To, že lidská kultura je na různých místech světa opravdu rozmanitá, ukazují snad nejlépe právě rozličné festivaly. Nad některými z nich člověk jen kroutí hlavou.
Potkat můžete lidi obalené bahnem od hlavy k patě, vidět dramatické zápasy s divokými koňmi ale také průvody nesoucí obří přirození.
Shinto Kanamara Matsuri
O co jde?: Shinto Kanamara Matsuri
Kde se koná?: Kawasaki, Japonsko
Kdy?: první neděle v dubnu
Festival prý vznikl na oslavu zkrocení démona, který se ukryl v těle mladé dívky a vykastroval nastávajícího manžela i jeho nástupce. Až kovář, který ukoval ocelový penis, zlomil démonovy zuby.
Slavnost se odehrává kolem svatyně, která byla kdysi oblíbená mezi prostitutkami. Chodily se sem modlit za ochranu před pohlavními chorobami. Můžete tu ale žádat i božskou ochranu pro podnikání, prosperitu a harmonii v manželství.
O co jde?: El Salto del Colacho
Kde se koná?: Castrillo de Murcia, Španělsko
Kdy?: květen
Při tomto festivalu se skáče se přes novorozeňata. Každý komu se v daném roce narodilo dítě, se může zúčastnit prostě tím, že jej položí na zem a nechá jej přeskočit „ďáblem“, kterého představují běžci v kostýmech.
Podle tradice přeskočení očistí nemluvně od jejich prvotního hříchu. Svátek, jehož tradice sahá až do roku 1620, se koná v městečku Castrillo de Murcia.
O co jde?: Festival Rapa das Bestas
Kde se koná?: Sabucedo, Španělsko
Kdy?: první víkend v červenci
Už více než 400 let se drží v galicijských vesnicích dost dramatická tradice. Týká se divokých koní, kteří volně žijí v této oblasti. Jednou v roce je totiž vesničané seženou dolů z hor do ohrady, které se říká curro.
Uvnitř se pak odvážlivci snaží povalit rozdivočelá zvířata, aby jim mohli ustřihnout hřívu a ocas. Pak jsou podle tradice považovány za zkrocené a mohou se vrátit na pastviny.
O co jde?: Bahenní festival Boryeong
Kde se koná?: Boryeong, Jižní Korea
Kdy?: začátek července
V městečku Boryeong se každoročně odehrávají bizarní, bahenní orgie plné polonahých a dost špinavých lidí. Festival vznikl v roce 1998 na podporu zdejších mokřadů, které mají léčebné účinky. Tisíce návštěvníků se tu vrhají do nejrůznějších bahenních atrakcí.
Najdete tu třeba bahenní skluzavky, koupele, boxerské ringy i bahenní trampolíny.
O co jde?: festival Puli Kali
Kde se koná?: Thrissur, Indie
Kdy?: září
Tygr je v Indii považován za jedno z posvátných zvířat a v legendách se na něm vozila třeba hinduistická bohyně Durga. V indické provincii Kérala se již přes 200 let koná slavnost Puli Kali, tedy tygří hry.
Je to jakýsi karneval, při němž městem prochází rej tygřích a leopardích masek všech velikostí a barev. Při tanci pak lidé napodobují pohyby kořisti a lovce.