Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
7 nemocí, které můžete dostat, když si nebudete mýt ruce!

Taky byste bez váhání dali Nobelovu cenu tomu, kdo vymyslí lék na Covid- 19, žloutenku, chřipku a další infekční onemocnění? A přitom stačí tak málo: Důkladně si myjte ruce. Možná díky tomu nedostanete některou z následujících sedmi chorob.

Žloutenka typu A

Kolikrát jste už v souvislosti s touto vysoce infekční nemocí slyšeli, že se jedná o nemoc špinavých rukou? Další záludností hepatitidy typu A čili zánětu jater je fakt, že zdrojem nákazy nejsou jenom lidé akutně nemocní, ale také bezpříznakoví přenašeči.

Nemocí se také nemusíte nakazit jenom kontaktem s infikovanou osobou, ale též kontaminovanou vodou, ledem v nápojích, nemytou zeleninou a ovocem, nedostatečně tepelně zpracovaným masem či syrovými mořskými plody, na něž dostanete chuť při dovolené v tropech. Kvůli tomu se pro žloutenku typu A zažilo označení „cestovatelská žloutenka“.

O žloutence nemusíte dlouho vědět.
O žloutence nemusíte dlouho vědět.

Rekordní epidemii způsobila jahodová zmrzlina

Nemoc probíhá v epidemiích. V našich podmínkách obvykle epidemie doprovázejí živelní katastrofy typu povodní. Ke statisticky nejhorší epidemii žloutenky na našem území došlo v roce 1979 v severních Čechách.

Celkem tehdy onemocnělo 32 065 osob, z toho nejvíce dětí. Na začátku byla zmrzlina z kontaminovaných jahod.

Když zežloutnete, je už pozdě

Vzhledem k poměrně dlouhé inkubační době nemusíte mít celé týdny ani tušení, že byste mohli být nakaženi. Pak se ale dostaví teplota, nechutenství, nevolnost, bolest pod pravým žeberním obloukem, bolest břicha a celková slabost.

V další, akutní fázi nemoci, pak dochází k typickému zežloutnutí kůže a očí, které žloutence daly jméno. Další týdny už pak strávíte na infekčním oddělení a vaše rodina, spolužáci a kolegové v karanténě. A tak bude lepší zkusit prevenci.

Kromě mytí rukou a konzumace pokud možno nezávadných potravin se proti žloutence typu A můžete nechat i očkovat.

Chřipka

Snad nejpodceňovanější nemoc u nás. Kdo z nás aspoň jednou nemávl nad svou teplotou rukou s tím, že je to „jen“ chřipka? Přitom je každý rok od ledna do března hlášeno jen v ČR od 850 000 do 1 200 000 výskytů tohoto virového onemocnění.

Sama chřipka si dokáže během jedné sezony vzít stovky lidských životů, další pak v souvislosti s dalšími těžkými onemocněními – cukrovkou, astmatem, hypertenzí atd. Nepřipomíná vám to něco?

Chřipka je velmi podceňovaná nemoc.
Chřipka je velmi podceňovaná nemoc.

Kdo je přenašeč?

Zdrojem klasické sezonní chřipky je výhradně pacient, nakažený virem chřipky. Přesněji řečeno, přenašečem je od konce inkubační doby. Bohužel ještě před tím, než se u něj samotného objeví příznaky infekce. Onemocnění propuká náhle z plného zdraví.

Pacient trpí horečkami, zimnicí, bolestí hlavy i kloubů, později i prudkým kašlem. Onemocnění trvá 2–7 dní.

Větrejte, otužujte se a jezte vitaminy!

Jak vypadá ideální prevence?  Časté mytí rukou, pobyt v dostatečně větraných prostorách, užívání jednorázových kapesníků i ručníků. A samozřejmě pravidelné očkování, které chřipkové viry před útokem na vaše tělo odradí.

Pokud jste navíc zapřisáhlými otužilci, případně milovníky všeho, co obsahuje vitamin C, jste na dobré cestě, jak se chřipce vyhnout.

Opar (herpes)

Začněme trochou teorie. Herpes je vysoce nakažlivé puchýřnaté onemocnění, vyvolané virem s názvem Herpes simplex virus. Přenáší se zásadně kontaktem. Líbáním, pohlavním stykem, případně společným používáním ručníků, osušek, či dokonce příborů.

Tomuto viru se nejlépe daří, když je imunitní systém oslaben. Častěji se objevuje osob, které jsou vystaveny silné nervové či fyzické zátěži, v době vysokých teplot, ženám ještě více ztrpčí období menstruace.

Opar se často projevuje při stresu.
Opar se často projevuje při stresu.

Zapomeňte na sdílené rtěnky!

I u oparu je samozřejmě velmi důležitá prevence. Pokud trpíte herpesem, měli byste si vždy důkladně umýt ruce, když se budete chtít dotknout jiné osoby. V průběhu onemocnění se snažte vyhnout alkoholu a kouření.

Body v souboji s oparem naopak získáte pravidelným otužováním a zdravým spánkem. A dámy, v době, kdy frčí sdílení úplně všeho, žádné společné rtěnky či lesky na rty!

Střevní infekce

Zaslechnete-li z úst vašeho ošetřujícího lékaře slovo gastroenteritida, můžete si být jisti, že strávíte několik dalších dnů pendlováním mezi klozetem a postelí. Pokud vám to tedy vysoké teploty vůbec dovolí.

Řečeno česky, střevní chřipka či střevní viróza je pěkný prevít. Není vůbec dobré ji podceňovat. Průjmy a zvracení jdou ruku v ruce s dehydratací. Pokud nebudete dodržovat pitný režim, riskujete opravdu vážné následky.

Střevní chřipka je vysoce nakažlivá.
Střevní chřipka je vysoce nakažlivá.

Vy svačíte? A umyli jste si ruce?

Jak ke gastroenteritidě přijdeme? Původcem onemocnění jsou viry, bakterie nebo paraziti, které způsobí v našich střevech zánět.

Tito neviditelní škůdci se do našich útrob mohou dostat ze zkaženého jídla, kontaminované vody, případně z neumytého ovoce a zeleniny. Zcela výjimečně se nakazíme kapénkami. Častým důvodem jsou i v případě tohoto onemocnění špatně umyté ruce.

Zvláště, když jste odflákli hygienu po použití toalety. Virus z rukou špatně umytých po stolici dokáže na prstech přežít až  čtyři hodiny. A pokud do té doby stihnete vzít do ruky třeba obloženou housku, už jste v maléru.

Jezte banány a doplňujte tekutiny

Když už střevní infekce vypukne naplno, je potřeba pokud možno doplňovat tekutiny. Na jídlo, zvláště v prvních dnech, asi moc chuť mít nebudete. Pokud ano, vynechte v prvních hodinách pevnou stravu.

Rozbouřenému žaludku pak pomozte tím, že začnete jíst lehce stravitelná jídla. Banány, dušenou mrkev, bílé pečivo. Pokud akutní průjem nezmizí do čtrnácti dnů, navštivte svého lékaře.

Každý pije ze své láhve!

I tentokrát je, co se prevence týče, na prvním místě správné mytí rukou, zejména po stolici. Pokud jste náchylní na střevní potíže, měli byste se vyhnout používání společných hrnků na čaj, či pití ze společné láhve. Vždycky před jídlem omyjte ovoce a zeleninu. A když se budete občas hýbat a dobře spát, chybu určitě taky neuděláte.

Úplavice

Že tuto nemoc ve svém chorobopise ještě nemáte? Možná je to tím, že patříte ke generaci, která nezažila válečný konflikt.

Bakterie Shigella dysenteriae, která úplavici způsobuje, totiž nejvíce řádila během války ve velkých vojenských kolektivech či zajateckých táborech. Sem tam se ale objeví i dnes. Především ve skupinách lidí, kde se nedodržují základní hygienické návyky.

Prasklé střevo může vyvolat sepsi

Jak nemoc probíhá? Bakterie napadá buňky tlustého střeva. Nemocné tělo reaguje několik dnů po nákaze silnými bolestmi břicha a vodnatými průjmy. Ve stolici se přitom může objevit hlen i krev.

U oslabených nebo starých lidí může vést k rychlému metabolickému rozvratu. V některých případech může střevo poškozené zánětem prasknout a vyvolat nebezpečnou sepsi. I v případě úplavice je více než důležité pravidelně doplňovat tekutiny, případně minerály.

A prevence. Zase bychom se opakovali – dobře umyté ruce a aspoň základní hygiena.

Spála

Touto infekční nemocí trpí zejména děti ve věku 4–12 let. Spálu způsobují streptokoky ze skupiny Streptococcus pyogenes.

Přenáší se kapénkovou infekcí, miniaturní částice se ale do dětského organismu mohou dostat například z hraček, případně předmětů denní spotřeby.

Spála se častokrát z počátku plete s angínou.
Spála se častokrát z počátku plete s angínou.

Není to náhodou angína?

V počátečním stádiu nemoci lze spálu snadno zaměnit s angínou. Naprosto zdravé dítě najednou dostane vysokou horečku, případně silnou zimnici. Současně malý pacient trpí silnými bolestmi v krku.

Důvodem jsou silné záněty mandlí, na nichž jsou jasně viditelné zhnisané čepy.  Jenže když se po dvou, třech dnech po vypuknutí nemoci objeví výrazná na dotek krupkovitá vyrážka, připomínající husí kůži, je jasno. Ve škole (školce) je potřeba vyhlásit poplach. Vaše dítě má totiž spálu.

Vlastní příbor i hrníček na pití

Díky antibiotikům (penicilin, tetracyklin) nepatří dnes spála mezi smrtelné nemoci. Když ale spálu nedoléčíte, hrozí závažné komplikace, či dokonce trvalé následky. Vysloveně cílená prevence pro spálu neexistuje.

Ale když své dítě naučíte umývat si před jídlem a po jídle ruce, jíst svým příborem, pít ze svého hrníčku, kašlat se zakrytou pusou a používat papírové kapesníky, uděláte pro jeho zdraví dost.

Zánět močových cest

Zatímco spála trápí výhradně děti, se zánětem močových cest do urologických ordinací přicházejí téměř výhradně ženy.

Důvodem je fakt, že nemoc vzniká poté, co se bakterie Escherichia coli, která zánět močových cest způsobuje, dostane z konečníku přes hráz do močové trubice. A u něžného pohlaví má přece jenom jednodušší cestu.

Hrozí závažná ledvinová infekce!

Bakterie Escherichia coli, která v 80 % případů stojí za vznikem akutního zánětu močových cest, přitom úplně normálně žije v našem zažívacím traktu.

Dokonce ji řadíme mezi člověku prospěšné bakterie, protože se stará o to, aby se v našich střevech nepřemnožily jiné, nebezpečné bakterie. Jakmile se však dostane až do močového měchýře, je zle.

Pokud nedostatečně nedodržujeme pitný režim a močový měchýř neproplachujeme, bakterie se v něm rozmnoží. Jestliže tento stav neléčíme, může dokonce dojít k závažné ledvinové infekci.

Cukrovkáři v nebezpečí

Nebezpečí infekce močových cest zvyšuje i rizikové sexuální chování. Nechráněný pohlavní styk, střídání sexuálních partnerů, a zejména anální sex byste si v případě, že trpíte často touto nemocí, měli odpustit.

Ve větším nebezpečí jsou i lidé, kteří trpí cukrovkou. Jejich moč totiž obsahuje větší množství cukru, než je tomu u běžné populace. A sladké prostředí v močovém měchýři rozmnožování bakterií jenom prospívá.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Zajímavosti
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz