Více než 70 let po skončení druhé světové války se dostávají před soud poslední žijící nacističtí zločinci.
Vyšetřovatelům nyní při posuzování jejich zločinů pomůže podrobný 3D model koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz, ve kterém zemřelo přes 1,1 milionu lidí, především Židů.
Model, který vytvořili kriminalisté z Bavorské státní kriminální policie v Mnichově, je naprosto přesný včetně rozmístění stromů. Při jeho tvorbě naskenovali pomocí pozemního laserového skeneru dochované budovy.
Získaná data doplnili o materiály polských úřadů, více než tisícovku dobových fotografií a detailní stavební plány, protože vedení tábora nechalo už na podzim 1944 krematoria a plynové komory před postupující Rudou armádou zničit.
„Strávili jsme pět dní v Osvětimi při laserovém skenování budov a celý projekt trvalo dokončit asi šest měsíců,“ řekl Ralf Breker, expert na digitální zobrazování, který za projektem stojí.
Nahlížení očima podezřelého
Podezřelí z napomáhání při holocaustu v Auschwitz (Osvětimi) často při své obhajobě argumentují, že ze své pozice neměli přehled o dění ve zbylých částech tábora a nemohli proto o masovém vyvražďování vědět.
Podle Jense Rommela, šéfa německého Centrálního úřadu pro vyšetřování nacionálněsocialistických zločinů, však nový model nabízí způsob, jak to zjistit. „Věděl podezřelý, že lidé byli odváděni do plynu nebo na popravu? Na podobné otázky nám pomůže odpovědět právě tento model,“ řekl Rommel.
Původně byl model vytvořený pro zobrazení na monitoru počítače, nyní byl upraven tak, aby si ho mohli policisté s pomocí tzv. VR headsetu, speciálních brýlí zprostředkovávajících virtuální realitu, prohlédnout z libovolného úhlu.
Získají tak nejen přehled o rozmístění budov, ale také pohled přímo z perspektivy podezřelých. Proto také musí být model stoprocentně věrný včetně umístění stromů, které by mohly bránit ve výhledu ze strážních věží.
Pomáhá spravedlnosti
Virtuální realita R verze Auschwitzu ještě nebyla použita u soudu, nicméně původní počítačový 3D model pomohl k usvědčení SS dozorce Reinholda Hanninga (*1921).
Ten byl v červnu loňského roku odsouzen k pěti letům vězení za napomáhání k nejméně 170 000 vraždám.
„V rozsudku soudce výslovně odkazuje na model a uvádí, že umožnil pochopit, co mohl Reinhold Hanning ze svého místa na strážní věži vidět,“ uvedl Breker.
V minulosti již stanula před soudem celá řada vysokých představitelů nacistického zločinu. Mnoho z mladších důstojníků SS či táborových dozorů, kteří v táborech také páchali zločiny, však spravedlnosti uniklo. „Myslíme si, že každá část stroje byla důležitá.
Dokonce i strážní, kteří měli v SS nižší hodnosti, musejí přijmout svůj díl odpovědnosti,“ zdůraznil Rommel, jehož podřízení se i 71 let po válce stále snaží identifikovat nacisty, kteří páchali zločiny v koncentračních a vyhlazovacích táborech.
(Foto 1: Autor: Michel Zacharz AKA Grippenn[1] – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1083901)
(Foto 2: Autor: 60. Sqad. SAAF, Sortie No. 60/PR288 – https://ncap.org.uk/frame/1-1-89-1-72, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=495816)