1. Syrová strava prospívá zdraví
Bohužel není, tohle tvrzení platí jen zčásti.
Lidské trávení je po tisíciletí přizpůsobené k využívání tepelně zpracovaných potravin. Některé živiny se sice zahříváním ztrácejí, ale jiné jsou až díky varu pro trávení využitelné, jako třeba provitamin A. Některé potraviny jsou za syrova škodlivé až jedovaté, což se týká hlavně brambor, fazolí a lilku.
2. Biopotraviny mají víc vitamínů
To bohužel žádná ze studií na toto téma nepotvrdila. V čem se skutečně bio a nebio produkty liší, je obsah nežádoucí chemické kontaminace. Produkty konvenčního zemědělství jsou až stonásobně více zatíženy pesticidy.
3. Ohřívané houby jsou jedovaté
Tato pověra má prý původ v dobách, kdy chladničky ještě nebyly běžnou výbavou každé domácnosti. Houbové jídlo uložené v nedostatečně chladném prostoru pak začalo procházet rozkladem, než se dostalo znovu na stůl.
Důkladné ohřívání sice zlikvidovalo množící se bakterie v jídle, ale s pozměněnou strukturou hub už nic nenadělalo. Při správném uložení v ledničce ale můžete houby ohřívat jako jiné pokrmy.
4. Maso dává sílu
Kdepak, maso je kupodivu poměrně chudým zdrojem živin. Samozřejmě je bohaté na bílkoviny, tuk a také železo a některé vitaminy řady B, ale náš organismus potřebuje mnohem bohatší paletu živin.
5. Ovocný cukr je zdravější
Právě naopak, pro zdraví je mnohem rizikovější než běžný cukr. Fruktózu tělo nevyužívá přímo, ale přeměňuje na tuk, který se usazuje hlavně na břiše a v játrech. Tam podporuje vznik cukrovky.
Současně stoupá i hladina krevních tuků, což je varovný signál narůstajícího rizika srdečního onemocnění.