Planeta Země

8 miliardářů má větší bohatství než chudší polovina lidstva

8 miliardářů má větší bohatství než chudší polovina lidstva

Žebříček nejbohatších lidí světa sestavuje každoročně už od roku 1987 americký ekonomický časopis Forbes. Letos první tři místa obsadili Jeff Bezos, Bill Gates a Warren Buffett. Ti mají dohromady víc než polovina obyvatel (160 milionů lidí) USA.

Hodnota majetku nejbohatšího člověka Jeffa Bezose se jen mezi roky 2017 a 2018 zvýšila o 40 miliard dolarů, což je roční hrubý domácí produkt například Tuniska.

Jak tito muži své bohatství získali?

Jeff Bezos (54)

Hodnota majetku: 112 miliard USDNarodil se jako Jeffrey Preston Jorgensen, ale jeho rodiče se brzy rozvedli a Jeffa adoptoval nový manžel jeho matky Miguel Bezos. Technické nadání projevoval tento americký podnikatel už od malička. Nejprve studoval fyziku na Princetonské univerzitě, ale v průběhu studií přešel na informatiku, kde patřil k nejlepším v ročníku.

Dostudoval v roce 1986, pak pracoval jako informatik na Wall Street.

V roce 1993 se oženil, s manželkou Mackenzie má 4 děti.

Z garáže do vesmíruV roce 1994 založil ve své garáži společnost Amazon.com. Ta se nejprve věnovala pouze prodeji knih. Bezos se kvůli lepšímu technickému zázemí přestěhoval z New Yorku do Seattlu. Podnikatelský záměr Amazonu vymýšlel cestou v autě. Dnes vlastní 17 % akcií společnosti, jejichž cena roste. Cloudové služby poskytuje Amazon i americké CIA.

Díky tomu v roce 2017 přesáhla hodnota Bezosova majetku 100 miliard dolarů jako prvního člověka v dějinách. V roce 2000 založil společnost Blue Origin, která podniká v oblasti vesmírné turistiky a chystá se také vynášet náklad na oběžnou dráhu.

Koupil rovněž deník The Washington Post.

Miliardář „hercem“
Bezos je libertarián, věří ve svobodnou společnost s minimem zásahů ze strany státu. V roce 2012 financoval vyzdvižení rakety Saturn V, která byla použita při misi Apollo 11, z mořského dna. Mihl se i ve filmu, v roce 2016 ztvárnil mimozemského důstojníka Hvězdné flotily ve filmu Star Trek: Do neznáma.

Bill Gates (62)

Hodnota majetku: 90 miliard USDAmerický podnikatel, spoluzakladatel společnosti Microsoft, se narodil v Seattlu. Studoval na prestižní soukromé střední škole Lakeside School, kde měl možnost poprvé pracovat s počítačem a naučil se zde i programovat. V 17 letech vytvořil program pro tvorbu školních rozvrhů, za který získal finanční odměnu. V roce 1973 začal studovat na Harvardu.

V průběhu studia vytvořil spolu se spolužákem Paulem Allenem jednoduchý programovací jazyk BASIC pro počítač Altair 8800.

V roce 1975 si společně založili společnost MicroSoft, aby mohli jazyk BASIC prodávat i jiným firmám.

Jak se stát jedničkou a trhuPrůlom v jejich podnikání znamenala spolupráce se společností IBM, které Gates prodal operační systém MS-DOS, jež se později stal standardem v oblasti osobních počítačů. Microsoft v průběhu let pronikl do mnoha částí trhu, kde se stal jedničkou, ne vždy však bylo chování společnosti v souladu se zákonem.

Bill Gates je ženatý od roku 1994, s manželkou Melindou mají 3 děti. Společně založili také Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Tato nadace je největší soukromou charitativní organizací na světě, soustředí se zejména na financování studií zástupců menšin, na prevenci AIDS a boj s nemocemi ohrožujícími země tzv.

třetího světa.

Používá telefon od konkurenceV roce 1999 daroval Gates své nadaci 5 miliard dolarů, což je největší jednorázový dar, který kdy byl poskytnut. V roce 2005 byl za to vyhlášen osobností roku.

Je vášnivým milovníkem automobilů, vlastní například Porsche 959 z roku 1984, vyznává myšlenky Warrena Buffetta a je vlastníkem Leicestrského kodexu, sbírky děl Leonarda da Vinci, který lze vidět v muzeu v Seattlu. Perličkou je, že v roce 2017 byl Gates donucen přiznat, že používá telefon s operačním systémem Android.

Hájil se tím, že v něm má spoustu aplikací od Microsoftu.

Warren Buffett (88)

Hodnota majetku: 84 miliard USDMá přezdívku Věštec z Omahy nebo Zázrak z Omahy dle místa svého narození v americké Nebrasce a toho, že při svých investičních a obchodních aktivitách vždy dokázal přesně předvídat směr trhu i nové trendy. Nikdy přitom nebyl obviněn z jakýchkoliv nekalých praktik.

Investice uskutečňuje prostřednictvím holdingové společnosti Berkshire Hathaway, ve které je největším akcionářem i ředitelem. S obchodem začal na konci 30. let 20.

století, kdy se ekonomika začala dostávat z velké hospodářské krize.

Jak vydělat balík na Coca-ColeOd dětství se u něj projevovalo obchodní nadání. V šesti letech koupil balení Coca-Coly a jednotlivé plechovky prodal dráž, než nakoupil. V 11 si pořídil své první akcie. Velice obdivoval Benjamina Grahama, autora knihy Inteligentní investor, který ho naučil nejen oceňovat majetek a akcie, ale zejména vyhledávat podhodnocené firmy s potenciálem růstu.

Zlomovým byl pro něj rok 1962, kdy investoval do tehdy textilní firmy Berkshire Hathaway, ze které vybudoval úspěšnou kapitálovou společnost.

Ač má velké bohatství, žije skromně a střídmě.

Vtipy velkého investoraProslul svými výroky, řekl například: „Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné,“ nebo „Warren Buffett čte názory analytiků, jenom když v novinách nejsou žádné jiné vtipy.“ Je uznávaným filantropem, podporuje Nadaci Billa a Melindy Gatesových, má i vlastní Buffett Foundation.

Bydlí stále ve stejném domě, na večeře chodí do restaurace ve svojí ulici a má rád Coca-Colu s příchutí Cherry.

Bernard Arnault (69)

Mark Zuckerberg (34)

Hodnota majetku: 71 miliard USDSpoluzakladatel, prezident a výkonný ředitel Facebooku s jednodolarovým platem se narodil v americkém státě New York do židovské rodiny. Ve třinácti podstoupil obřad bar micva ve stylu Star Wars, díky kterému se z chlapce stal mužem, sám se však dlouho považoval za ateistu.

Studoval na Phillips Exeter Academy, kde získal vědecké ceny v matematice, fyzice a astronomii. Vedle angličtiny umí francouzsky, hebrejsky, ovládá latinu i klasickou řečtinu, rád recituje eposy.

Kvůli manželce Priscile Chan se učil i mandarínsky.

Komu ukradl nápad na Facebook?V roce 2002 nastoupil na Harvard, kde studoval psychologii a matematickou informatiku. O dva roky později, 4. února 2004, spustil ze svého univerzitního pokoje Facebook. Nejprve měl sloužit jen studentům Harvardu, později ho rozšířil i na další univerzity.

Následně se s přáteli, kteří mu s Facebookem pomáhali, přestěhoval do Palo Alto v Silicon Valley, kde si zřídili kancelář. Obliba Facebooku rostla. Tři bývalí spolužáci na Zuckerberga podali žalobu, že jim ukradl myšlenku. Musel je odškodnit. Oženil se v roce 2012, s manželkou Priscilou mají dvě dcery.

Hodně se věnují filantropií, stejně jako Gates nebo Buffett podepsali The Giving Pledge (slib dárcovství), kde se zavazují minimálně polovinu svého majetku darovat na dobročinné účely.

Amancio Ortega (82)

Hodnota majetku: 70 miliard USDŠpanělský miliardář, zakladatel a dřívější ředitel módní skupiny Inditex, pod kterou spadá i známý řetězec s oblečením Zara. Po Arnaultovi je druhým nejbohatším Evropanem. Inditex je největší módní skupina na světě, Ortegovi v ní náleží 60 %. Vedle Zary do skupiny patří také značky Bershka, Stradivarius, Pull and Bear nebo Massimo Dutti.

Obchodní model společnosti spočívá v tom, že oděvy produkuje v malém počtu, ale zato častěji.

Výroba probíhá v závislosti na úspěchu jednotlivých kusů u zákazníků.

Kdo vlastní madridský mrakodrap?O Ortegově osobním životě se ví málo. V roce 1966 se oženil s Rosalií Mera, se kterou otevřel i první Zaru. V roce 1986 se rozvedli a ona v roce 2013 zemřela. Druhou manželku Floru si vzal v roce 2001. Ortega má tři děti a žije ve španělské La Coruně. Snaží se vést jednoduchý život, do roku 1999 například nebyla publikována žádná jeho fotografie.

Nejraději nosí modré sako, bílou košili a šedé kalhoty. Nic z toho však nepochází z produkce Zary.

Patří mu mrakodrap Torre Picasso v Madridu.

Carlos Slim Helú (78)

Hodnota majetku: 67,1 miliardy USDMexický podnikatel a mezi roky 2010 až 2013 i nejbohatší osoba na světě. Narodil se do rodiny libanonských přistěhovalců. Vždycky věděl, že chce být podnikatelem, a své obchodní a investiční dovednosti si začal pilovat už v mladém věku. Jeho otec ho učil číst ve finančních přehledech.

Již tehdy se naučil dělat si písemné záznamy o veškerých obchodních a investičních transakcích, které provedl, což činí doteď.

„Inženýr“ vsadil na telekomunikaceNerad píše na počítači, preferuje psaní rukou. Vystudoval inženýrství, proto se mu přezdívá „Inženýr“. Zbohatl díky ekonomickým krizím, které Mexiko postihly, během nichž skupoval státem vlastněné podniky. Zprivatizoval státního telefonního operátora Telmex, a získal tak monopol na mexickém telekomunikačním trhu.

S firmou América Móvil pak expandoval na zbytek latinskoamerického trhu. Investoval také do tabáku, on-line bankovnictví a gastronomie.

Jeho aktivity zastřešuje společnost Grupo Carso.

Jak jednoduše darovat orgány
Od roku 1967 až do její smrti v roce 1999 byl šťastně ženatý se Soumayou Domit, která se velmi angažovala ve filantropii, zasloužila se třeba o zjednodušení právních předpisů při dárcovství orgánů. Slim má šest dětí, které zaměstnává ve svých firmách a znovu oženit už se prý neplánuje.

Charles a David Kochovi (82 a 77)

Hodnota majetku: 60 miliard USD každýBratři Kochovi se narodili ve Wichitě v Kansasu, USA. I když byl jejich otec zámožný, vedl syny ke skromnosti a nutil je pracovat, jako by byli ti nejchudší lidé na světě. Mají ještě bratry Frederika (nejstarší) a Billa, který je Davidovým dvojčetem. Charles i David studovali na Massachusettském technologickém institutu.

Charles obdržel magisterský titul v oboru jaderné energetiky, David za chemii. Následně oba začali pracovat ve společnosti svého otce, která byla v roce 1967 přejmenována na Koch Industries.

Zaměřovala se na energetiku.

Proč je žalovali vlastní bratři?Charles se stal předsedou představenstva a ředitelem, David viceprezidentem. Každý z nich vlastní 42 % společnosti. Jejich další dva bratři je několikrát zažalovali kvůli vlastnickým právům. Charles je ženatý od roku 1972 a má dvě děti, angažuje se i politicky a přispívá na dobročinnost. David má s manželkou tři děti.

Přežil nehodu letadla US Air 1493 v roce 1991, při které zahynulo 35 lidí. Z vedení Koch Industries letos odstoupil kvůli vleklým zdravotním problémům.

Všichni bratři Kochovi si totiž prošli rakovinou prostaty.

Více z Planeta Země

Rok ve Skotsku, to je jiná divočina!

Planeta Země12.8.2022

„Inspirovali mě šamani kmene Zulu,“

Planeta Země28.7.2022

Přízrakem lesů Serengeti je královská leopardice

Planeta Země2.5.2022

S Davidem Attenboroughem za objevem desetiletí!

Planeta Země10.3.2022

Surikaty, tvorové, které nelze nemilovat

Planeta Země3.2.2022

Záhady kolem bermudského trojúhelníku nepřestávají udivovat

Planeta Země10.1.2022

Majitelé nejlepšího sluchu zvířecí říše: Slyší, kde se co šustne!

Planeta Země9.12.2021

Sloužilo Stonehenge jako obří hudební nástroj?

Planeta Země6.12.2021

Strašák jménem roztroušená skleróza: Pozvolna vás vyřadí z provozu!

Planeta Země2.12.2021
Planeta Země
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dá nakonec přednost kariéře před rodinou?
nasehvezdy.cz

Dá nakonec přednost kariéře...

Eva Burešová (28)...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Vše, co potřebujete vědět o rychlém nabíjení smartphonů
iluxus.cz

Vše, co potřebujete vědět o...

Stává se vám, že se vám neustále vybíjí...
Středověk v Dětenicích
epochanacestach.cz

Středověk v Dětenicích

Malá obec Dětenice je...
Ryba s hráškovým pyré
tisicereceptu.cz

Ryba s hráškovým pyré

Oblíbené jídlo všech Britů budete mít...
Fibrilace síní – nová epidemie Evropy!
epochaplus.cz

Fibrilace síní – nová...

V Evropě postihuje v současnosti fibrilace...
První zvukovou nahrávku vynálezce vyryl do obyčejného papíru
epochaplus.cz

První zvukovou nahrávku...

Mechanické, magnetické či optické...
Alchymisté hledali elixír života… Objevili prášek nesoucí smrt!
enigmaplus.cz

Alchymisté hledali elixír...

Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani...
Má kromě svého muže ještě sexy milence?
nasehvezdy.cz

Má kromě svého muže ještě...

MICHAELA TOMEŠOVÁ (31)...
Boj s mykózou: Ať jsou nohy krásné
panidomu.cz

Boj s mykózou: Ať jsou nohy...

To si přeje každý, ale právě v létě, v...
Zachránila nás porucha auta
skutecnepribehy.cz

Zachránila nás porucha auta

Věříte na strážné anděly? Já...
Věda odstartovala boj proti Spermagedonu
21stoleti.cz

Věda odstartovala boj proti...

Coby potomci Adama a Evy jsme byli...