Jejich jména a osudy zná celý svět. Přesto jsou životní příběhy i těch nejslavnějších historických osobností protkané překvapivými fakty a skutečnostmi, které by do nich nikdo neřekl. Dokážeme vám to v naší pravidelné rubrice.
Skutečně žila?
Zůstává nezodpovězeno, jestli královna ze Sáby (asi 10 stol. př. n. l.) skutečně žila či nikoliv; nejsou dochovány žádné soudobé nápisy svědčící o její existenci.
Známý je jen jeden příběh z Persie, který vypráví, že vladařka vystupuje jako dcera čínského vládce.
Jiná teorie se opírá o legendu o královně ze Sáby z kanaanskeho zvyku, což by vysvětlovalo, proč křesťanský Etiopský císařský rod odvozuje svůj původ od nemanželského syna Krále Šalamouna a královny ze Sáby.
Nedůveřivá panovnice
Podle starého zákona se královna Sábské země doslechne o moudrosti krále Šalamouna, který vládne v Izraelském království. Rozhodne se ho proto navštívit, aby prověřila jeho moudrost svými hádankami.
Přestože mu zprvu příliš nedůvěřuje, nakonec jeho šarmu zcela propadne. Ohromí ji jeho důvtip a bohatství a vysloví požehnání k Bohu, kterého král uctívá.
Vládne v jižní Arábii
V roce 1951 je v jižní Arábii, v dnešním Jemenu objeven (Marham Bilqís) Chrám měsíčního božstva.
Archeologické nálezy chrámu, jako hlavní svatyně sábské civilizace, podporují myšlenku, že královna ze Sáby vládne v oblasti jižní Arábie, přičemž v oblasti kolem chrámu se nachází i hlavní město říše.
Vypracuje několik IQ testů
Vymýšlí si nejen hádanky, ale dokonce vypracuje několik IQ testů, které podává svým rádcům i vojákům. Nad každou situací rozhoduje s velkým rozmyslem. I když má k ruce tucet rádců, konečné rozhodnutí záleží vždycky jen na ní.
Bičuje své poddané
Královna ze Sáby si potrpí na pořádek a na čistotu. Ve svém paláci nestrpí ani zrnko prachu a poddané, kteří se odmítají pravidelně mýt, neváhá trestat fyzickými tresty. Mnohdy je i bičuje!
(Foto: wikipedia.org, pinterest.com)