Jejich jména a osudy zná celý svět. Přesto jsou životní příběhy i těch nejslavnějších historických osobností protkané překvapivými fakty a skutečnostmi, které by do nich nikdo neřekl. Dokážeme vám to v naší pravidelné rubrice.
Obyčejným horníkem
Budoucí reformátor evropského náboženského života se narodí 10. listopadu roku 1483 v malém saském venkovském městečku Eislebenu. Jeho otec, který se později vypracovává z horníka na důlního podnikatele mu předem předurčí právnické vzdělání.
Luther (1483–1546) se však po studiu filozofie na univerzitě v Eufurtu rozhodne pro jinou životní dráhu.
Pohrozí mu klatbou!
Luther se nevzdává, ani když papež Lev X. (1475–1521) vydá bulu, podle které mu hrozí klatba. V ten den ho může kdokoli beztrestně zabít. On ale neohroženě pokračuje ve své činnosti. Píše, káže a přesvědčuje o své pravdě prosté lidi.
Spálí papežskou bulu
Pozornost vyvolávají jeho dva spisy, v nichž obhajuje své názory – O babylonském zajetí církve a O svobodě křesťanského občana. Když se dozvídá, že tyto jeho nové spisy jsou veřejně spáleny, odpovídá stejnou mincí. Spálí veřejně papežskou bulu.
Netřeba pochybovat, jak se poté asi zachová Vatikán. Papež nařídí jeho exkomunikaci. To se píše rok 1521. A ve stejném roce je císařem Karlem V. (1500–1558) povolán na říšský sněm do Wormsu.
Čest a hrdinství
Martin Luther se do Wormsu skutečně dostaví, aby obhájil to, co píše a hlásá. Jenže 18. dubna 1521 dostane rozkaz nic nevysvětlovat. Je mu položena pouze jedna jediná otázka:
„Odvoláš nebo neodvoláš své učení?“ Kazatel svou břitkou odpovědí dokáže, že je vskutku mimořádnou osobností, když řekne: „Když vaše veličenstvo, vy ctihodní pánové toužíte po prosté odpovědi, odpovím prostě a jasně.
Dokud nebudu přesvědčen písmem svatým a prostým uvažováním – nepřijmu autoritu papežů a sněmů, když si vzájemně odporují – nic neodvolám. Pomáhej mi bůh.“
Azyl na hradě
Císař proti Lutherovi vydá takzvaný edikt, jinak řečeno prohlášení kacířem se zákazem spisů. Reformátor se však nenechá zlomit, pokračuje v reformátorské činnosti pod ochranou saských kurfiřtů na hradě Wartburgu.
(Foto: wikipedia.org, pinterest.com)