„Vynikající!“ rozplývá se Napoleon Bonaparte nad delikatesami, které mu připravil jeho dvorní kuchař Carême. Dlouho si však jeho služeb neužije.
Nadaný kuchtík totiž umírá v necelých padesáti letech, údajně na následky dlouhodobého vdechování jedovatých výparů z dřevěného uhlí, na němž vaří.
Guillaume tirel
Kdo?
– Guillaume Tirel, známý spíš jako Taillevent, získá kuchařské ostruhy coby „enfent de cuisine“ u francouzské královny Jany z Évreux. Tady se však dlouho neohřeje…
Pro koho vaří?
– Tirel je na královském dvoře jako doma. A jak by také ne, když působí jako šéfkuchař u francouzského panovníka Filipa VI., Karla V., a dokonce i Karla VI. V kuchyni mu to patrně svědčí!
Co je pro něj typické?
– Jako šéfkuchař krále Filipa VI. má Tirel výrazný vliv na vzestup obliby silných červených vín z jihu Francie. Je také hlavním autorem jedné z nejstarších středověkých sbírek receptů Le Viandier.
Francois Pierre de la Varenne
Kdo?
– Francouzský kuchař François Pierre de la Varenne je považován za průkopníka moderní gastronomie. Upřednostňuje přirozenou chuť jídla před silným kořeněním a zdůrazňuje čerstvost surovin.
Pro koho vaří?
– Několik let slouží Varenne na dvoře francouzské královny Marie Medicejské. Zkušenosti však získá i v kuchyni generála Nicolase Chalon du Blé, markýze z Uxelles.
Co je pro něj typické?
– François Pierre de la Varenne připravuje nejen velmi chutná jídla, ale zároveň lehká. Přichází třeba s bešamelovou omáčkou a bisque, jemnou krémovou polévkou připravovanou z drcených korýšů.
Marie-Antoine CarÊme
O koho jde?
– Za jednu z prvních mezinárodně uznávaných kuchařských celebrit je často považován „král kuchařů a kuchař králů“ Marie-Antoine Carême. Je uznáván nejen ve své rodné zemi, ale i daleko za hranicemi.
Pro koho vaří?
– Kuchař Carême platí za kulinářského génia, a tak není divu, že si na jeho dobrotách pochutnává většina členů pařížské vysoké společnosti, včetně samotného Napoleona Bonaparta.
Na čem si zakládá?
– Pro Carêma jsou typické originální skulptury z pečiva, cukru a marcipánu, představující starověké chrámy. Dokáže namíchat také nespočet lahodných omáček, které označuje jako „fond“, tedy základní.