Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
8 miliardářů má větší bohatství než chudší polovina lidstva

Žebříček nejbohatších lidí světa sestavuje každoročně už od roku 1987 americký ekonomický časopis Forbes. Letos první tři místa obsadili Jeff Bezos, Bill Gates a Warren Buffett.

Ti mají dohromady víc než polovina obyvatel (160 milionů lidí) USA. Hodnota majetku nejbohatšího člověka Jeffa Bezose se jen mezi roky 2017 a 2018 zvýšila o 40 miliard dolarů, což je roční hrubý domácí produkt například Tuniska. Jak tito muži své bohatství získali?

Jeff Bezos (54)

Hodnota majetku: 112 miliard USD

Narodil se jako Jeffrey Preston Jorgensen, ale jeho rodiče se brzy rozvedli a Jeffa adoptoval nový manžel jeho matky Miguel Bezos. Technické nadání projevoval tento americký podnikatel už od malička.

Nejprve studoval fyziku na Princetonské univerzitě, ale v průběhu studií přešel na informatiku, kde patřil k nejlepším v ročníku. Dostudoval v roce 1986, pak pracoval jako informatik na Wall Street. V roce 1993 se oženil, s manželkou Mackenzie má 4 děti.

Z garáže do vesmíru

V roce 1994 založil ve své garáži společnost Amazon.com. Ta se nejprve věnovala pouze prodeji knih. Bezos se kvůli lepšímu technickému zázemí přestěhoval z New Yorku do Seattlu. Podnikatelský záměr Amazonu vymýšlel cestou v autě.

Dnes vlastní 17 % akcií společnosti, jejichž cena roste. Cloudové služby poskytuje Amazon i americké CIA. Díky tomu v roce 2017 přesáhla hodnota Bezosova majetku 100 miliard dolarů jako prvního člověka v dějinách.

V roce 2000 založil společnost Blue Origin, která podniká v oblasti vesmírné turistiky a chystá se také vynášet náklad na oběžnou dráhu. Koupil rovněž deník The Washington Post.

Miliardář „hercem“

Bezos je libertarián, věří ve svobodnou společnost s minimem zásahů ze strany státu. V roce 2012 financoval vyzdvižení rakety Saturn V, která byla použita při misi Apollo 11, z mořského dna.

Mihl se i ve filmu, v roce 2016 ztvárnil mimozemského důstojníka Hvězdné flotily ve filmu Star Trek: Do neznáma.

Bill Gates (62)

Hodnota majetku: 90 miliard USD

Americký podnikatel, spoluzakladatel společnosti Microsoft, se narodil v Seattlu. Studoval na prestižní soukromé střední škole Lakeside School, kde měl možnost poprvé pracovat s počítačem a naučil se zde i programovat.

V 17 letech vytvořil program pro tvorbu školních rozvrhů, za který získal finanční odměnu. V roce 1973 začal studovat na Harvardu.

V průběhu studia vytvořil spolu se spolužákem Paulem Allenem jednoduchý programovací jazyk BASIC pro počítač Altair 8800. V roce 1975 si společně založili společnost MicroSoft, aby mohli jazyk BASIC prodávat i jiným firmám.

Jak se stát jedničkou a trhu

Průlom v jejich podnikání znamenala spolupráce se společností IBM, které Gates prodal operační systém MS-DOS, jež se později stal standardem v oblasti osobních počítačů.

Microsoft v průběhu let pronikl do mnoha částí trhu, kde se stal jedničkou, ne vždy však bylo chování společnosti v souladu se zákonem. Bill Gates je ženatý od roku 1994, s manželkou Melindou mají 3 děti.

Společně založili také Nadaci Billa a Melindy Gatesových. Tato nadace je největší soukromou charitativní organizací na světě, soustředí se zejména na financování studií zástupců menšin, na prevenci AIDS a boj s nemocemi ohrožujícími země tzv. třetího světa.

Používá telefon od konkurence

V roce 1999 daroval Gates své nadaci 5 miliard dolarů, což je největší jednorázový dar, který kdy byl poskytnut. V roce 2005 byl za to vyhlášen osobností roku.

Je vášnivým milovníkem automobilů, vlastní například Porsche 959 z roku 1984, vyznává myšlenky Warrena Buffetta a je vlastníkem Leicestrského kodexu, sbírky děl Leonarda da Vinci, který lze vidět v muzeu v Seattlu.

Perličkou je, že v roce 2017 byl Gates donucen přiznat, že používá telefon s operačním systémem Android. Hájil se tím, že v něm má spoustu aplikací od Microsoftu.

Warren Buffett (88)

Hodnota majetku: 84 miliard USD

Má přezdívku Věštec z Omahy nebo Zázrak z Omahy dle místa svého narození v americké Nebrasce a toho, že při svých investičních a obchodních aktivitách vždy dokázal přesně předvídat směr trhu i nové trendy.

Nikdy přitom nebyl obviněn z jakýchkoliv nekalých praktik. Investice uskutečňuje prostřednictvím holdingové společnosti Berkshire Hathaway, ve které je největším akcionářem i ředitelem.

S obchodem začal na konci 30. let 20. století, kdy se ekonomika začala dostávat z velké hospodářské krize.

Jak vydělat balík na Coca-Cole

Od dětství se u něj projevovalo obchodní nadání. V šesti letech koupil balení Coca-Coly a jednotlivé plechovky prodal dráž, než nakoupil. V 11 si pořídil své první akcie.

Velice obdivoval Benjamina Grahama, autora knihy Inteligentní investor, který ho naučil nejen oceňovat majetek a akcie, ale zejména vyhledávat podhodnocené firmy s potenciálem růstu.

Zlomovým byl pro něj rok 1962, kdy investoval do tehdy textilní firmy Berkshire Hathaway, ze které vybudoval úspěšnou kapitálovou společnost. Ač má velké bohatství, žije skromně a střídmě.

Vtipy velkého investora

Proslul svými výroky, řekl například:

„Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné,“ nebo „Warren Buffett čte názory analytiků, jenom když v novinách nejsou žádné jiné vtipy.“ Je uznávaným filantropem, podporuje Nadaci Billa a Melindy Gatesových, má i vlastní Buffett Foundation. Bydlí stále ve stejném domě, na večeře chodí do restaurace ve svojí ulici a má rád Coca-Colu s příchutí Cherry.

Bernard Arnault (69)

Hodnota majetku: 72 miliard

Je nejbohatším Francouzem i Evropanem. Ač vystudovaný inženýr, působí jako předseda představenstva koncernu LVMH, který zahrnuje asi 60 značek luxusního zboží.

Mezi ně patří například francouzská módní oděvní značka Louis Vuitton, producent šumivého vína Moët & Chandon a výrobce koňaku Hennessy. Bernard Arnault je podruhé ženatý, v roce 1991 si vzal za manželku Hélène Mercierovou, se kterou má 3 děti.

Je rytířem Řádu čestné legie, což je nejvyšší francouzské státní vyznamenání, udělované od dob Napoleona Bonaparta za významný přínos pro stát. Arnault sbírá současné umění a hraje na piano. Je přítelem bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Šel mu za svědka při jeho druhé svatbě.

Mark Zuckerberg (34)

Hodnota majetku: 71 miliard USD

Spoluzakladatel, prezident a výkonný ředitel Facebooku s jednodolarovým platem se narodil v americkém státě New York do židovské rodiny.

Ve třinácti podstoupil obřad bar micva ve stylu Star Wars, díky kterému se z chlapce stal mužem, sám se však dlouho považoval za ateistu. Studoval na Phillips Exeter Academy, kde získal vědecké ceny v matematice, fyzice a astronomii.

Vedle angličtiny umí francouzsky, hebrejsky, ovládá latinu i klasickou řečtinu, rád recituje eposy. Kvůli manželce Priscile Chan se učil i mandarínsky.

Komu ukradl nápad na Facebook?

V roce 2002 nastoupil na Harvard, kde studoval psychologii a matematickou informatiku. O dva roky později, 4. února 2004, spustil ze svého univerzitního pokoje Facebook.

Nejprve měl sloužit jen studentům Harvardu, později ho rozšířil i na další univerzity. Následně se s přáteli, kteří mu s Facebookem pomáhali, přestěhoval do Palo Alto v Silicon Valley, kde si zřídili kancelář. Obliba Facebooku rostla.

Tři bývalí spolužáci na Zuckerberga podali žalobu, že jim ukradl myšlenku. Musel je odškodnit. Oženil se v roce 2012, s manželkou Priscilou mají dvě dcery.

Hodně se věnují filantropií, stejně jako Gates nebo Buffett podepsali The Giving Pledge (slib dárcovství), kde se zavazují minimálně polovinu svého majetku darovat na dobročinné účely.

Amancio Ortega (82)

Hodnota majetku: 70 miliard USD

Španělský miliardář, zakladatel a dřívější ředitel módní skupiny Inditex, pod kterou spadá i známý řetězec s oblečením Zara. Po Arnaultovi je druhým nejbohatším Evropanem. Inditex je největší módní skupina na světě, Ortegovi v ní náleží 60 %.

Vedle Zary do skupiny patří také značky Bershka, Stradivarius, Pull and Bear nebo Massimo Dutti. Obchodní model společnosti spočívá v tom, že oděvy produkuje v malém počtu, ale zato častěji. Výroba probíhá v závislosti na úspěchu jednotlivých kusů u zákazníků.

Kdo vlastní madridský mrakodrap?

O Ortegově osobním životě se ví málo. V roce 1966 se oženil s Rosalií Mera, se kterou otevřel i první Zaru. V roce 1986 se rozvedli a ona v roce 2013 zemřela.

Druhou manželku Floru si vzal v roce 2001. Ortega má tři děti a žije ve španělské La Coruně.  Snaží se vést jednoduchý život, do roku 1999 například nebyla publikována žádná jeho fotografie. Nejraději nosí modré sako, bílou košili a šedé kalhoty.

Nic z toho však nepochází z produkce Zary. Patří mu mrakodrap Torre Picasso v Madridu.

Carlos Slim Helú (78)

Hodnota majetku: 67,1 miliardy USD

Mexický podnikatel a mezi roky 2010 až 2013 i nejbohatší osoba na světě. Narodil se do rodiny libanonských přistěhovalců. Vždycky věděl, že chce být podnikatelem, a své obchodní a investiční dovednosti si začal pilovat už v mladém věku.

Jeho otec ho učil číst ve finančních přehledech. Již tehdy se naučil dělat si písemné záznamy o veškerých obchodních a investičních transakcích, které provedl, což činí doteď.

 „Inženýr“ vsadil na telekomunikace

Nerad píše na počítači, preferuje psaní rukou. Vystudoval inženýrství, proto se mu přezdívá „Inženýr“. Zbohatl díky ekonomickým krizím, které Mexiko postihly, během nichž skupoval státem vlastněné podniky.

Zprivatizoval státního telefonního operátora Telmex, a získal tak monopol na mexickém telekomunikačním trhu. S firmou América Móvil pak expandoval na zbytek latinskoamerického trhu. Investoval také do tabáku, on-line bankovnictví a gastronomie. Jeho aktivity zastřešuje společnost Grupo Carso.

Jak jednoduše darovat orgány

Od roku 1967 až do její smrti v roce 1999 byl šťastně ženatý se Soumayou Domit, která se velmi angažovala ve filantropii, zasloužila se třeba o zjednodušení právních předpisů při dárcovství orgánů.

Slim má šest dětí, které zaměstnává ve svých firmách a znovu oženit už se prý neplánuje.

Charles a David Kochovi (82 a 77)

Hodnota majetku: 60 miliard USD každý

Bratři Kochovi se narodili ve Wichitě v Kansasu, USA. I když byl jejich otec zámožný, vedl syny ke skromnosti a nutil je pracovat, jako by byli ti nejchudší lidé na světě. Mají ještě bratry Frederika (nejstarší) a Billa, který je Davidovým dvojčetem.

Charles i David studovali na Massachusettském technologickém institutu. Charles obdržel magisterský titul v oboru jaderné energetiky, David za chemii.

Následně oba začali pracovat ve společnosti svého otce, která byla v roce 1967 přejmenována na Koch Industries. Zaměřovala se na energetiku.

Proč je žalovali vlastní bratři?

Charles se stal předsedou představenstva a ředitelem, David viceprezidentem. Každý z nich vlastní 42 % společnosti. Jejich další dva bratři je několikrát zažalovali kvůli vlastnickým právům.

Charles je ženatý od roku 1972 a má dvě děti, angažuje se i politicky a přispívá na dobročinnost. David má s manželkou tři děti. Přežil nehodu letadla US Air 1493 v roce 1991, při které zahynulo 35 lidí.

Z vedení Koch Industries letos odstoupil kvůli vleklým zdravotním problémům. Všichni bratři Kochovi si totiž prošli rakovinou prostaty.

Jeff Bezos založil firmu Amazon a dnes je z něj nejbohatší člověk na světě. Bill Gates založil společnost Microsoft již v roce 1975. Warren Buffett měl obchodní talent již od útlého dětství. Bernard Arnault je nejbohatším Evropanem. Mark Zuckenberg založil nejslavnější sociální síť facebook. Amancio Ortega založil slavný módní řetězec Zara. Carlos Slim Helú zbohatl díky ekonomickým krizím. Bratři Kochovi zbohatli na energetice.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující […]
Premiér Kramář byl jako neřízená střela
Vznik Československa svede do společné vlády dvě osobnosti, které mají jinak jen velice málo společného.   Zatímco Edvard Beneš (1884–1948) představuje novou generaci politiků, o čtvrtstoletí starší Karel Kramář (1860–1937) je ostříleným diplomatem, který už za Rakouska-Uherska stál v čele mladočeské strany a byl poslancem vídeňského parlamentu. Po vzniku samostatného státu se právě on stává ministerským […]
Ohromila svět indiánská baletka?
Na indiány se v Americe zkraje 20. století lidé často dívají skrz prsty…Diváci, kteří nadšeně aplaudují ve vyprodaných sálech nejlepší baletce světa, ale nemají ani tušení, že jim právě tančí Ki He Kah Stah Tsa.   V rezervaci indiánského kmene Osagů v oklahomském městě Fairfax rodina Alexandera Josepha Tall Chiefa (1890–1959) něco znamená. Alexander vlastní téměř celé […]
Mlčenlivý strašil Španěly
Vůdce povstání a miláček národa stačí jen položit nohu na první stupeň schodiště svého paláce, když zazní tři rány z pistole. Vilém Oranžský, který sjednotil svou zemi proti španělské nadvládě, je na místě mrtev.   Ve druhé polovině 16. století úpí nizozemské provincie pod španělskou mocí. Král Filip II. Španělský (1527–1598) se je snaží proměnit v ortodoxně katolickou […]
Zajímavosti
Nejdelší let světa trvá dva měsíce!
Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává v texaském Dallasu dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží celých 50 dní. Jenže Robert Timm (1926–1976) a jeho kolega John Cook (?–1995) je v Las Vegas překonají, a to rovnou o čtrnáct dní!   Majitel lasvegaského hotelu Hacienda Doc Bailey dumá, jak přitáhnout zákazníky. Dává se […]
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti […]
Chcete Nobelovku? Tak si jí kupte!
Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel by se asi hodně divil, jaký byznys s cenou, jejíž vznik ve své závěti inicioval, se v posledních letech rozjel. Už není jen pro vyvolené – pro „ty, kteří přinesou největší prospěch lidstvu“, jak si představoval. Pro její získání stačí občas jen dorazit na aukci s dostatečným obnosem peněz. […]
Monumentální Akšardham: Největší chrám světa?
Dokonale seřízené lasery vykreslují před zraky návštěvníků úchvatnou světelnou show. Trocha mlhy pro dotvoření atmosféry, k tomu něco na zub. Jde o jediné velkoformátové kino v celém hlavním městě Indie, Novém Dillí. Překvapivě nejsme nikde v zábavním parku, ale v hinduistické svatyni!   Žádné kovové „berličky“ a beton maximálně do základů. A ty musí být […]
Záhady a napětí
Poslední britská čarodějnice: Kdo byla Helena Duncan?
Helena Duncan si jako malé děvče vyslouží přízvisko pekelná, neboť tvrdí, že umí mluvit s mrtvými. Od té doby své okolí zahrnuje jedním proroctvím budoucnosti za druhým a jako dospělá se díky tomu stane uznávanou čarodějnicí. Dnes však o jejích schopnostech mnozí pochybují, neboť je údajně doloženo, že při seancích podváděla. Je to pravda?   Je […]
Krvelačný tvor z japonských legend: Zabil naráz 12 samurajů?
Tváře vesničanů jsou bledé a zračí se v nich děs. Na loži v jednom ze stavení totiž leží vážně zraněný samuraj, jehož sem přinesli jeho druhové. Napaden měl být záhadným tvorem, jehož nikdo nikdy předtím nespatřil. Ačkoli samurajům jen tak něco nenažene strach, vesničané si všimnou, že i oni jsou notně vyvedení z míry. Co na ně […]
Tajemství automatické kresby: Může být klíčem k našemu zdraví?
Existuje poměrně mnoho procedur, které mají člověku pomoci s psychickým i fyzickým zdravím a které se zároveň vymykají z hlavního medicínského proudu. Některé považují lékaři za vyloženě šarlatánské, u jiných připouštějí, že mohou mít určitý vliv a účinek. Kam patří trochu tajuplně znějící automatická kresba?   Představte si, že sedíte v pohodlném křesle a před sebou máte prázdný […]
Střelný prach i černá magie: Co všechno dokázal alchymista „Černý Berthold“?
Traduje se, že střelný prach vynalezli čínští alchymisté, když hledali elixír mládí. Neotáčejme se ale ani k evropským alchymistům zády. Je totiž pravděpodobné, že střelný prach byl souběžně objeven i v Evropě. Často je zmiňován Černý Berthold, záhadný alchymista z konce čtrnáctého století. Kdo to byl a proč si ho historie stále pamatuje?   Potemnělé sklepní místnosti vévodí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
21stoleti.cz
Archeologové u Kutné Hory odkryli osadu starou 7 000 let
Dosud neznámou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky t
Nadopujte se všemi béčky
nejsemsama.cz
Nadopujte se všemi béčky
Vitaminů skupiny B je celkem osm a všechny by se pro naše zdraví přetrhly. Pečují o kůži, vlasy, nervy i srdce. Ne vždy jich ale přijímáme tolik, kolik potřebujeme. Mrkneme se na zoubek těm nejdůležitějším z celé skupiny a pro začátek si můžeme říct, že i když máte jejich spotřebu pokrytou, stres, kouření, pití alkoholu nebo velkého množství kávy či čaje vedou
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
nasehvezdy.cz
Kdy už si mě vezmeš Prachaři?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva  (27) už tři roky tvoří pár se starším hercem Jakubem Prachařem (40). Možná je tak pomalu na čase vztah někam posunout. Nabízí se pochopitelně sv
Španělské ptáčky
tisicereceptu.cz
Španělské ptáčky
Většina z nás omáčky miluje. Španělský ptáček patří mezi klasické recepty české kuchyně. Příprava není vůbec složitá. Suroviny 4 plátky z hovězí kýty (celkem asi 600 g) 2 natvrdo uvařená vejce
Švýcarsko jako země sýra
epochanacestach.cz
Švýcarsko jako země sýra
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. Který koupit?
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
skutecnepribehy.cz
Temný stín mě pronásledoval městem až domů
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu v proslulé galerii: Opravdu je na něm létající talíř?
Hledat důkazy existence UFO v proslulé florentské galerii Uffizi není zase tak bláhové, jak by to původně vypadalo. Záhadný obraz na vás čeká ve druhém patře galerijního objektu. Výtvarné dílo vzniklo
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
iluxus.cz
Union Glashütte opět partnerem závodu veteránů napříč Saskem
Jen málokomu se podaří dopřát si tak jedinečný zážitek s klasickými automobily, jakým je závod Sachsen Classic. V jeho rámci se v polovině srpna opět přesunou závodníci kultovní setinové rallye ze Cvi
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
historyplus.cz
Kadeřníkovi královy metresy prošlo i znásilnění
Když králova metresa prochází uličkou dvořanů, ulpívají na ní desítky párů očí, které hodnotí každičký detail jejího vzhledu. Jen ať se dívají, má krásné šaty, líčení podle poslední módy, vzácný parfém, a hlavně vysoký účes, jehož tvorba zabrala celé hodiny. Jistý muž, který je nositelem starobylého a prestižního Řádu svatého Michala, dokončuje spis Chvála účesů
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
epochaplus.cz
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro