Než vás podivný odér přinutí začít se podezřívavě rozhlížet po okolí, podívejte se nejdříve na záhon anebo do květináčů. Mnohé květiny totiž umí klamat tělem. Jsou nádherné a okouzlují, ale zapáchají po hnijícím mase, výkalech či třeba zvířecím pižmu.
Zmijovec titánský
Přezdívka: mrtvolná květina
Považuje se za nejhůře páchnoucí rostlinu na světě. Možná je tak štěstí, že ve volné přírodě se její výskyt omezuje na rovníkové deštné pralesy Sumatry, kvete jen každých 4 až 6 let a květ vydrží od 24 do 48 hodin, pak uvadá. Zápach, připomínající hnijící maso, však ve vzduchu přetrvává i další dny.
Skunkovka páchnoucí
Přezdívka: tchoří tráva
Rostlina z mokřin východu Severní Ameriky svým pachem při kvetení připomíná mršinu, což má za úkol nalákat hmyz k opylení. Kromě toho produkuje takové teplo, že díky němu může prorůst i zamrzlou půdou.
V dobách minulých platí za léčivou rostlinu, koření i magický talisman pro různé kmeny domorodých Američanů.
Raflézie Arnoldova
Přezdívka: mrtvolný květ
Květina z ostrovů jihovýchodní Asie je sice velmi efektní na pohled, ale svou vůní evokuje tlející zdechlinu.
Nemá kořeny, listy ani stonek a parazituje na tělech jiných rostlin. Za svůj život vytvoří jediný květ, považovaný za největší samostatný květ na Zemi, jehož váha může přesáhnout i 10 kilogramů.
Průměr dosud nejrozměrnějšího zaznamenaného exempláře z ledna 2020 byl 111 centimetrů!
Stapelie obrovská
Přezdívka: ropuší květ
Jihoafrická rostlina připomíná kaktus a její květy se podobají špičatým hvězdám. Mají barvu masa a jsou pokryty bílým chmýřím, takže se předpokládá, že nejenom zápachem, ale i vzhledem mají připomínat mrtvé zvíře kvůli opylení hmyzem.
Je rostlinou, která poskytuje látky, které lze u lidí využít k potlačení chuti k jídlu zejména při léčbě obezity. I když možná by stačilo si k ní jen přičichnout…
Hydnora africana
Přezdívka: šakalí žrádlo
Ve své jihoafrické domovině parazitují na kořenech hostitelských rostlin a jsou na nich zcela závislé.
Nad zemí se vyskytuje jenom velký dužnatý květ, který vydává zápach čerstvých výkalů a funguje jako dočasná past, která dokáže uvěznit hmyz dostatečně dlouho na to, aby mohl nasbírat jejich pyl. Pod zemí je pak stonek i plody.
Ty jsou vynikající k pečení, při použití do zmrzlin a dezertů i jako přírodní léčivo.
Ditrichie smradlavá
Přezdívka: blešinec
Tato rostlina se koncem 20. a na počátku 21. století začíná rychle šířit Evropou spolu s rozvojem dálniční sítě. V roce 2008 je poprvé zaznamenána v České republice u dálnice D1 a objeví se postupně i u dalších českých dálnic.
Asi půl metru vysoká rostlina s drobnými žlutými květy je na dotek lepivá a ke všemu nepříjemně páchne po kafru. Vyskytuje se po celém světě a je považována za invazní plevel.