Nemusí to být jen sport, mnohdy stačí prudší krok, sklouznutí či obyčejná chůze do schodů, aby se „achilovka“ bolestivě ozvala.
Achillova šlacha (lidově achilovka) je největší a nejsilnější šlachou v těle. Působí doslova jako pružina při chůzi, při běhu, skoku i dopadu. Je ale velmi málo cévně zásobena a nedokáže dlouhodobě zvládnout přetížení. A to je důvod, proč s ní máme poměrně často potíže.
Jak vzniká zánět?
Při častém přetížení achilovky dochází postupně ke zkracování její délky, šlacha se navíc zvětšuje a tím se zvyšuje tlak uvnitř. Postižené místo na sebe upozorní bolestí.
Když tento signál necháte bez povšimnutí, z akutního zánětu se plíživě zrodí zánět chronický. Pokud ani teď neodstraníte příčinu, je jen otázkou času, kdy vás zánět nadobro zastaví.
Může dojít až k nevratnému přetržení Achillovy šlachy, které vás zařadí mezi invalidy.
Jak si ulevit
Přetíženému svalu se snažte ulevit. Přestaňte se cvičením, nohu polohujte, odpočívejte. Protože je achilovka špatně zásobená krví, má na ni nepříznivý dopad nízká okolní teplota. Zajistěte jí teplo.
Stačí, když si nazujete podkolenky, které vedle ní zároveň ochrání i lýtkový sval.V případě akutních bolestí okamžitě přerušte své sportovní aktivity a poraďte se s lékařem.
Prevence a léčba
Bolestem Achillovy šlachy lze předcházet. Třeba kvalitními botami. Pečujte o nohy, masírujte je, protahujte, dopřejte jim strečink. Achilovce ulevíte když ji promažete mastí nebo gelem s protizánětlivým účinkem.
Vyzkoušet můžete také lymfodrenáže, elektroléčbu nebo ultrazvuk. Chronická forma je na léčení obtížnější. Lékař vám může navrhnout i operaci, která spočívá v rozrušení obalů šlachy.Krajním řešením je odstranění degenerativně změněných míst.
(Foto: Shutterstock)