Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
6 lodních vraků s nejdražším nákladem na palubě

Na dnech oceánů a moří se dodnes nacházejí poklady téměř nevyčíslitelné hodnoty. Prozatím se podařilo objevit pouhý zlomek toho, co se ještě pod vodou ukrývá. Podle ověřených záznamů se pod hladinou nachází minimálně 500 tun ryzího zlata. Které poklady patří mezi ty největší?

Spor o miliardy trvá!

Loď: San José

Potopena: 1708

Náklad: 334 tun zlata, stříbra a smaragdů

Hodnota: 3–17 miliard dolarů (63–360 miliard korun)

Loď San José patřila mezi galeony španělského námořnictva.

Byla vlajkovou lodí jižní flotily, které velel admirál José Fernandéz de Santilián. Konvoj tvořily tři galeony a dvanáct nákladních lodí, které měly za úkol převézt cennosti z amerických kolonií do Evropy.

Většina nákladu byla naložena v panamském Portobelu, nejcennější části měly do cíle dovézt lodě San José a San Joaquin. Na palubě se tak nacházelo obrovské množství zlata, stříbrných mincí a také smaragdů.

Na palubě bylo až třikrát více peněz, než kolik činil tehdejší roční příjem španělského státního rozpočtu.
Na palubě bylo až třikrát více peněz, než kolik činil tehdejší roční příjem španělského státního rozpočtu.

Britové je dál nepustili

Několik kilometrů od opevněného kolumbijského přístavu Cartagena však flotilu zastihla čtveřice britských válečných lodí pod vedením kapitána Charlese Wagera na lodi Expedition. Následující bitva u Barů je považována za součástí tzv.

války o španělské dědictví, kterou mnozí historikové považují za první skutečnou světovou válku. Během boje zasáhla děla i San José a na lodi zřejmě došlo k explozi uskladněného střelného prachu. Z posádky, která se skládala ze zhruba 600 členů, jich přežilo pouze 11.

Kdo má na poklad nárok?

Vrak galeony našla v roce 1982 americká společnost Sea Search Armada, která chtěla získat 50 % hodnoty nákladu. Narazila však u kolumbijské vlády, neboť se loď nachází v jejích vodách.

Kolumbijci odmítli americkou společnost k vraku znovu pustit a byli ochotni jí přiznat pouze 5 % hodnoty. To se Američanům nelíbilo a chtěli odměnu vymoci soudně. K vlastnictví se však přihlásilo také Španělsko, neboť galeona vyplula pod španělskou vlajkou. Dodnes není spor rozhodnut, a zlato tak stále odpočívá v temné hlubině.

Spor o platinu

Loď: SS Port Nicholson

Potopena: 1942

Náklad: 71 tun platiny, zlata a průmyslových diamantů

Hodnota: 3 miliardy dolarů (60 miliard Kč)

SS Port Nicholson byla loď dlouhá 146 metrů a poprvé vstoupila do služby po první světové válce. Obchodní plavidlo bylo využíváno i během druhé světové války, kdy přepravovalo hlavně zásoby.

Spekuluje se však o tom, že britská loď vezla ze Sovětského svazu platinu, směřující do Spojených států za dodaný vojenský materiál a zásoby. V roce 1942 loď zasáhla německá ponorka. Torpéda nejprve trefila strojovnu a poté záď. Při útoku zahynulo šest lidí, zbytek stihl přesednout na záchranné čluny.

Nyní řeší britská vláda majetková práva, přičemž právník, který ji zastupuje, má o přítomnosti platiny velké pochybnosti.
Nyní řeší britská vláda majetková práva, přičemž právník, který ji zastupuje, má o přítomnosti platiny velké pochybnosti.

Chtěl ho mít pro sebe?

Vrak našel v roce 2008 americký hledač pokladů Greg Brook, který tvrdí, že loď se nachází asi 80 km od východního pobřeží Spojených států. Podle něj byl náklad tvořen 71 tunami platiny v hodnotě okolo 60 miliard Kč.

Mělo tam navíc být i zlato a zřejmě i průmyslové diamanty. Svůj objev Brook tajil dlouhé čtyři roky, aby o poklad nepřišel.

Tajfun potopil miliardy

Loď: Notre Dame de Deliverance

Potopena: 1755

Náklad: 530 kg zlata, přibližně 15 400 zlatých mincí

Hodnota: asi 2 miliardy liber (57 miliard Kč)

Dovážení surovin a bohatství z kolonií pokračovalo i v 18. století. V té době bylo Španělsko ve válce s Anglií, proto bylo velmi nebezpečné volně cestovat po moři.

Proto si španělský král Karel III. pronajal loď od Francie s tím, že po dodání bude Francouzům přidělena část zisku. Toho se však nedočkali.

Loď dlouhou 50,5 metru, vybavenou 64 děly, zastihl hurikán, který ji nemilosrdně poslal ke dnu zhruba 60 km od břehů Floridy. Na palubě se měl ukrývat náklad v podobě zlata, více než 15 000 zlatých dublonů, 24 kg stříbra a také velmi vzácné kakao.

Spor o poklad stále trvá.
Spor o poklad stále trvá.

Boj i nálezné

Do hledání lodi se pustila společnost Sub Sea Research, nezískala však souhlas úřadů s přístupem k vraku. Zájem projevilo samozřejmě i Španělsko.

Americká společnost se proto rozhodla zaregistrovat práva včetně možnosti vrak vyzvednout u floridského soudu, který jí vyhověl. Soud však také rozhodl, že se musí dohodnout se španělskou stranou.

Do hry vstoupila i Francie, neboť na lodi sloužila francouzská posádka. Spor zatím stále trvá…

Prsten za půl milionu

Loď: Nuestra Seňora de Atocha

Potopena: 1622

Náklad: 40 tun zlata a stříbra a 32 kilogramů smaragdů

Hodnota: 2–3 miliardy dolarů (42–60 miliard dolarů)

Tato španělská loď byla součástí flotily, tvořené 28 obchodními a válečnými loděmi. Ty přijely, aby vyložily zásoby a naložily cennosti, posbírané v koloniích. V Havaně se k nim připojila další část konvoje, která vezla zlato a stříbro z Mexika.

Protože se jednalo o velký a cenný náklad, byly všechny drahé kovy naloženy na válečné lodě. Na palubě se údajně nacházel i zlatý kalich, smaragdy, vykládaný krucifix či zlaté pruty.

Dnes jsou unikátní předměty vystaveny v Námořním muzeu Mela Fishera v Key West na Floridě.
Dnes jsou unikátní předměty vystaveny v Námořním muzeu Mela Fishera v Key West na Floridě.

Zrádný hurikán

Když se flotila vracela do Španělska, u pobřeží Floridy ji zastihl hurikán. Když vítr nabýval na síle, lodě nebylo možné udržet pohromadě a obchodní lodě se galeonám ztratily.

A i když se posádky lodí zoufale snažily zadržet je pomocí kotev, nebylo to nic platné a lodě šly ke dnu. Na palubě Atochy tehdy bylo 265 lidí, přežilo jich ale pouhých pět.

Poklad pro nálezce

Bohatství hledal 15 let lovec pokladů Mel Fisher. V roce 1985 byl úspěšný a nárokoval si celý poklad. Kvůli tomu se však dostal do dlouhého soudního s americkým státem Florida. Nakonec bylo nálezci přiznáno výlučné vlastnictví práv k pokladu.

K novému objevu došlo v roce 2011, když potápěči našli starožitný smaragdový prsten v hodnotě 500 000 dolarů. Mel Fisher zemřel v roce 1998 a poklad na své vyzvednutí stále čeká.

Je to správná loď, nebo není?

Loď: Merchant Royal

Potopena: 1641

Náklad: 45 tun zlata, 400 stříbrných mexických prutů, asi 500 tisíc kusů stříbrných mincí

Hodnota: 1,5 miliardy dolarů (22 miliard Kč)

Tato anglická obchodní loď obchodovala se španělskou kolonií San Domingo v Západní Indii. mezi lety 1637 a 1641. Stejně jako jiné lodě i ji zastihla silná bouře. Kvůli ní se rozbila lodní čerpadla a velmi brzy se plavidlo začalo plnit vodou.

V té době na své palubě vezla drahé kameny, šperky, sudy stříbrných mincí a asi 45 tun zlata.

Na místě se utopilo 18 mužů, zatímco kapitán a 40 členů posádky stačilo zkáze uniknout.
Na místě se utopilo 18 mužů, zatímco kapitán a 40 členů posádky stačilo zkáze uniknout.

Totožnost nejistá

Vrak se pokoušela najít společnost Odyssey Marine Exploration. V roce 2007 společnost oznámila, že objevila a získala stříbrné a zlaté mince v hodnotě 500 milionů dolarů, tým si však nebyl jistý totožností vraku.

Poslední objev se podařil v roce 2019, kdy byla vylovena kotva, jež měla lodi údajně patřit.

Poklad zmizel…

Loď: HMS Victory

Potopena: 1744

Náklad: Zlato

Hodnota: 120 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč)

HMS Victory byla 53 metrů dlouhá prvotřídní loď královského námořnictva, vybavená 110 děly. Loď se vracela z Portugalska, kde pomáhala prolomit francouzskou blokádu středomořského konvoje na řece Tajo.

Převážela náklad, tvořený asi sto tisíci zlatými portugalskými mincemi. Na palubě se nacházela více než tisícovka námořníků.

V roce 2012 byly pozůstatky lodi z mořského dna vytaženy a předány Nadaci námořního dědictví. Bronzová děla jsou vystavena v Národním muzeu královského námořnictva v Portsmouthu.
V roce 2012 byly pozůstatky lodi z mořského dna vytaženy a předány Nadaci námořního dědictví. Bronzová děla jsou vystavena v Národním muzeu královského námořnictva v Portsmouthu.

Vzácná děla

Do pátrání se zapojila americká společnost Odyssey Marine Exploration. Vrak našla asi 80 km od Plymouthu, místa ztroskotání. V roce 2008 došlo k zásadnímu zlomu, když byla objevena bronzová děla.

Na mořském dně se však žádné zlato nenašlo, patrně jej někdo již dříve tajně odvezl…

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal […]
Zajímavosti
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný […]
Heinrich Kramer: První papežem jmenovaný lovec čarodějnic
Německý dominikánský mnich Heinrich Kramer (?1430–1505) se z pověření papeže stává prvním oficiálním lovcem čarodějnic na plný úvazek. Má přivádět zbloudilé zpět k pravé víře, což se však v jeho podání zvrhne v masakr plný mučení a upalování.   Je mu 45 let, když si v roce 1475 doslova vynutí jmenování inkvizitorem řádové provincie Alemannia, […]
Záhady a napětí
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
Bumerang z Obłazowa: Je záhadná létající zbraň stará 20 tisíc let?
Bumerang je spojován s australskými domorodci, avšak používali ho i obyvatelé starověkého Egypta nebo třeba Navahové v Severní Americe. Nejstarší bumerang na světě pak pochází od našich polských sousedů: Byl nalezen v jeskyni Obłazowa v polské části Karpat. Opravdu by mohl být starý neuvěřitelných 20 000 let?   V roce 1985 se skupina polských archeologů […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Na 100 jarních kilometrů správné boty
panidomu.cz
Na 100 jarních kilometrů správné boty
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím,
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz