Dávní obyvatelé sem přišli už před několika tisíci let. A jejich prapotomci tu žijí dodnes. Která města dokázala přežít všechno dobré i zlé, a zařadit se tak mezi ta nejstarší trvale obydlená na planetě?
1/ Jericho, Izrael
Město s 20 000 obyvateli na břehu řeky Jordán v Palestině, respektive Izraeli, je výjimečné hned dvakrát. Nejen že jde o jedno nejstarších na světě, ale patří i mezi ta nejníže položená – nachází se přibližně 260 metrů pod úrovní oceánu.
Nejstarší stopy po osídlení se datují do 9. tisíciletí př. n. l. První domy byly postavené z hliněných cihel a dřeva a město obklopovala kamenná zeď s věžemi – patrně vůbec nejstarší hradba, která byla kdy objevena!
2/ Damašek, Sýrie
Které z nich je absolutně nejstarší, si archeologové většinou říct netroufají. Určit, které stopy patří již opravdu k trvalému obydlení, totiž není lehké.
K nejstarším hlavním městům na světě však bezpochyby patří i syrská metropole Damašek, domov zhruba 2 milionů obyvatel!
Dříve kouzelné místo plné tradic je však od roku 2011 bombardované občanskou válkou. Přežijí ty nejcennější odkazy minulosti? Podle archeologických nálezů tu žili lidé již minimálně kolem roku 6300 př. n. l.
Významné město se ale z Damašku stává až po příchodu Aramejců (11. století př. n. l.), kteří tu vybudují první vodovod na světě.
3/ Byblos, Libanon
Úchvatný Byblos (arabsky Džubajl ) najdeme při pobřeží Středozemního moře, nedaleko hlavního města Libanonu Bejrút. Žije zde asi 40 000 obyvatel, především jde však o jednu z největších atrakcí pro turisty.
Vedle množství památek se dodnes uchovaly stopy po obydlí z mladší doby kamenné, přesněji doby okolo 5 000 let př. n. l. Od 3. tisíciletí př. n. .l. už jsou patrné počátky skutečného města – zbytky domů zhruba stejné velikosti.
Byblos je tak trochu i kolébkou písma. Jde o jedno z prvních center Féničanů, tvůrců abecedy, která se stane základem většiny dnešních jazyků.
4/ Plovdiv, Bulharsko
Nejprve to byla thrácká osada, poté římské město. Najdeme tu patrně nejznámější antickou památku v Bulharsku – amfiteátr postavený ve 2. století za vlády císaře Trajána. Vešlo se do něj až 7000 diváků a řada kulturních událostí tu probíhá dodnes.
Počátky osídlení tu však sahají mnohem dále. Nejstarší nalezená keramika a další předměty každodenního života pocházejí již ze 4. tisíciletí př. n. l. a Plovdiv je tak jedním z nejstarších trvale obydlených měst Evropy.
Dnes je zhruba s 340 000 obyvateli po Sofii druhým největším městem Bulharska. A zároveň významným centrem ekonomiky, dopravy, kultury i vzdělání.