Planeta Země

8 miliardářů má větší bohatství než chudší polovina lidstva

8 miliardářů má větší bohatství než chudší polovina lidstva

Žebříček nejbohatších lidí světa sestavuje každoročně už od roku 1987 americký ekonomický časopis Forbes. Letos první tři místa obsadili Jeff Bezos, Bill Gates a Warren Buffett. Ti mají dohromady víc než polovina obyvatel (160 milionů lidí) USA.

Hodnota majetku nejbohatšího člověka Jeffa Bezose se jen mezi roky 2017 a 2018 zvýšila o 40 miliard dolarů, což je roční hrubý domácí produkt například Tuniska.

Jak tito muži své bohatství získali?

Jeff Bezos (54)

Hodnota majetku: 112 miliard USDNarodil se jako Jeffrey Preston Jorgensen, ale jeho rodiče se brzy rozvedli a Jeffa adoptoval nový manžel jeho matky Miguel Bezos. Technické nadání projevoval tento americký podnikatel už od malička. Nejprve studoval fyziku na Princetonské univerzitě, ale v průběhu studií přešel na informatiku, kde patřil k nejlepším v ročníku.

Dostudoval v roce 1986, pak pracoval jako informatik na Wall Street.

V roce 1993 se oženil, s manželkou Mackenzie má 4 děti.

Z garáže do vesmíruV roce 1994 založil ve své garáži společnost Amazon.com. Ta se nejprve věnovala pouze prodeji knih. Bezos se kvůli lepšímu technickému zázemí přestěhoval z New Yorku do Seattlu. Podnikatelský záměr Amazonu vymýšlel cestou v autě. Dnes vlastní 17 % akcií společnosti, jejichž cena roste. Cloudové služby poskytuje Amazon i americké CIA.

Díky tomu v roce 2017 přesáhla hodnota Bezosova majetku 100 miliard dolarů jako prvního člověka v dějinách. V roce 2000 založil společnost Blue Origin, která podniká v oblasti vesmírné turistiky a chystá se také vynášet náklad na oběžnou dráhu.

Koupil rovněž deník The Washington Post.

Miliardář „hercem“
Bezos je libertarián, věří ve svobodnou společnost s minimem zásahů ze strany státu. V roce 2012 financoval vyzdvižení rakety Saturn V, která byla použita při misi Apollo 11, z mořského dna. Mihl se i ve filmu, v roce 2016 ztvárnil mimozemského důstojníka Hvězdné flotily ve filmu Star Trek: Do neznáma.

Bill Gates (62)

Hodnota majetku: 90 miliard USDAmerický podnikatel, spoluzakladatel společnosti Microsoft, se narodil v Seattlu. Studoval na prestižní soukromé střední škole Lakeside School, kde měl možnost poprvé pracovat s počítačem a naučil se zde i programovat. V 17 letech vytvořil program pro tvorbu školních rozvrhů, za který získal finanční odměnu. V roce 1973 začal studovat na Harvardu.

V průběhu studia vytvořil spolu se spolužákem Paulem Allenem jednoduchý programovací jazyk BASIC pro počítač Altair 8800.

V roce 1975 si společně založili společnost MicroSoft, aby mohli jazyk BASIC prodávat i jiným firmám.

Jak se stát jedničkou a trhuPrůlom v jejich podnikání znamenala spolupráce se společností IBM, které Gates prodal operační systém MS-DOS, jež se později stal standardem v oblasti osobních počítačů. Microsoft v průběhu let pronikl do mnoha částí trhu, kde se stal jedničkou, ne vždy však bylo chování společnosti v souladu se zákonem.

Bill Gates je ženatý od roku 1994, s manželkou Melindou mají 3 děti. Společně založili také Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Tato nadace je největší soukromou charitativní organizací na světě, soustředí se zejména na financování studií zástupců menšin, na prevenci AIDS a boj s nemocemi ohrožujícími země tzv.

třetího světa.

Používá telefon od konkurenceV roce 1999 daroval Gates své nadaci 5 miliard dolarů, což je největší jednorázový dar, který kdy byl poskytnut. V roce 2005 byl za to vyhlášen osobností roku.

Je vášnivým milovníkem automobilů, vlastní například Porsche 959 z roku 1984, vyznává myšlenky Warrena Buffetta a je vlastníkem Leicestrského kodexu, sbírky děl Leonarda da Vinci, který lze vidět v muzeu v Seattlu. Perličkou je, že v roce 2017 byl Gates donucen přiznat, že používá telefon s operačním systémem Android.

Hájil se tím, že v něm má spoustu aplikací od Microsoftu.

Warren Buffett (88)

Hodnota majetku: 84 miliard USDMá přezdívku Věštec z Omahy nebo Zázrak z Omahy dle místa svého narození v americké Nebrasce a toho, že při svých investičních a obchodních aktivitách vždy dokázal přesně předvídat směr trhu i nové trendy. Nikdy přitom nebyl obviněn z jakýchkoliv nekalých praktik.

Investice uskutečňuje prostřednictvím holdingové společnosti Berkshire Hathaway, ve které je největším akcionářem i ředitelem. S obchodem začal na konci 30. let 20.

století, kdy se ekonomika začala dostávat z velké hospodářské krize.

Jak vydělat balík na Coca-ColeOd dětství se u něj projevovalo obchodní nadání. V šesti letech koupil balení Coca-Coly a jednotlivé plechovky prodal dráž, než nakoupil. V 11 si pořídil své první akcie. Velice obdivoval Benjamina Grahama, autora knihy Inteligentní investor, který ho naučil nejen oceňovat majetek a akcie, ale zejména vyhledávat podhodnocené firmy s potenciálem růstu.

Zlomovým byl pro něj rok 1962, kdy investoval do tehdy textilní firmy Berkshire Hathaway, ze které vybudoval úspěšnou kapitálovou společnost.

Ač má velké bohatství, žije skromně a střídmě.

Vtipy velkého investoraProslul svými výroky, řekl například: „Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné,“ nebo „Warren Buffett čte názory analytiků, jenom když v novinách nejsou žádné jiné vtipy.“ Je uznávaným filantropem, podporuje Nadaci Billa a Melindy Gatesových, má i vlastní Buffett Foundation.

Bydlí stále ve stejném domě, na večeře chodí do restaurace ve svojí ulici a má rád Coca-Colu s příchutí Cherry.

Bernard Arnault (69)

Mark Zuckerberg (34)

Hodnota majetku: 71 miliard USDSpoluzakladatel, prezident a výkonný ředitel Facebooku s jednodolarovým platem se narodil v americkém státě New York do židovské rodiny. Ve třinácti podstoupil obřad bar micva ve stylu Star Wars, díky kterému se z chlapce stal mužem, sám se však dlouho považoval za ateistu.

Studoval na Phillips Exeter Academy, kde získal vědecké ceny v matematice, fyzice a astronomii. Vedle angličtiny umí francouzsky, hebrejsky, ovládá latinu i klasickou řečtinu, rád recituje eposy.

Kvůli manželce Priscile Chan se učil i mandarínsky.

Komu ukradl nápad na Facebook?V roce 2002 nastoupil na Harvard, kde studoval psychologii a matematickou informatiku. O dva roky později, 4. února 2004, spustil ze svého univerzitního pokoje Facebook. Nejprve měl sloužit jen studentům Harvardu, později ho rozšířil i na další univerzity.

Následně se s přáteli, kteří mu s Facebookem pomáhali, přestěhoval do Palo Alto v Silicon Valley, kde si zřídili kancelář. Obliba Facebooku rostla. Tři bývalí spolužáci na Zuckerberga podali žalobu, že jim ukradl myšlenku. Musel je odškodnit. Oženil se v roce 2012, s manželkou Priscilou mají dvě dcery.

Hodně se věnují filantropií, stejně jako Gates nebo Buffett podepsali The Giving Pledge (slib dárcovství), kde se zavazují minimálně polovinu svého majetku darovat na dobročinné účely.

Amancio Ortega (82)

Hodnota majetku: 70 miliard USDŠpanělský miliardář, zakladatel a dřívější ředitel módní skupiny Inditex, pod kterou spadá i známý řetězec s oblečením Zara. Po Arnaultovi je druhým nejbohatším Evropanem. Inditex je největší módní skupina na světě, Ortegovi v ní náleží 60 %. Vedle Zary do skupiny patří také značky Bershka, Stradivarius, Pull and Bear nebo Massimo Dutti.

Obchodní model společnosti spočívá v tom, že oděvy produkuje v malém počtu, ale zato častěji.

Výroba probíhá v závislosti na úspěchu jednotlivých kusů u zákazníků.

Kdo vlastní madridský mrakodrap?O Ortegově osobním životě se ví málo. V roce 1966 se oženil s Rosalií Mera, se kterou otevřel i první Zaru. V roce 1986 se rozvedli a ona v roce 2013 zemřela. Druhou manželku Floru si vzal v roce 2001. Ortega má tři děti a žije ve španělské La Coruně. Snaží se vést jednoduchý život, do roku 1999 například nebyla publikována žádná jeho fotografie.

Nejraději nosí modré sako, bílou košili a šedé kalhoty. Nic z toho však nepochází z produkce Zary.

Patří mu mrakodrap Torre Picasso v Madridu.

Carlos Slim Helú (78)

Hodnota majetku: 67,1 miliardy USDMexický podnikatel a mezi roky 2010 až 2013 i nejbohatší osoba na světě. Narodil se do rodiny libanonských přistěhovalců. Vždycky věděl, že chce být podnikatelem, a své obchodní a investiční dovednosti si začal pilovat už v mladém věku. Jeho otec ho učil číst ve finančních přehledech.

Již tehdy se naučil dělat si písemné záznamy o veškerých obchodních a investičních transakcích, které provedl, což činí doteď.

„Inženýr“ vsadil na telekomunikaceNerad píše na počítači, preferuje psaní rukou. Vystudoval inženýrství, proto se mu přezdívá „Inženýr“. Zbohatl díky ekonomickým krizím, které Mexiko postihly, během nichž skupoval státem vlastněné podniky. Zprivatizoval státního telefonního operátora Telmex, a získal tak monopol na mexickém telekomunikačním trhu.

S firmou América Móvil pak expandoval na zbytek latinskoamerického trhu. Investoval také do tabáku, on-line bankovnictví a gastronomie.

Jeho aktivity zastřešuje společnost Grupo Carso.

Jak jednoduše darovat orgány
Od roku 1967 až do její smrti v roce 1999 byl šťastně ženatý se Soumayou Domit, která se velmi angažovala ve filantropii, zasloužila se třeba o zjednodušení právních předpisů při dárcovství orgánů. Slim má šest dětí, které zaměstnává ve svých firmách a znovu oženit už se prý neplánuje.

Charles a David Kochovi (82 a 77)

Hodnota majetku: 60 miliard USD každýBratři Kochovi se narodili ve Wichitě v Kansasu, USA. I když byl jejich otec zámožný, vedl syny ke skromnosti a nutil je pracovat, jako by byli ti nejchudší lidé na světě. Mají ještě bratry Frederika (nejstarší) a Billa, který je Davidovým dvojčetem. Charles i David studovali na Massachusettském technologickém institutu.

Charles obdržel magisterský titul v oboru jaderné energetiky, David za chemii. Následně oba začali pracovat ve společnosti svého otce, která byla v roce 1967 přejmenována na Koch Industries.

Zaměřovala se na energetiku.

Proč je žalovali vlastní bratři?Charles se stal předsedou představenstva a ředitelem, David viceprezidentem. Každý z nich vlastní 42 % společnosti. Jejich další dva bratři je několikrát zažalovali kvůli vlastnickým právům. Charles je ženatý od roku 1972 a má dvě děti, angažuje se i politicky a přispívá na dobročinnost. David má s manželkou tři děti.

Přežil nehodu letadla US Air 1493 v roce 1991, při které zahynulo 35 lidí. Z vedení Koch Industries letos odstoupil kvůli vleklým zdravotním problémům.

Všichni bratři Kochovi si totiž prošli rakovinou prostaty.

Více z Planeta Země

V ulicích měst můžete čím dál častěji potkat třeba divočáky

Planeta Země10.11.2023

Hora, jež věčně hoří, není mýtus

Planeta Země25.8.2023

Nezkrocená velká jezera, největší sladkovodní soustavy na světě přímo fascinují

Planeta Země4.7.2023

Péče o štěně – jak uvést nového psa do domácnosti?

Planeta Země22.3.2023

Ohrožené ekosystémy jsou všude po celém světě

Planeta Země16.3.2023

Za divočinou nemusíte cestovat daleko

Planeta Země4.2.2023

Znáte historii těžby uhlí v okolí Ostravy a Karviné?

Planeta Země26.1.2023

Korálová planeta potřebuje záchranu. Je ale naděje na úspěch?

Planeta Země4.1.2023

Bývalý zápasník MMA se vydá za ztraceným španělským zlatem

Planeta Země2.1.2023
Planeta Země
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Velká rodina se nepovedla!
skutecnepribehy.cz

Velká rodina se nepovedla!

Sama jsem vyrůstala jako jedináček, takže jsem...
Kdo ji dostal z nejhoršího a drží ji roky nad vodou?
nasehvezdy.cz

Kdo ji dostal z nejhoršího...

Není žádný tajemstvím, že se...
Historie se možná opakuje. Nevěra! Ondřeji, už zase?
nasehvezdy.cz

Historie se možná opakuje....

Manželství...
Unikátní ultra-temná galaxie
epochaplus.cz

Unikátní ultra-temná galaxie

V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem...
Fenomenální pozvednutí očního okolí
iluxus.cz

Fenomenální pozvednutí...

Naše oči mají pozoruhodnou schopnost...
Nekynuté lívance
tisicereceptu.cz

Nekynuté lívance

Potřebujete 170 g hladké mouky 1 lžíci prášku do...
Vraždící asasíni: Sekta, která tajně ovládala svět?
enigmaplus.cz

Vraždící asasíni: Sekta, která...

V historii nacházíme nespočet tajných společností,...
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz

Šlechtici modrou krev nemají,...

Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o...
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
epochaplus.cz

Chandra Bahadur Dangi,...

Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší...
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz

Bratislava: Město, kde se...

Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil...
Stále populární sprchové vaničky
rezidenceonline.cz

Stále populární sprchové...

Přestože mnozí uživatelé dávají přednost...
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz

Zelenina za syrova? Tyhle...

V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované...