Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
7 největších záhad kolem alkoholu

Alkohol provází lidstvo už několik tisíciletí. Nejprve lidé získávali přirozeným kvašením pivo a víno, později se jim díky arabskému objevu destilace podařilo vyrábět i nápoje s mnohem vyšším obsahem alkoholu.

1. Vážně se rychleji opijete sektem než vínem?

Známé pořekadlo praví, že bublinky lezou rychle do hlavy, a nutno říct, že má pravdu. Sklenička sektu či šampaňského s vámi zamává víc než sklenka vína. Alkohol je vstřebáván z celého zažívacího ústrojí, tj.

ze sliznice úst, jícnu, asi pětina ze žaludku a zbytek z tenkého střeva, přičemž polovina vypitého alkoholu je absorbována již za 15 minut.

Oxid uhličitý, obsažený v šumivých alkoholických nápojích, zvyšuje propustnost stěn trávicího ústrojí, proto se z nich alkohol vstřebává rychleji.

Bublinky opravdu zvyšuje obsah alkoholu v krvi.
Bublinky opravdu zvyšuje obsah alkoholu v krvi.

Výsledky pokusu hovoří jasně

Po dvou vypitých skleničkách čerstvě nalitého šampaňského měli lidé obsah alkoholu v krvi 0,54 promile, po dvou sklenkách vyprchaného sektu jen 0,39 promile. Takže po pití šumivých alkoholických nápojů se opravdu můžeme cítit (i opravdu být) opilejší.

Aby bublinky hned po nalití nevyprchaly, používají se na šampaňské speciální úzké a vysoké sklenice. Rychleji se alkohol vstřebává také z teplých alkoholických nápojů.

2. Je pravda, že světloocí lidé takzvaně hodně snesou?

Lidé s modrýma nebo prostě světlýma očima odolávají alkoholu mnohem lépe než jejich přátelé s tmavýma očima. Potvrdila to studie Georgijské státní univerzity v americké Atlantě. Co za tím vězí?

Pigment melanin. Ano ten, který způsobuje zhnědnutí naší pokožky po jejím vystavení slunci, tmavou barvu duhovky i vlasů. Tmavoocí lidé disponují větším množstvím tohoto pigmentu. Melanin má však v našem těle více funkcí, než se dříve myslelo.

Za vším hledej melanin

Je například obsažen v mozku jako neuromelanin, kde chrání neurony před oxidačním stresem vyvolaným železem. Důležitou roli sehrává i v nervovém systému, protože usnadňuje předávání nervových podnětů.

A právě z tohoto důvodu osoby s tmavýma očima hůře snášejí alkohol. Kvůli vysokému obsahu melaninu v těle se opijí dříve než světloocí jedinci. Velké množství tohoto pigmentu jim zkrátka přenese alkohol k mozku rychleji.

3. Opravdu americkým indiánům chybí gen, který odbourává alkohol?

Před příchodem Evropanů původní obyvatelé Ameriky alkohol prakticky neznali. Měli jen nápoj podobný slabému pivu, který využívali pouze při rituálech. Proti tomu Evropané na něj byli již dlouho zvyklí, byl pro ně tehdy snadno dostupný a levný.

Ovšem nejen proto byl alkohol pro indiány škodlivý a vedl u nich k rychlé devastaci organismu a závislosti na něm. Mezi jednotlivými etnickými skupinami totiž existuje rozdíl i ve schopnosti rozkladu alkoholu.

Pro severoamerické indiány byl alkohol škodlivý.
Pro severoamerické indiány byl alkohol škodlivý.

Komu pití škodí nejvíc?

Při odbourávání alkoholu vzniká nebezpečná látka – acetyldehyd, většina Evropanů však disponuje enzymem, označeným jako alkoholdehydrogenáza, který jej rozkládá na neškodný acetát.

Bylo ovšem zjištěno, že asi u 30 % lidí asijského původu, stejně jako u původních obyvatel Ameriky, Aljašky i Austrálie, se vyskytuje taková varianta genu pro alkoholdehydrogenázu, která svému nositeli neumožňuje metabolizovat alkohol na acetát.

Proto na něj hůře reagují – zčervenají v obličeji, je jim nevolno a mohou trpět i průjmem, bolestí hlavy či břicha a mít zrychlený tep.

4. Proč se nám po pár pivech zdá druhé pohlaví atraktivnější?

Říká se tomu fenomén „pivních brýlí“. Pokud se před „zavíračkou“ budete vyskytovat v baru poté, co jste vypili několik půllitrů, budou se vám úsměvy osob opačného pohlaví najednou zdát zářivější a jejich oči jiskřivější.

Když se pak vedle některé z nich ráno probudíte, nebudete chápat, co jste na nich viděli. Na vině je alkohol, který vám zatemnil úsudek. I po umírněné konzumaci alkoholických nápojů vám totiž obličeje příslušníků opačného pohlaví přijdou o 25 % atraktivnější. Proč?

Alkohol snižuje schopnost vnímat symetrii obličeje.
Alkohol snižuje schopnost vnímat symetrii obličeje.

Na pravidelných rysech obličeje (ne)záleží

Podle studie provedené londýnskou Roehampton University snižuje alkohol naši schopnost vnímat a oceňovat symetrii obličeje.

Zatímco střízliví účastníci testu vybírali z fotografií ty, na kterých byli lidé se symetrickými rysy, těm, kteří před výběrem požili alkohol, už na symetrii tolik nezáleželo.

Zajímavé ale je, že se opilým mužům dařilo lépe než opilým ženám vybírat obličeje s pravidelnými rysy. Je to zřejmě z toho důvodu, že pro muže hraje zrakový vjem při sexuální stimulaci důležitější roli než pro ženu.

5. Z jakého důvodu máme po konzumaci alkoholu větší hlad?

Alkohol nepřímo stimuluje činnost hypotalamu, tedy oblasti mozku, ve které se nachází centrum hladu. Dojde k aktivaci mozkových buněk, které jsou jinak aktivní, jen když tělo hladoví.

Mozek proto začne vysílat signál, že je potřeba spořádat spoustu na energii bohatého jídla. Což je vlastně paradoxní, protože alkohol sám o sobě je velmi kalorický. Většinou mozek po konzumaci tučného zablokuje veškerý pocit hladu, u alkoholu tomu tak ale není.

Alkohol jako dvojitá hrozba pro štíhlou linii

Pití alkoholických nápojů je tak dvojitou pastí pro ty, kteří dbají o svoji linii. Nejen že je alkohol sám o sobě bohatý na kalorie, ale ještě nutí lidí, aby při jeho pití i více jedli.

Bylo prokázáno, že po třech skleničkách vína snědli lidé v následujících 24 hodinách o 6300 kalorií více než normálně. Může to také vysvětlovat, proč si lidé odpradávna rádi dopřejí skleničku aperitivu před jídlem – zvýší jim chuť k jídlu.

6. Co způsobuje, že se ženy opijí rychleji než muži?

Mohlo by se zdát, že ženám stačí k opilosti méně alkoholu zkrátka proto, že jsou menší, ale není tomu tak. Vědci objevili, že se ženám obecně tvoří méně alkoholdehydrogenázy, enzymu schopného v těle (hlavně v játrech) rozkládat alkohol.

Dalším faktorem, který přispívá k faktu, že ženám stačí na jeden kilogram váhy méně alkoholu než mužům, je obsah vody v těle. Ženské tělo totiž obsahuje více tuků a méně vody než to mužské.

A protože se alkohol v těle mísí s vodou, bude po požití stejného nápoje koncentrace alkoholu u ženy vyšší než u muže.

Ženám stačí méně alkoholu

Proto je maximální množství alkoholu u žen nižší než u mužů. V praxi to rovněž znamená, že se výsledky studií prováděných na mužích nedají snadno aplikovat na ženy.

Alkoholismus a s ním spojené zdravotní problémy (poškození mozku, jater, srdce) pak u žen vznikají a rozvíjejí se rychleji než u mužů. Rozdílné jsou také důvody k pití.

Zatímco muži jím řeší tlak společnosti, ženy potlačené emoce, často také třeba zneužívání v dětství.

7. Proč některá náboženství zakazují konzumaci alkoholu?

Vztah jednotlivých náboženství k alkoholu se v čase vyvíjel. Výsadní postavení pak vždy sehrávalo víno.

V antickém světě bylo symbolem bohů, což od nich převzali Židé.  Obřadní (košer) víno tvoří i dnes nedílnou součástí oslav významných židovských náboženských svátků. Ostatní alkohol mají užívat umírněně, ortodoxní Židé se mu vyhýbají zcela.

Vztah křesťanů k alkoholu se v průběhu dějin různil. V minulosti vnímali alkohol jako dar od Boha, přičemž víno bylo krví Krista při eucharistii. Protestanti oproti tomu vždy razili umírněnost ve vztahu k alkoholu.

Některá náboženství alkohol úplně zakazují.
Některá náboženství alkohol úplně zakazují.

Studnice hříchu a neřestí

Dnešní ortodoxní islám považuje víno a alkohol obecně za dílo ďábla. Zajímavé ale je, že prorok Mohamed zřejmě ještě víno pil, stejně jako tehdejší muslimové. Zákaz přišel až později a mohl souviset s tím, že střízlivost poskytovala muslimům výhodu v boji.

Budhismus je k pití vína tolerantní, i když ve své podstatě s konzumací alkoholu nesouhlasí, protože vede k neřestem a hříchu.

reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes.   Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), rozené princezny z Lobkowicz. „Jistě […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“   V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených […]
Zajímavosti
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Palais idéal: Chrám z kamínků vyroste na zahradě!
Našli jste někdy na zemi zajímavý kamínek a odnesli si ho domů? Co jste s ním pak udělali? Položili na poličku, pomalovali barvami nebo nakonec vyhodili ? Jeden nadšený Francouz svůj kamínek nevyhodí… A jak příběh pokračuje dál?   Práci pošťáka vzal Ferdinand Cheval (1836–1924) trochu z nouze. Jako zaměstnanec v zemědělství nezvládal uživit rodinu, […]
Genius loci: Co to vlastně je? Nebo spíše – kdo?
Vymetou prach a vše pečlivě poklidí. Poté je třeba připravit oltář. Nastává čas prosebných modliteb, někde i zpívání a tanců. Místní lidé přinášejí dary. Na oltáři se kupí víno i květiny, speciální mísa přetéká ovocem a dalším jídlem. To vše k poctě genia loci, který má zajistit svému místu ochranu, polím plodnost a lidem požehnání.   […]
Chinin: Lék, pochoutka i zabiják
Malárie, onemocnění způsobené parazitem přenášeným komáry, trápí lidi po tisíciletí. Dokonce i v posledních desetiletích má na svědomí až 600 000 úmrtí ročně. Teprve v 17. století je na ni nalezen lék v amazonském deštném pralese.   Už některé domorodé kmeny, obývajícím území dnešních států Peru, Bolívie a Ekvádoru, znají léčivou sloučeninu nacházející se v […]
Záhady a napětí
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nohy do sandálů? Chce to ale péči!
nejsemsama.cz
Nohy do sandálů? Chce to ale péči!
Nohy si s námi v létě užijí dost trápení. Léto je pro ně doslova zatěžkávací zkouškou. Bylinné lázně Unavené nohy ocení lázeň mátovou.Pokud máte příliš suchou pokožku, přidejte do vody heřmánek, na bolavé nohy platí lázeň z kokosového mléka, potící se nohy zklidníte odvarem z listů ořechu vlašského, plísně na nohou zmizí díky koupeli v měsíčku lékařském
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
panidomu.cz
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
Pro každého z nás je péče o zdraví klíčovým faktorem pro udržení kvalitního života a prevence nemocí. Ve dnech 3. – 5. října se v Praze můžete zdarma on-line sejít s předními světovými odborníky na 4. ročníku Mezinárodního kongresu zdraví 2025 Praha (www.mkz2025Praha.cz).   Záštitu nad kongresem převzalo hlavní město Praha, poslanci Parlamentu ČR Mgr.
Tajemství fantomového holiče: Kdo způsobil paniku v americkém městě Pascagoula?
enigmaplus.cz
Tajemství fantomového holiče: Kdo způsobil paniku v americkém městě Pascagoula?
V roce 1942 zuří druhá světová válka, ovšem americké město Pascagoula zažívá éru blahobytu. Montují se zde totiž lodě pro námořnictvo Spojených států. Stačí však jediný červnový týden a ohromnou loděn
Rezidence ve stylu glamour
rezidenceonline.cz
Rezidence ve stylu glamour
Inspirující myšlenkou designérky, která navrhla podobu interiéru luxusní rezidenční vily, bylo vytvořit neobvyklý okouzlující obytný prostor, připomínající elitní paláce prvorepublikových továrníků. Johana Picková i při samotné realizaci věnovala pozornost především detailům s velkým důrazem na dokonalé zpracování každého architektonického prvku. Pod jejím dohledem tak velmi rychle vzniklo dvoupatrové aranžmá plné rafinované elegance, jež svou sofistikovaností
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
iluxus.cz
Zadig & Voltaire: Láska v plamenech letní noci
Značka Zadig & Voltaire přináší novou kapitolu do své ikonické voňavé ságy THIS IS! a představuje dvě nové vůně, které jsou jako stvořené pro elektrizující letní noci. Duo THIS IS HER! BURNING LOV
Dal diplomat Petr z Aspeltu své srdce Praze?
historyplus.cz
Dal diplomat Petr z Aspeltu své srdce Praze?
Je pravou rukou dvou českých králů i důvěrníkem římského vladaře. Obratný diplomat a všestranný vzdělanec Petr z Aspeltu za sebou v evropské politice zanechává nesmazatelnou stopu. Původ z malé vesničky na jihu Lucemburska člověka zrovna nepředurčuje stát se jednou z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Petrovi z Aspeltu (asi 1250–1320) se ale dostane vynikajícího vzdělání v Boloni, Padově a Paříži,
Nejprve hádky, pak zásnuby!
skutecnepribehy.cz
Nejprve hádky, pak zásnuby!
Otěhotněla jsem v jednadvaceti, budoucí tatínek utekl, a tak jsem vychovávala Marušku sama. Přehnaně jsem ji hlídala, aby nedopadla jako já. Zůstala jsem s dcerou sama. Otec mojí dcery práskl do bot, když jsem mu svěřila, že čekám miminko. Domnívala jsem se, že si radostně padneme do náruče, namísto toho sykl, jako by se škrábl o rezavý hřebík. Vyskočil z lavičky, jako
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
epochaplus.cz
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a
Noviny na každém rohu: Proč je čichání pro psy víc než zábava
21stoleti.cz
Noviny na každém rohu: Proč je čichání pro psy víc než zábava
Zatímco člověk se ve světě orientuje především zrakem, pes se spoléhá především na svůj čich. Pachy jsou pro každého psa hlavním jazykem světa, protože jejich čenich nejen že zachytí miliony různých p
Kohoutová otevřeně: Domácí dusno, křik a pláč
nasehvezdy.cz
Kohoutová otevřeně: Domácí dusno, křik a pláč
Herečka ze seriálu Jedna rodina Berenika Kohoutová (34) přiznala, že je na své dcerky Lolu (5) a ani ne roční Aloisii převážně sama. Povídá se, že její partner, reklamní textař Kryštof Kubín (38),
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz