Jejich jména a osudy zná celý svět. Přesto jsou životní příběhy i těch nejslavnějších historických osobností protkané překvapivými fakty a skutečnostmi, které by do nich nikdo neřekl. Dokážeme vám to v naší pravidelné rubrice.
Na univerzitě vydrží jen jeden semestr
Už jako malý chlapec udivuje Nikola svou inteligencí. Není divu, že po absolvování gymnázia ho jeho otec přemluví, aby odešel studovat na Karlovu univerzitu. Mladík poslechne a skutečně v roce 1880 odcestuje do Prahy za studiem.
Tam se seznámí s rakouským fyzikem Erstem Machem, který ho velmi ovlivní. Po smrti otce však na studia zanevře a vysokou školu opustí. Má dokončen pouze jeden semestr.
Den co den si dopřává whisky!
Podobně jako řada jeho vrstevníků, touží i Nikola Tesla po dlouhém a zdravém životě. Raději než zdravé ovocné šťávy si však pravidelně dopřává whisky, kterou pokládá za blahodárný elixír života.
Pevně věří, že když denně vypije alespoň kapku tohoto zlatavého moku, dožije se minimálně stopadesáti let!
Je posedlý číslem tři
Slavný vynálezce je doslova posedlý číslem tři. Vše, co dělá, je většinou „na třikrát“. Když si jde umýt ruce, udělá to třikrát po sobě. Než vejde domů, třikrát si očistí boty a když má vkročit do nějaké budovy, těsně předtím ji třikrát ji obejde! Nikdo však přesně neví, co tím Tesla sleduje.
Jeho jedinou láskou je věda
V očích druhých žije Tesla podivínský život. Den co den se uzavírá v laboratoři a o ženy nejeví sebemenší zájem. Jeho myšlenky patří pouze vědě a výzkumu. Nikdy se neožení a podle svých slov toho ani v nejmenším nelituje.
Jednou dokonce prohlásí, že neexistují velké objevy, za nimiž by stáli ženatí muži!
Vidí do budoucnosti?
Ačkoliv nemají lidé v roce 1909 ani ponětí o tom, jak fungují mobilní telefony, Tesla jistou představu má a často o svých pokrokových vynálezech debatuje se svými přáteli.
Ti ho pochopitelně berou na lehkou váhu, vysmívají se mu a jeho vize pokládají za bláznovství. Vynálezce se ale nenechá odradit a dál uvažuje nad zavedením mobilní bezdrátové sítě s datovým přenosem. Skutečně byl americký vědec geniální nebo snad viděl do budoucnosti?