší úspěch měl živě hraný jazz.

V 70. letech zaznamenalo divadlo útlum, dne 19. září 1985 pak bylo zavřeno. Prošlo nákladnou rekonstrukcí, aby mohlo být 10. září 1986 opětovně slavnostně otevřeno. Zazpíval při tom Frank Sinatra (1915–1998).

Dnes divadlo vlastní společnost Madison Square Garden, která v něm pořádá divadelní i kouzelnická představení, sportovní akce či koncerty populární hudby.

Elgin and Winter Garden Theatres

Kapacita: 3599 diváků

Kde se nachází: Toronto, Kanada

Kdy byly postaveny: 1913

Strop vypadá jako posetý hvězdami.
Strop vypadá jako posetý hvězdami.

Dvojice divadel, které se nacházejí nad sebou, byla postavena v roce 1913 jakožto vlajková loď řetězce Marcuse Loewa.

Spodní divadlo Elgin s kapacitou 2149 diváků bylo uzpůsobeno hlavně pro vaudeville (program se zpěvy a tanci, předchůdce operety, varieté a muzikálu) a filmy, zdobeno bylo zlatem a mramorem.

O sedm podlaží výše umístěná Zimní zahrada, kam se vejde 1410 diváků, byla honosnější, určená pro lepší společnost. Jejím hlavním lákadlem je strop, který vypadá jako obloha posetá hvězdami, a nástěnné malby rostlin. V 70. letech zájem o obě divadla upadal.

Od roku 1979 slouží Elgin každoročně jako hostitel mezinárodního filmového festivalu v Torontu, hrají se zde různé muzikály, například slavné Kočky (Cats).

La Scala

Kapacita: 2800 diváků

Kde se nachází: Milán, Itálie

Kdy byla postavena: 1776–1778

Angažmá v La Scale získala například česká sopranistka Eva Urbanová.
Angažmá v La Scale získala například česká sopranistka Eva Urbanová.

Slavný milánský operní dům La Scala dnes co do uznání soupeří o prvenství s Metropolitní operou v New Yorku a Vídeňskou státní operou.

Jeho jméno je odvozeno od kostela Santa Maria della Scala, na jehož místě bylo divadlo postaveno poté, co původní roku 1776 vyhořelo. Sezona je v divadle tradičně zahajována dne 7. prosince na svátek svatého Ambrože, patrona města Milána.

Roku 1838 si budova prošla rekonstrukcí a pak opět mezi roky 1943 až 1946 poté, co byla těžce poškozena při leteckém útoku.

Ópera Bastille

Kapacita: 2703 diváků

Kde se nachází: Paříž, Francie

Kdy byla postavena: 1990

Budova byla postavena při příležitosti 200. výročí pádu Bastily.
Budova byla postavena při příležitosti 200. výročí pádu Bastily.

Tento operní dům v Paříži byl slavnostně otevřen dne 13. července 1989 u příležitosti 200. výročí pádu Bastily, jež odstartoval Velkou francouzskou revoluci. Pevnost sloužila jako věznice, a byla proto symbolem despotické francouzské monarchie.

O postavení operní budovy rozhodl v roce 1982 tehdejší francouzský prezident François Mitterrand (1916–1996) kvůli nedostatečné kapacitě dosavadní Opery Garnier. Budova se nachází na náměstí Place de la Bastille na místě bývalého nádraží.

Navrhl ji architekt Carlos Ott. Do budovy o rozloze 155 000 m2 se vejde až 4000 osob, Velký sál pak pojme 2703 sedících.

Teatro Colón

Kapacita: 2 478 diváků

Kde se nachází: Buenos Aires, Argentina

Kdy bylo postaveno: 1888–1908

Mezi roky 2005–2010 potom prošlo nákladnou renovací.
Mezi roky 2005–2010 potom prošlo nákladnou renovací.

Jde o operní dům s nejlepší akustikou na světě pro operu a druhou nejlepší pro koncerty. Snese tak srovnání s La Scalou v Miláně, Metropolitní operou v New Yorku či Vídeňskou státní operou. Nachází se v hlavním městě Argentiny, Buenos Aires.

Není bez zajímavosti, že původně ve městě stálo jiné Teatro Colón, jež bylo otevřeno už v roce 1857. Ke konci století vznikla potřeba nového divadla, jehož stavba však trvala 20 let.

Až 25. května 1908 bylo slavnostně otevřeno nové divadlo, nesoucí jméno Kryštofa Kolumba (1451–1506), a to operou Giuseppe Verdiho (1813–1901) Aida. Divadlo bylo navrženo v italském stylu a mělo se vyrovnat těm evropských, což se mu povedlo.

Bolšoj těatr

Kapacita: 2153 diváků

Kde se nachází: Moskva, Rusko

Kdy byl postaven: 1825

Baletní soubor Velkého divadla, založený roku 1773, je považován za jeden z nejlepších na světě.
Baletní soubor Velkého divadla, založený roku 1773, je považován za jeden z nejlepších na světě.

Budova vznikla na místě bývalého Petrovského divadla, které roku 1805 zničil požár.

Slavnostně otevřeno bylo Velké divadlo (Bolšoj těatr) dne 18. ledna 1825. Zpočátku hrálo pouze díla ruských autorů, například Petra Iljiče Čajkovského nebo Sergeje Rachmaninova (1873–1943), až od 40. let 19. století pak i zahraniční autory.

V roce 1853 zničil vnitřní výzdobu divadla požár, ale architekt Alberto Cavos (1800–1863) budovu vybavil ještě vznešeněji, tato výzdoba se pak zachovala dodnes. Během 2. světové války zasáhla budovu německá bomba, bylo ale hned opraveno. Dodnes patří mezi nejkrásnější divadelní stavby na světě.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Zajímavosti
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz