Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
8 nejznámějších safari na světě

Safari v pravém slova smyslu je africkou záležitostí. Jde o přírodní park, kde mohou návštěvníci řídit vlastní vozidla a pozorovat zvířata. Hlavní atrakcí jsou často zvířata, jako jsou žirafy, lvi, nosorožci, sloni, zebry a antilopy. Existují ale i jiná safari? 

Krugerův národní park

Kde leží: Jihoafrická republika, Afrika

Zvířata: antilopy (voduška, vraná, losí, impala), zebry, pakoně, kudu velký, prasata savanová, hroši, lvi, levharti, gepardi, hyeny, psi hyenovití, sloni, buvoli, nosorožci

Je to vlastně malý stát – rozlohou srovnatelný s Walesem nebo Izraelem. Od Krokodýlí řeky na jihu k Limpopu na severu měří 350 kilometrů. Množství zvěře je v něm až nepředstavitelné.

Slonů zde žije asi 8 000. Nosorožci v parku sice vyhynuli před několika desítkami let, ale v 60. letech 20. století sem byla přivezena skupina 300 kusů nosorožce tuponosého a od té doby se populaci opět daří. Setkat se můžeme také s buvoly, kteří se obvykle sdružují do stád o 200 kusech.

V Krugerově parku se nachází obrovské množství zvířat.
V Krugerově parku se nachází obrovské množství zvířat.

Milion návštěvníků a 1500 lvů

Park je rovněž domovem pro zhruba 1500 kusů lvů žijících ve smečkách. Hlavní složkou potravy těchto „králů zvířat“ jsou pakoně, antilopy a zebry. Další kočkovitou šelmou v parku je plachý a většinou samotářský levhart.

Tato zvířata jsou díky svým skvrnám dokonale maskovaná a ulovit kořist je tak pro ně mnohem snazší. Své úlovky si levharti ukrývají vysoko do větví stromů, aby byly ochráněny před hyenami, šakaly a dalšími mrchožrouty. Park každoročně navštíví téměř milion návštěvníků.

Národní park Serengeti

Kde leží: Tanzanie, Afrika

Zvířata: pakoně, zebry, gazely Thompsonové, mnoho druhů antilop, buvoli, žirafy, krokodýli, hroši, lvi, gepardi, levharti, hyeny

Jeho nejsevernější část tvoří hranici mezi Keňou a Tanzánií, a zároveň mezi tanzanským parkem Serengeti a keňským Masai Mara. Jde v podstatě o jeden velký park.

Pozoruhodným divem přírody je pak migrace zvířat, ke které dochází každoročně mezi prosincem a červnem.

Obrovské množství pakoní, zeber a gazel putuje za deštěm a potravou – pokračují přes Serengeti zpět do Masai Mary, kde se kruh uzavírá a koloběh tak pokračuje pořád dokola už tisíce let.

Pozoruhodným jevem je obrovská migrace zvířat, především pakoňů.
Pozoruhodným jevem je obrovská migrace zvířat, především pakoňů.

Ráj pro predátory

V Serengeti žije přes 1,4 milionu pakoní a na 300 000 zeber a 400 000 gazel Thomsonových. Migrující stádo může být i více než 40 kilometrů dlouhé. A za ním se samozřejmě stahují šelmy.

Můžeme zde vidět velké a četné smečky lvů, gepardy, levharty, hyeny, ale také vzácnější servaly a karakaly. Na nekonečných savanách žije spousta druhů antilop, buvoli a žirafy.

U řeky Grumeti číhají obrovští krokodýli, kteří migrující zvířata při překonávání toku loví.

Národní park Chobe

Kde leží: Botswana, Afrika

Zvířata: sloni, buvoli, antilopy, lvi, gepardi, levharti, hyeny, psi hyenovití, hroši, krokodýli, paviáni

Tento obrovský kus země se vyznačuje hojností divoké zvěře a je považován za jednu z nejkrásnějších afrických rezervací nedotčené přírody.

Najdeme zde poříční území a záplavové nivy, travnaté pláně, háje a houštiny, malá dešťová jezírka i drsnou kalaharskou poušť. V rozlehlé proláklině Marabe na jihu parku se rozkládá dno pravěkého jezera.

Ve zdejších záplavových nivách a na březích řek se daří slonům, buvolům, antilopám a také šelmám, které se kopytníky živí. Žijí zde lvi, gepardi, levharti, hyeny, psi hyenovití, hroši a krokodýli.

Po parku Chobe se potlouká velké množství hyen.
Po parku Chobe se potlouká velké množství hyen.

Pozor na hyeny a paviány!

Park Chobe domovem pro zhruba 35 000 slonů, což je mnohem větší počet, než jaký je možné najít v kterékoliv jiné africké rezervaci.

Pro návštěvníky v parku vzniklo několik kempů, turistických zařízení i přírodních stanovišť, odkud mohou pohodlně pozorovat volně se pohybující zvířata. Pokud chcete hlavně pozorovat zvěř, je nejvhodnější dobou pro návštěvu období od srpna do listopadu.

Zásoby potravin je nutné uskladnit tak, aby byla mimo dosah paviánů a hyen, které se kolem táborů neustále potloukají.

Národní park Bwindi Impenetrable Forest

Kde leží: Uganda, Afrika

Zvířata: gorily horské

V Ugandě můžeme navštívit rezervaci pro gorily horské, kterých zbylo v divoké přírodě už jen asi 650 kusů. Národní park Bwindi Impenetrable Forest se nachází asi 450 km západně od hlavního města Kampaly. Skrývá patrně největší atrakci, kterou Uganda nabízí: můžete zde stopovat a spatřit tyto vzácné divoce žijící primáty.

V ugandském parku žije asi polovina světové populace horských goril.
V ugandském parku žije asi polovina světové populace horských goril.

Kdo chce vidět gorily

Kromě goril chrání tento národní park také jednu z největších souvislých lesních oblastí ve východní Africe, která zahrnuje horský i nížinný deštný prales.

Není tedy překvapivé, že je od roku 1994 na seznamu památek Světového dědictví UNESCO. Aby turisté gorily spatřili, musejí, ovšem s nejistým výsledkem, projít mnoho hodin neprostupným terénem džungle. Gorilí skupinu mohou sledovat pouze jednu hodinu.

Pracovníci parku kladou hlavní důraz na ochranu goril a četnost návštěv upravují tak, aby měly gorily pokud možno nerušené životní podmínky.

Rezervace Wolong

Kde leží: provincie Sečuán, Čína

Zvířata: panda velká

Panda velká žije v hornatých oblastech centrální Číny. Od druhé poloviny 20. století se stala národním symbolem Číny, je zobrazována na čínských zlatých mincích.

Podle posledního sčítání v únoru 2015 v Číně žilo ve volné přírodě pouhých 1864 pand velkých a 471 v zajetí. V přírodních parcích a rezervacích, které se nacházejí v provincii Sečuán, žije 30 % veškeré populace pandy velké na světě.

V rezervaci Wolong se nachází největší počet pand.
V rezervaci Wolong se nachází největší počet pand.

Megalomanský projekt

Největší z nich je rezervace Wolong, kde můžete tohoto roztomilého medvídka pozorovat v jeho přirozeném prostředí. Na ploše o rozloze 2x větší než Moravskoslezské Beskydy zde žije více než 150 jedinců silně ohrožené pandy.

Čína ale pro své národní zvíře připravuje megalomanský projekt – sloučí 67 již existujících chráněných území do ohromného národního parku určeného k ochraně populace pandy velké. Bude mít rozlohu jako 1/3 České republiky.

Tanjung Puting

Kde leží: ostrov Kalimantan (Borneo), Indonésie

Zvířata: orangutani, levharti obláčkoví, malajští medvědi, divoké kočky, prase vousaté (bornejské prase)

Je považován za jeden z přírodních divů světa. Rozkládá se na ploše 3 000 km2 (3x větší než Moravskoslezské Beskydy). U ústí řek najdeme mangrovové bažiny. Park se chlubí také původním deštným pralesem.

Žijí zde především orangutani, levhart obláčkový, malajský medvěd, cibetky či divoká kočka známá pod názvem banteng. Je domovem také pro více než 230 druhů ptáků a dva druhy krokodýlů.  Kromě tlup makaků můžeme pozorovat i vzácné nosaté opice kahau.

V táboru Leakey je koncentrace orangutanů obrovská.
V táboru Leakey je koncentrace orangutanů obrovská.

Jak se přiblížit k orangutanovi

Vrcholem návštěvy parku Tanjung Puting je tábor Leakey, kde je i výzkumné a vědecké centrum. Koncentrace orangutanů u tábora Leakey je obrovská. Na krmení jich přichází běžně kolem patnácti.

Ti mohou být potenciálně velmi nebezpeční a nedoporučuje se k nim přibližovat na méně než pět metrů.

Zátoka San Andrew

Kde leží: souostroví Jižní Georgie, britské zámořské území, jižní Atlantik

Zvířata: lachtani antarktičtí, rypouši sloní, tučňáci patagonští a tučňáci žlutorozí

Zátoka San Andrew je tři kilometry dlouhá pláž vyhlášená ohromným množstvím zvířat. Podle údajů přírodovědců je zde okolo 350 000 párů tučňáků patagonských a kolem 8 000 samic rypouše sloního.

Samci na pláži pobývají už od zhruba poloviny září a zabírají si nejlepší místa, kde se později starají o svůj „harém“. Ten může obsahovat až 50 samic. V průběhu říje dochází k soubojům, jak o teritorium, tak o samice.

V zátoce dochází k velkým soubojům samců tučňáků.
V zátoce dochází k velkým soubojům samců tučňáků.

Boj o kus pláže

Tyto střety jsou impozantní. Dva mohutní samci rypouše, každý čtyři metry dlouhý a tři tuny těžký, se vztyčí přední polovinou těla do vzduchu a sekají protivníka do hlavy a krku svými až dvaceticentimetrovými špičáky.

Na pláži San Andrew žijí taky tisíce lachtanů antarktických. I oni jsou velice teritoriální a nesmírně odhodlaně chrání své území. Na rozdíl od rypoušů jsou menší a překvapivě pohybliví a agresivní.

Národní park Denali

Kde leží: Aljaška, USA

Zvířata: medvědi grizzly, medvědi černí (baribalové), sobi polární (karibu), losi aljašští, rarozi lovečtí, orli skalní

V divoké aljašské přírodě se můžeme vydat do oblastí obývaných obávaným medvědem grizzlym. Národní park Denali nabízí to nejlepší severské safari s obrovskou druhovou rozmanitostí.

Je zde možné spatřit stáda soba polárního (karibu), vyskytuje se zde také početná populace medvěda grizzlyho, medvěda baribala a vlka obecného. Na horských svazích žije ovce aljašská, při jezírkách a mokřinách zase los aljašský.

V parku můžeme zahlédnout lišky, rysy, soboly americké nebo rosomáky sibiřské. Z dravců pak různé druhy sov a sokolů, například raroha loveckého či orla skalního.

V parku Denali se potkáte s tím nejzajímavějším ze severské přírody.
V parku Denali se potkáte s tím nejzajímavějším ze severské přírody.

Nebezpečné setkání s šelmou

Zaměstnanci parku se neustále snaží, aby „divoká zvěř zůstala opravdu divoká“, což v praxi znamená omezení lidského vlivu na minimum. Krmení zvířat je přísně zakázáno, protože by mohlo způsobit změnu jejich stravovacích návyků.

Návštěvníci musí zvířata pozorovat z bezpečné vzdálenosti. V parku je mnoho medvědů, ale díky seznamování návštěvníků s preventivními opatřeními a používání speciálních nádob na potraviny se podařilo výrazně snížit počet nebezpečných střetnutí.

Některé části parku, hlavně oblasti vlčích a medvědích nor a zóny lovu těchto šelem, bývají často uzavřené kvůli zvýšené aktivitě zvířat.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Salát s pečenými meruňkami
nejsemsama.cz
Salát s pečenými meruňkami
Ovoce a salát v kombinaci se sýrem je vždy dokonalá pochoutka. Vyzkoušejte ji i s melounem, broskvemi nebo jahodami. Ingredience na 4 porce: ● 500 g meruněk ● 200 g krémového kozího sýra ● 1 vejce ● 200 g listového salátu ● 1 červená cibule ● sůl ● pepř ● olivový olej ● 2 lžíce medu ● 2 lžíce citronové šťávy ● 200 g sušené šunky Postup: Měkký kozí sýr prošlehejte s vejcem. Směs pak
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
21stoleti.cz
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí praco
Grilovaný losos s borůvkami
tisicereceptu.cz
Grilovaný losos s borůvkami
Losos je jednou z nejoblíbenějších ryb na světě. Přidejte si k němu i omáčku, která ho skvěle doplní. Ingredience 150 až 200 g lososa na porci Marináda sušený česnek sůl a pepř šťáva z 1
Praktický půvab ostrůvkových řešení
rezidenceonline.cz
Praktický půvab ostrůvkových řešení
Módní dispozice má své nesporné výhody, spočívající nejen ve výsledném vzhledu kuchyně, ale také z pohledu funkčnosti. Je ale náročná na prostor. Nesporným přínosem takto koncipované plochy je její vstřícnost k ideálnímu uspořádání, jež dbá na snadnou dostupnost a obsluhu všech jednotlivých zón kuchyně. Umožňuje totiž splnění nejdůležitější zásady, a sice minimalizaci počtu kroků a
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
iluxus.cz
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
Model Phantom je od roku 1925 nejznámějším symbolem úspěchu. Po osm generací provázel královské rodiny, státníky, umělce a průmyslové magnáty, kteří byli přítomni u mnoha z nejvýznamnějších okamžiků m
Sladké je prý sprosté slovo!
skutecnepribehy.cz
Sladké je prý sprosté slovo!
Celý život jsem si myslela, že rodina je o lásce, podpoře a sdílení radostí. Teď díky snaše vím, že je to o zdravém jídelníčku a celoživotním odříkání. Poslední roky mi dávají zabrat. Moje snacha Lenka je sice milá žena, ale její posedlost zdravou výživou mě přivádí k šílenství. Nejvíc mi ale láme srdce, když vidím, jak svými striktními názory bere
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
epochaplus.cz
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
Jemné bzučení napovídá, že v okolí se pohybuje hmyz. Květinu zrovna navštívila včela, která po krátké chvílí míří zpět do úlu. Jakmile náklad odevzdá, předvádí zvláštní pohyby, skrze něž dává vědět ostatní, kde sehnat vydatný nektar. Malého živočicha v našich končinách nejvíce zpopularizuje kreslený seriál Včelka Mája, k němuž nazpívá píseň Karel Gott (1939–2019). Včely si pozornost zaslouží
Zelený ostrov Menorca
epochanacestach.cz
Zelený ostrov Menorca
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
nasehvezdy.cz
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
Není to tak dávno, co zářila štěstím. Dokonce s manželem po 20 letech obnovili manželský slib. Jenže pohádka má zřejmě trhliny. Herečka Regina Řandová (57), známá ze seriálu Kamarádi, prý čelí kruté r
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
enigmaplus.cz
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
Panovník ithackého království Odysseus odjíždí bojovat do trojské války. „Kdo tady teď bude vládnout?“ ptají se v tu chvíli dvořané. „Já,“ prohlásí rozhodným hlasem Odysseova manželka Pénelopé. Nikdo
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
historyplus.cz
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz