Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
5 největších záhad Machu Picchu: Kdo je doopravdy obýval?

Uvádí se, že horské město Machu Picchu objevil v roce 1911 americký dobrodruh Hiram Bingham. To ale není tak docela pravda. Už v polovině 19. století o něm věděl cestovatel Charles Wiener.

Netušíme, jestli jeho ruiny skutečně navštívil, ale jméno Machupicchu je přesně zanesené na mapě, uvedené v jeho knize Perou et Bolivie z roku 1880. Jaká další tajemství město ukrývá?

Hiram Bingham nikdy nebyl školený archeolog. Mnozí kolegové ho považovali pouze za akademika a vědce, on však dával přednost slovu průzkumník.

Bingham sám připouští, že ještě než se vydal na svou objevitelskou cestu, o ruinách Machu Picchu mu vyprávěl v Cuzcu peruánský vědec Alberto Giesecke. Dokonce ho informoval o cestě, kterou tam podnikl v roce 1902 jeden jeho známý.

Ruiny města také už dříve navštěvovali hledači pokladů, Binghama tam navíc dovedl Pablito Álvarez, malý kluk, jehož rodina žila nedaleko. Hiram Bingham tedy není objevitelem ztraceného města.

Přesto to byl právě on, kdo zde prováděl první archeologické výzkumy a odhalil ho světu.

Proč zaniklo ztracené město

Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupangui nejspíš v letech 1438 až 1471. Proč bylo město založeno, nikdo neví. Machu Picchu nikdy nemělo žádný strategický ani hospodářský význam, Inkové zde možná jen chtěli být blíže svému božstvu.

V 16. století pevnostní město uniklo pozornosti španělských dobyvatelů a poté, po nejasném zániku Incké říše, zmizelo na dlouhá čtyři staletí pod bujnou tropickou vegetací.

Podle některých teorií je také možné, že většina obyvatel zemřela na neštovice dříve, než do této oblasti španělští dobyvatelé přišli.

Kipu, tajemné uzlíkové písmo

Dodnes nikdo přesně neví, k čemu Machu Picchu přesně sloužilo, z předkolumbovského období neexistují písemné záznamy od místních obyvatel, kteří nepoužívali klasické písmo. Inkové byli sice schopni zaznamenávat informace pomocí tzv.

kipu (uzlíkové písmo), dodnes se ale vedou spory o to, zda se jím dalo psát, nebo se používalo pouze pro početní operace.

Místo zrození „Slunečních panen“

Jedna z prvních teorií Hirama Binghama o významu pevnosti tvrdí, že se jednalo o posvátné místo zrození posvátných inckých žen, zvaných „Sluneční panny“.

Výzkum vedený americkými archeology Johnem Rowem a Richardem Burgerem měl prokázat, že Machu Picchu bylo sídlem vládce Inků Pachacutiho.

Americký antropolog a archeolog Johan Reinhard předložil důkazy, že místo bylo vybráno pro svou pozici ve vztahu k posvátným prvkům krajiny, jako jsou hory, které jsou údajně v harmonii s klíčovými astronomickými událostmi, které byly pro Inky významné.

Pokusná zemědělská stanice

Další teorie říká, že Machu Picchu bylo „llaqta“ Inků, osada postavená na kontrolu hospodářství těchto podmaněných oblastí. Podle jiné teorie mohlo být Machu Picchu postaveno jako vězení.

Další teorie tvrdí, že se jednalo o zkušební zemědělskou stanici, kde se testovaly různé druhy plodin v různých typech mikroklimatu – v různých místech a na různých terasách, protože zde nebyl dostatek prostoru na pěstování plodin ve velkém měřítku, ale dostatek prostoru na určení toho, co by mohlo kde nejlépe růst.

Co odděluje zeď?

I když se Machu Picchu nacházelo jen 80 km od Cuzca, hlavního města Inků, Španělé je nikdy neobjevili, a tedy ani nevydrancovali a nezničili, jak se to stalo s množstvím jiných měst.

Po pádu říše Inků město začala obklopovat džungle, která ho postupně zarůstala a pouze pár lidí vědělo o jeho existenci. Ruiny města Machu Picchu se dnes rozkládají na ploše přibližně 5 km² a dělí se na část městskou a zemědělskou, které od sebe odděluje zeď.

Zemědělská část je dále rozdělena na spodní a horní část cestou, městskou část pak dělí na západní a východní rozlehlé náměstí.

Kde leží pohřební kámen

Jednotlivé terasy v zemědělské části jsou spojeny kamennými schodišti, horní část tvoří zhruba 40 teras, spodní pak 80 teras. Jejich výška není všude stejná, někde dosahuje až 4 metrů. Předpokládáme, že se zde pěstovala kukuřice, brambory a možná i koka.

Také se zde nachází několik menších staveb, které pravděpodobně sloužily jako skladiště. Kromě těchto zemědělských staveb se zde nachází i strážní budova a pohřební kámen, kolem kterého se pohřbívalo.

Technika stavby, která předběhla dobu

Budovy Machu Picchu byly postaveny v klasickém inckém stylu, stavitelé skládali opracované žulové kameny na sebe bez použití pojiva.

Inkové byli v této technice stavby velice zkušení, u některých zdí není možné mezi dva na sebe položené kvádry vsunout ani ostří nože. Některé budovy ve městě sice byly postaveny za použití malty, ale takto postavené budovy byly druhořadé a vystavěné ve spěchu.

Proč budovy nepoškodí zemětřesení

Důvodem je skutečnost, že oblast Peru je seismicky aktivní a zdi postavené za použití malty jsou více náchylné ke zřícení. Zdi bez malty se v případě otřesů mohou částečně rozestoupit a následně opět sesednout a nezřítit se.

Nezodpovězenou otázkou zůstává, jak Inkové transportovali v nepřístupných horách těžké žulové bloky, když neznali kolo.

Unikátní systém vodovodu

Město bylo tvořeno pravděpodobně 200 objekty – chrámy, svatyněmi a obytnými domy se slaměnými střechami. V celém areálu archeologové nalezli koryta vytesaná v kamenech a četné vodní fontány, které dohromady tvořily rozsáhlý vodovodní systém.

Každá budova ve městě byla pravděpodobně napájena tímto systémem vodou z posvátných pramenů.

Obětní kámen, nebo astronomické hodiny

V severní části města se nachází proslulý sluneční kámen Intihuatana („Místo, na kterém je připoutáno Slunce.“).  Jde o skalní blok, opracovaný do podoby zploštělé pyramidy v točitém tvaru. Vědci věří, že kámen sloužil jako astronomické hodiny nebo kalendář.

Podle některých archeologů je možné, že se zde prováděly krvavé oběti na počest boha Slunce Intiho, při kterých se vytrhlo z hrudi ještě živého člověka bijící srdce.

Co se skrývá za podivným výklenkem

Mohlo by se tedy zdát, že zde pro současné archeology nezbylo vůbec nic. V posledních letech ale vědcům svitla naděje na velkolepý objev, který nemá v historii výzkumu Machu Picchu obdoby.

V roce 2010 totiž Machu Picchu navštívil francouzský inženýr David Crespy. I když sem přišel jako „obyčejný“ turista, ve spodní části jedné z budov si povšiml zvláštního výklenku.

Nikdo by přitom nespočítal, kolik dalších turistů i vědců kolem výklenku prošlo, a u nikoho z nich pozornost nevzbudil.

Záhada zazděných dveří

Zkušený inženýr Crespy si byl ale jist, že výklenek vznikl zazděním vchodu do prostor ukrytých pod budovou. Typ zdiva podle něj jasně napovídá, že vchod uzavřeli sami Inkové.

Protože se Crespy se svým podezřením svěřil jednomu novináři, brzy nato vyšel o záhadě zazděných dveří na Machu Picchu článek, a ten se šťastnou souhrou okolností dostal do rukou Thierrymu Jaminovi, francouzskému archeologovi působícímu v Peru.

Vchod do neznámých prostor

Jamin pak ve spolupráci s peruánskými archeology zjistil, že se David Crespy nemýlil. Výklenek se skutečně ukázal být zazděným vchodem do neznámých prostor.

Za zdí se nejspíš nachází schodiště vedoucí do centrální čtvercové komory a do menší, vedlejší místnosti. S největší pravděpodobností by mělo jít o pohřební komory. Podle analýz je uvnitř zřejmě skryto velké množství drahých kovů, zvláště zlata a stříbra.

Právě těch si totiž Inkové vysoce cenili, a to ze symbolických důvodů. Považovali je za posvátné kovy Slunce a Měsíce.

„Ten, který otřásá zemí“

Pokud vezmeme v úvahu množství zlata, které se v místnosti pravděpodobně nachází, může se klidně jednat o hrobku člena královské rodiny.

Vyrojily se dokonce spekulace, že by tu mohl odpočívat sám Pachacuti (1380–1460), jeden z nejvýznamnějších králů Incké říše. Celé jeho jméno znělo Pachacuti Inca Yupanqui, což znamená „Ten, který otřásá zemí“.

Inkové postavili město zřejmě z náboženských důvodů. Kameny stojí i bez malty. Vytrhávali zde obětem bijící srdce z těla? V ukrytých místnostech se mají nacházet pohřební komory.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Záhady a napětí
Děsivé vlkodlačí dědictví: Je polský rod Laski prokletý?
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Tajemství Kosovy Hory: Poltergeist, kostlivec a místo posledního soudu
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Zahrada se probudila. A s tím se objevuje spousta práce
panidomu.cz
Zahrada se probudila. A s tím se objevuje spousta práce
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě
Staré hodiny z trhu byly prokleté
skutecnepribehy.cz
Staré hodiny z trhu byly prokleté
Přála jsem si mít starožitné hodiny. Měla jsem štěstí. Když jsme šli s manželem na bleší trhy, přesně jedny takové tam jeden pán prodával. Vždycky jsem tíhla ke starožitnostem, mohla jsem hodiny stát v krámě a obdivovat staré kousky. Vysnila jsem si, až budu vydělávat víc peněz, koupím si domů nějaký krásný starý kousek nábytku nebo doplněk. Čas od času jsme
NASA pod Trumpem: Z vědy otloukánek, priorita Mars a Měsíc
21stoleti.cz
NASA pod Trumpem: Z vědy otloukánek, priorita Mars a Měsíc
Plánovaný rozpočet pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) by zásadně celou organizaci proměnil. Z původního širokého spektra vědeckých výzkumů by se agentura pod taktovkou Donalda Tru
Apendix, žlučník a ledviny: Zbytečné, nebo nenahraditelné?
epochaplus.cz
Apendix, žlučník a ledviny: Zbytečné, nebo nenahraditelné?
Apendix, žlučník, ledviny – tyto orgány hrají v těle důležitou roli, ale přežít bez nich je možné. Od „zbytečného“ apendixu po životně důležité ledviny, moderní medicína a přirozené mechanismy těla umožňují život i po jejich ztrátě. Přečtěte si, jak tělo zvládá absence těchto orgánů. Apendix: K čemu je dobrý? Jde o červovitý přívěsek na konci
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
Zkáza dobyté Moskvy: Doprovázel tažení francouzské armády jaderný výbuch?
enigmaplus.cz
Zkáza dobyté Moskvy: Doprovázel tažení francouzské armády jaderný výbuch?
Když v roce 1812 do Moskvy vstoupí Napoleonova armáda, najde město zcela prázdné. Vzápětí jej navíc pohltí požár, který z neznámý příčin vzniká na různých místech Moskvy. O tom, co mohlo být příčinou
Rourke se nechal připravit o balík peněz
nasehvezdy.cz
Rourke se nechal připravit o balík peněz
Americký oscarový herec Mickey Rourke (72), známý například z filmu 9 a 1/2 týdne, přišel o pořádný balík peněz! Při své účasti v britské televizní reality show Celebrity Big Brother, ke které se nec
Nenápadná změna – velký efekt
nejsemsama.cz
Nenápadná změna – velký efekt
Nemáte ráda výrazné rtěnky, ale přesto chcete své rty líčit? Zkuste odstíny nude, tedy tělové. Sluší ženám v kaž­dém věku. Nude rtěnka vám dodá přirozený a svěží vzhled a může ubrat i léta. Stačí si najít ten svůj odstín a můžete je nosit naprosto všude. Jaký vybrat odstín? Nude rtěnky mohou být v odstínech béžové, pískové, do růžova nebo do hněda.
Neschopný Petr ze Šternberka: Prohrál všechny bitvy, jichž se zúčastnil!
historyplus.cz
Neschopný Petr ze Šternberka: Prohrál všechny bitvy, jichž se zúčastnil!
„Konečně zemi zbavím toho jedovatého plevele,“ šeptá si šternberský vladař skrz sevřené rty. Husitské války jsou v plném proudu a on má na kontě už dvě ostudné prohry s kališníky. U Poříčí nad Sázavou se mu ovšem naskýtá jedinečná příležitost jim vše vrátit. Daří se mu zde totiž obklíčit Žižku a jeho muže. Přesto ani
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz