Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
7 největších záhad kolem alkoholu

Alkohol provází lidstvo už několik tisíciletí. Nejprve lidé získávali přirozeným kvašením pivo a víno, později se jim díky arabskému objevu destilace podařilo vyrábět i nápoje s mnohem vyšším obsahem alkoholu.

1. Vážně se rychleji opijete sektem než vínem?

Známé pořekadlo praví, že bublinky lezou rychle do hlavy, a nutno říct, že má pravdu. Sklenička sektu či šampaňského s vámi zamává víc než sklenka vína. Alkohol je vstřebáván z celého zažívacího ústrojí, tj.

ze sliznice úst, jícnu, asi pětina ze žaludku a zbytek z tenkého střeva, přičemž polovina vypitého alkoholu je absorbována již za 15 minut.

Oxid uhličitý, obsažený v šumivých alkoholických nápojích, zvyšuje propustnost stěn trávicího ústrojí, proto se z nich alkohol vstřebává rychleji.

Bublinky opravdu zvyšuje obsah alkoholu v krvi.
Bublinky opravdu zvyšuje obsah alkoholu v krvi.

Výsledky pokusu hovoří jasně

Po dvou vypitých skleničkách čerstvě nalitého šampaňského měli lidé obsah alkoholu v krvi 0,54 promile, po dvou sklenkách vyprchaného sektu jen 0,39 promile. Takže po pití šumivých alkoholických nápojů se opravdu můžeme cítit (i opravdu být) opilejší.

Aby bublinky hned po nalití nevyprchaly, používají se na šampaňské speciální úzké a vysoké sklenice. Rychleji se alkohol vstřebává také z teplých alkoholických nápojů.

2. Je pravda, že světloocí lidé takzvaně hodně snesou?

Lidé s modrýma nebo prostě světlýma očima odolávají alkoholu mnohem lépe než jejich přátelé s tmavýma očima. Potvrdila to studie Georgijské státní univerzity v americké Atlantě. Co za tím vězí?

Pigment melanin. Ano ten, který způsobuje zhnědnutí naší pokožky po jejím vystavení slunci, tmavou barvu duhovky i vlasů. Tmavoocí lidé disponují větším množstvím tohoto pigmentu. Melanin má však v našem těle více funkcí, než se dříve myslelo.

Za vším hledej melanin

Je například obsažen v mozku jako neuromelanin, kde chrání neurony před oxidačním stresem vyvolaným železem. Důležitou roli sehrává i v nervovém systému, protože usnadňuje předávání nervových podnětů.

A právě z tohoto důvodu osoby s tmavýma očima hůře snášejí alkohol. Kvůli vysokému obsahu melaninu v těle se opijí dříve než světloocí jedinci. Velké množství tohoto pigmentu jim zkrátka přenese alkohol k mozku rychleji.

3. Opravdu americkým indiánům chybí gen, který odbourává alkohol?

Před příchodem Evropanů původní obyvatelé Ameriky alkohol prakticky neznali. Měli jen nápoj podobný slabému pivu, který využívali pouze při rituálech. Proti tomu Evropané na něj byli již dlouho zvyklí, byl pro ně tehdy snadno dostupný a levný.

Ovšem nejen proto byl alkohol pro indiány škodlivý a vedl u nich k rychlé devastaci organismu a závislosti na něm. Mezi jednotlivými etnickými skupinami totiž existuje rozdíl i ve schopnosti rozkladu alkoholu.

Pro severoamerické indiány byl alkohol škodlivý.
Pro severoamerické indiány byl alkohol škodlivý.

Komu pití škodí nejvíc?

Při odbourávání alkoholu vzniká nebezpečná látka – acetyldehyd, většina Evropanů však disponuje enzymem, označeným jako alkoholdehydrogenáza, který jej rozkládá na neškodný acetát.

Bylo ovšem zjištěno, že asi u 30 % lidí asijského původu, stejně jako u původních obyvatel Ameriky, Aljašky i Austrálie, se vyskytuje taková varianta genu pro alkoholdehydrogenázu, která svému nositeli neumožňuje metabolizovat alkohol na acetát.

Proto na něj hůře reagují – zčervenají v obličeji, je jim nevolno a mohou trpět i průjmem, bolestí hlavy či břicha a mít zrychlený tep.

4. Proč se nám po pár pivech zdá druhé pohlaví atraktivnější?

Říká se tomu fenomén „pivních brýlí“. Pokud se před „zavíračkou“ budete vyskytovat v baru poté, co jste vypili několik půllitrů, budou se vám úsměvy osob opačného pohlaví najednou zdát zářivější a jejich oči jiskřivější.

Když se pak vedle některé z nich ráno probudíte, nebudete chápat, co jste na nich viděli. Na vině je alkohol, který vám zatemnil úsudek. I po umírněné konzumaci alkoholických nápojů vám totiž obličeje příslušníků opačného pohlaví přijdou o 25 % atraktivnější. Proč?

Alkohol snižuje schopnost vnímat symetrii obličeje.
Alkohol snižuje schopnost vnímat symetrii obličeje.

Na pravidelných rysech obličeje (ne)záleží

Podle studie provedené londýnskou Roehampton University snižuje alkohol naši schopnost vnímat a oceňovat symetrii obličeje.

Zatímco střízliví účastníci testu vybírali z fotografií ty, na kterých byli lidé se symetrickými rysy, těm, kteří před výběrem požili alkohol, už na symetrii tolik nezáleželo.

Zajímavé ale je, že se opilým mužům dařilo lépe než opilým ženám vybírat obličeje s pravidelnými rysy. Je to zřejmě z toho důvodu, že pro muže hraje zrakový vjem při sexuální stimulaci důležitější roli než pro ženu.

5. Z jakého důvodu máme po konzumaci alkoholu větší hlad?

Alkohol nepřímo stimuluje činnost hypotalamu, tedy oblasti mozku, ve které se nachází centrum hladu. Dojde k aktivaci mozkových buněk, které jsou jinak aktivní, jen když tělo hladoví.

Mozek proto začne vysílat signál, že je potřeba spořádat spoustu na energii bohatého jídla. Což je vlastně paradoxní, protože alkohol sám o sobě je velmi kalorický. Většinou mozek po konzumaci tučného zablokuje veškerý pocit hladu, u alkoholu tomu tak ale není.

Alkohol jako dvojitá hrozba pro štíhlou linii

Pití alkoholických nápojů je tak dvojitou pastí pro ty, kteří dbají o svoji linii. Nejen že je alkohol sám o sobě bohatý na kalorie, ale ještě nutí lidí, aby při jeho pití i více jedli.

Bylo prokázáno, že po třech skleničkách vína snědli lidé v následujících 24 hodinách o 6300 kalorií více než normálně. Může to také vysvětlovat, proč si lidé odpradávna rádi dopřejí skleničku aperitivu před jídlem – zvýší jim chuť k jídlu.

6. Co způsobuje, že se ženy opijí rychleji než muži?

Mohlo by se zdát, že ženám stačí k opilosti méně alkoholu zkrátka proto, že jsou menší, ale není tomu tak. Vědci objevili, že se ženám obecně tvoří méně alkoholdehydrogenázy, enzymu schopného v těle (hlavně v játrech) rozkládat alkohol.

Dalším faktorem, který přispívá k faktu, že ženám stačí na jeden kilogram váhy méně alkoholu než mužům, je obsah vody v těle. Ženské tělo totiž obsahuje více tuků a méně vody než to mužské.

A protože se alkohol v těle mísí s vodou, bude po požití stejného nápoje koncentrace alkoholu u ženy vyšší než u muže.

Ženám stačí méně alkoholu

Proto je maximální množství alkoholu u žen nižší než u mužů. V praxi to rovněž znamená, že se výsledky studií prováděných na mužích nedají snadno aplikovat na ženy.

Alkoholismus a s ním spojené zdravotní problémy (poškození mozku, jater, srdce) pak u žen vznikají a rozvíjejí se rychleji než u mužů. Rozdílné jsou také důvody k pití.

Zatímco muži jím řeší tlak společnosti, ženy potlačené emoce, často také třeba zneužívání v dětství.

7. Proč některá náboženství zakazují konzumaci alkoholu?

Vztah jednotlivých náboženství k alkoholu se v čase vyvíjel. Výsadní postavení pak vždy sehrávalo víno.

V antickém světě bylo symbolem bohů, což od nich převzali Židé.  Obřadní (košer) víno tvoří i dnes nedílnou součástí oslav významných židovských náboženských svátků. Ostatní alkohol mají užívat umírněně, ortodoxní Židé se mu vyhýbají zcela.

Vztah křesťanů k alkoholu se v průběhu dějin různil. V minulosti vnímali alkohol jako dar od Boha, přičemž víno bylo krví Krista při eucharistii. Protestanti oproti tomu vždy razili umírněnost ve vztahu k alkoholu.

Některá náboženství alkohol úplně zakazují.
Některá náboženství alkohol úplně zakazují.

Studnice hříchu a neřestí

Dnešní ortodoxní islám považuje víno a alkohol obecně za dílo ďábla. Zajímavé ale je, že prorok Mohamed zřejmě ještě víno pil, stejně jako tehdejší muslimové. Zákaz přišel až později a mohl souviset s tím, že střízlivost poskytovala muslimům výhodu v boji.

Budhismus je k pití vína tolerantní, i když ve své podstatě s konzumací alkoholu nesouhlasí, protože vede k neřestem a hříchu.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Nejstarší orloje: Fantazii hodinářů se meze nekladou
Blíží se další celá hodina a náměstí je opět plné zvědavců. Taková situace nastává nejen na pražském Staroměstském náměstí, ale vlastně všude v Evropě, kde se dochovaly věžní orloje jako doklady technického umu našich předků.   Hodiny umísťují stavitelé na nejvyšší kostelní věže jako službu obyvatelům v okolí. V průběhu 14. století však technika pokročí natolik, […]
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
„Bylo jedním z nejnádhernějších, nejproslulejších a nejvelkolepějších měst, jaké kdy člověk postavil,“ skládá hold muslimský učenec Ibn Challikán Medině Azahaře. Tzv. Zářící město bylo přes 900 let ztracené navzdory tomu, že se nachází v samotném srdci Španělska. Jakými divy se mohlo „maurské město snů“ pochlubit?   Na úpatí pohoří Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936 […]
Role poslankyně? Nebát se a hodně pracovat!
Právě se zrodilo Československo. 14. listopadu 1918 se poprvé schází jeho zákonodárný orgán – Revoluční národní shromáždění. Mezi jeho 256 členy je i několik žen včetně Fráni Zemínové, která se do naší historie zapíše délkou svého mandátu. V poslanecké lavici stráví více než 20 let!   Pochází z početné rolnické rodiny ze středních Čech. Fráňa […]
Německé obklíčení polské metropole: Hitler Varšavu nešetřil
Krvavé Černé pondělí skončí pro obyvatele Varšavy až pozdě večer, kdy odletí poslední německé letouny – Po celodenním bombardování nad městem visí těžká a na kilometry daleko viditelná oblaka dýmu…Velká část polské metropole hoří a tisíce jejích obyvatel byly během kobercového náletu zabity!   Němci 1. září 1939 vtrhli do Polska. Zatímco jejich pozemní jednotky […]
Zajímavosti
Ve vesmíru není ticho!
Jeden člověk vám bude tvrdit, že ve vesmíru je absolutní ticho, podle druhého je tam spíš pořádný kravál. Kdo má pravdu? V jistém smyslu oba!   Zvukové vlny kolem nás nelétají jen tak, přenášejí je atomy a molekuly. Ve volném vesmírném prostoru ale atomy ani molekuly nejsou. Anebo je jich velmi málo. Zatímco v 1 […]
Krásná Semiramis: Všude byla, všechno postavila… ale existovala?
Zoufale sleduje jeho krásnou tvář bez sebemenší známky života. Ona, královna Semiramis, se chtěla stát jeho ženou. Odmítl. Takový konec si ale nepředstavovala…   Podle řeckého historika Diodóra Sicilského (asi 90–27 př. n. l.) je Semiramis dcerou rybí bohyně Derketo, která se zamiluje do smrtelníka. Toho ovšem Derketo zabije a sama se vrhne do vln. […]
S láskou a humorem v Hovorech W
První podzimní Hovory W jistě potěšily všechny příznivce kultovního seriálu Hospoda, protože hostem moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros nebyl nikdo jiný, než protivný tělocvikář a pan domácí Jonáš. „Ne, ten protivný domácí nemá s Václavem Knopem opravdu nic společného. Je to jen důkazem, že je Vašek dobrým hercem. V civilu je to […]
Jediná pravá poušť Evropy: Kde leží „náš“ Divoký západ?
Kdybychom ji měli k něčemu přirovnat, tak snad k nekonečným holým americkým pláním, po kterých někdo náhodně rozhází pár keřů, trsy trávy a růžově kvetoucí rostliny zvané limonky. Vítejte v Tabernas, místu, které nemá na evropském kontinentu obdoby.   Přibližně 40 kilometrů na sever leží okouzlující malebná metropole Almería. Když však pojedete mezi pohoří Sierra de los Filabres […]
Záhady a napětí
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu […]
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně […]
Tříhlavý bůh dráždí církev
Ten stříbřitý lesk muže fascinuje. Sleduje dar, který se chystá odeslat papeži do Říma a má pocit vnitřního uspokojení z dobře odvedené práce. Tři stříbrné hlavy slovanského boha Triglava se brzy vydají na svou poslední cestu.   Píše se rok 1124 a ona speciální zásilka míří k papeži Kalixtovi II. (1065–1124)…Jejím odesílatelem je biskup a […]
Energetičtí upíři: Denně chodí kolem nás, aniž bychom o tom věděli
Také jste se báli upírů, když jste byli dětmi? To jste ještě nevěděli, že skutečně existují. Akorát tihle jsou obtížně rozpoznatelní a nesají krev. Místo ní z nás mají sát energii, a to je prý činí mimořádně nebezpečnými!   Upíři jsou pro spisovatele a filmaře mimořádně vděčným tématem. Jen málokdo nezná legendární román Drákula z pera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Karel Hynek Mácha: Zvrhlík, co cestoval v čase?
epochaplus.cz
Karel Hynek Mácha: Zvrhlík, co cestoval v čase?
Patří k jedné z nejvýznamnějších postav české literatury. Všichni se o básníkovi řazeném do romantického období povinně učí a jeho Máj zná snad každý! Kým ale ve skutečnosti byl a jak vůbec vypadal? Dodnes je literát obestřen hustou sítí tajemství a často jsou mu připisovány i zázračné schopnosti! Životní pouť básníka Karla Hynka Máchy je
5 atentátů v rodě Přemyslovců: Vrazi pracují s dýkou, oštěpem i závojem
historyplus.cz
5 atentátů v rodě Přemyslovců: Vrazi pracují s dýkou, oštěpem i závojem
Celý den naháněl po lesích zvěř. Zpátky do tvrze na Zbečně se Břetislav II. vrací až za tmy. Před branou ho už vyhlížejí sloužící s pochodněmi. Najednou se ale na knížete vrhne jeden z jeho družiníků a několikrát ho bodne do břicha. Vyplní se tak zlá předtucha, kterou měl Břetislav v hlavě už několik dní.
Dovolenkový ráj hokejové legendy
rezidenceonline.cz
Dovolenkový ráj hokejové legendy
Asi pětačtyřicet minut jízdy od Los Angeles po malebné Pacific Coast Highway leží Malibu, destinace báječných rekreačních sídel bohatých a slavných. Na jedné z jejích nejlepších pláží se před lety usadila s rodinou i někdejší dlouholetá hvězda americké NHL, Chris Chelios. Chelly, jak ho s láskou nazývají jeho kolegové, když komentuje NHL pro EPSN, trojnásobný
Knihovnička Domácí lékař je plná receptů na domácí kurýrování
tisicereceptu.cz
Knihovnička Domácí lékař je plná receptů na domácí kurýrování
Chtěli byste mít doma knížečku, do které můžete nahlédnout kdykoli vás trápí nějaké zdravotní neduhy a najít v ní rovnou i rychlé řešení? Tak právě pro vás je tu náš nový Domácí lékař plný rad na přír
Drsná válka mezi Rambou a Leitgeb?
nasehvezdy.cz
Drsná válka mezi Rambou a Leitgeb?
Vypadá to, že si dvě slavné maminky brzy vjedou do vlasů. Tereza Ramba (35) se totiž pustila do kolegyně Nikol Leitgeb (37). Může z toho být pěkná mela! Herečka ze seriálu Docent Tereza Ramba (35)
Nechte se zlákat hovězím žebrem s lanýži v restauraci Depo v Českém Krumlově
iluxus.cz
Nechte se zlákat hovězím žebrem s lanýži v restauraci Depo v Českém Krumlově
Podzim se pomalu přihlásil o slovo. Se změnou počasí, tedy konkrétně s výrazným ochlazením a příbytku srážek, lze přímou úměrou vysledovat také, jak v ulicích českých měst ubývá zahraničních turistů.
Houby na vlnách: Zvuk jako nástroj pro obnovu ekosystémů
21stoleti.cz
Houby na vlnách: Zvuk jako nástroj pro obnovu ekosystémů
Půda pod našima nohama, plná hub, bakterií, brouků a dalších organismů, možná na první pohled nevypadá jako místo, kde by to nějak výrazně žilo. Ale kdybyste do ní ponořili dostatečně citlivý mikrofon
Vydejte se na tajemná místa, která léčí
epochanacestach.cz
Vydejte se na tajemná místa, která léčí
V Česku nalezneme nepočítaně míst s magickou energií. Zde jsou další z nich, která mají prý dokonce až léčivou moc! 1 Nedokončený chrám dobije baterky V Panenském Týnci v okrese Louny má původně stát velkolepá stavba chrámu, ta však zůstává nedokončena. Přesto místo i nadále láká mnoho lidí a je důkazem, že není nutná přepychová
Přízrak v maltské pevnosti: Byla to lest britské armády?
enigmaplus.cz
Přízrak v maltské pevnosti: Byla to lest britské armády?
Pevnost St. Angelo je dominantou přístavu maltského města Birgu. Kromě dlouhé a zajímavé historie se může pochlubit i takzvaným přízrakem dámy v šedém. Zdá se ale, že pověst tohoto strašidla byla umoc
Jak na to: Líčení pod brýle není věda
nejsemsama.cz
Jak na to: Líčení pod brýle není věda
Správně zvolený tvar i obroučky dioptrických brýlí vám dokážou dodat šmrnc. Možná jste se už ale také pozastavila nad tím, jak se pod brýle líčit. Je to totiž docela věda! Snažíte se dělat takřka nemožné, ale líčení pod brýlemi je pořád nevýrazné? Pojďte se s námi podívat na to, jaké chyby nedělat a na co se zaměřit. 1.
Pálení čarodějnic oživilo vzpomínky?
skutecnepribehy.cz
Pálení čarodějnic oživilo vzpomínky?
Kdysi jsem se byla podívat na rituál pálení čarodějnic. Měla jsem vidiny, že mě chce někdo odtáhnout na hranici a upálit. Pálení čarodějnic není můj oblíbený rituál. Postava hořící ženy na hranici mi připadá násilná. Význam tohoto večera vždycky šel mimo mě a nikdy jsem se podobného obřadu neúčastnila. S přáteli jsme si maximálně opekli špekáčky a zazpívali si.
S červenou se to musí umět
panidomu.cz
S červenou se to musí umět
Každý z nás vnímá barvy jinak, ale u červené se shodneme: Přitahuje pozornost. V interiéru se proto hodí na výrazné akcenty, ale musíte dávat pozor, aby jí nebylo příliš. Příkladem šikovného použití červené může být pohovka do obýváku. Podle psychologů uvolňuje napětí a zvyšuje potřebu komunikovat. Proto tuto barvu mívají nezřídka pohovky v televizních talk
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz