Na rakovinu nakonec vždy zemřete. Nádorová onemocnění jsou nakažlivá a dědičná. K jejich vzniku vede používání mobilních telefonů. Účinný lék na rakovinu dávno existuje, mocná farmaceutická lobby nám ho však tají.
Jaké mýty, polopravdy a nepravdy se kolem této zabijácké nemoci šíří?
mýtus: Rakovina je dědičná.
Skutečnost: Pokud měl někdo z vašich rodičů rakovinu, nemusíte jí nutně onemocnět i vy. Přestože některé druhy rakoviny dědičné jsou, tento typ nádorů je ve výrazné menšině.
Vedle výskytu v rodině hraje většinou roli mnoho dalších faktorů, například kouření nebo způsob stravování. Nádorové onemocnění vzniká většinou kvůli získaným změnám v genetickém materiálu, přesto existují i vzácné formy dědičné.
mýtus: Některé druhy rakoviny mohou být nakažlivé.
Skutečnost: Žádné nádorové onemocnění není infekční. Existují ale dva nakažlivé viry, virus HPV a virus hepatitidy C, které někdy mohou rakovinu vyvolat.
Oba tyto viry jsou přenosné pohlavním stykem, virus hepatitidy C častěji přímo nakaženou krví.
mýtus: Mobilní telefony mohou vyvolat rakovinu.
Skutečnost: Do dnešní doby se v žádné studii nepotvrdilo, že by používání mobilního telefonu zvyšovalo riziko kteréhokoli typu rakoviny.
mýtus: Existuje účinný způsob léčby rakoviny, ale farmaceutické firmy jej tají.
Skutečnost: Jde o konspirační teorii, která nebyla nikdy prokázána. Navíc si její příznivci neuvědomují, že většina druhů rakoviny je již dnes léčitelná.
mýtus: Rakovina je téměř vždy smrtelná.
Skutečnost: Rakovina opravdu může být smrtelné onemocnění. V dnešní době je díky pokrokům v léčbě více než 80 procent nádorových onemocnění kompletně vyléčitelných.
Více než 1/3 nemocných přežije nejméně 5 let od stanovení diagnózy. Základní podmínkou je ale včasná diagnostika a správné a včasné zahájení léčby.