„Vítězství je blízko,“ říká si ruský car Petr Veliký a pobízí svého koně do klusu. Náhle se však před ním zjeví horda nepřátel. Padne několik výstřelů. Zdá se, že o carově osudu je rozhodnuto…
Bukefalos
Kdo ho sedlal?
„Prrrr,“ uklidňuje třináctiletý Alexandr Makedonský hřebce, který stojí před ním. Zatím se nikomu nepodařilo mohutné zvíře zkrotit.
Bystrý chlapec si ale povšimne, že se kůň leká vlastního stínu, obrátí ho proto hlavou ke slunci a pak vítězoslavně vyskočí na jeho hřbet.
Jak vypadal?
Bukefalovo jméno údajně v překladu znamená býčí hlava. Hřebec je totiž neobyčejně statný a zepředu připomíná právě toto zvíře.
Jaký byl jeho osud?
Bitva u Hydaspés se chýlí ke konci. Z Bukefalových plecí crčí krev. Právě poblíž pákistánské řeky, u níž Alexandr porazí indického krále Póra, najde třicetiletý Bukefalos smrt.
Lisette
Kdo ho sedlal?
Ruský car Petr Veliký se zastaví u výběhu a fascinovaně se zadívá na klisnu cválající společně s dalšími koňmi v ohradě. „Dám vám za ní svého koně a k tomu ještě 100 dukátů,“ nabídne jejímu majiteli po chvíli.
Tomu nezbývá než souhlasit. Carovi se totiž neodmlouvá.
Jak vypadal?
Lisette má kovově lesklou hnědou srst a Petr si ji údajně vybere proto, že je relativně malá a štíhlá a díky tomu na bojišti dobře ovladatelná.
Jaký byl jeho osud?
Hvězdná chvíle přijde pro Lisette v bitvě u Poltavy na dnešní Ukrajině, kde zachrání svému jezdci život. Ruský car ji nedlouho poté nechá ustájit ve svém hřebčíně. Lisette však odmítá potravu, krmit se nechá jen od cara, který je často na cestách.
Marengo
Kdo ho sedlal?
„Na ně!“ vykřikne Napoleon Bonaparte a bodne svého koně do slabin. Jde o statného hřebce Marenga, kterého Francouzi ukořistí v roce 1799 u Abúkiru a na jehož hřbetě projede Napoleon půl Evropy.
Jak vypadal?
Kartáč s krátkými štětinami přejíždí po lesklé sametově šedé srsti. Právě takovou barvu totiž Napoleonův kůň má. Jde o arabského plnokrevníka ze slavného chovu El Naseri.
Jaký byl jeho osud?
Přestože je Marengo během válečných tažení raněn hned osmkrát, smrt nakonec nenajde na bojišti. Po Napoleonově porážce u Waterloo v roce 1815 je odchycen a převezen do Anglie, kde stráví 27 let v hřebčíně New Barnes.