Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
9 nejsmrtelnějších nemocí: Zabijí 95 % nakažených

Na východě Konga se letos opět objevila ebola. Od začátku roku jí podlehlo přes 1800 lidí. Tato epidemie lidstvu připomněla, že stále existují nemoci, které lékaři neumějí uspokojivě vyléčit.

Patří sem nejen krvácivá horečka, ale také neglerióza nebo vzteklina. Úmrtnost na ně je extrémně vysoká. Které další nemoci nás mohou okamžitě zabít?

Nejčastěji se sice objevují v exotických zemích, ale občas pronikají i k nám. Například vůbec nejsmrtelnější onemocnění současnosti, tzv. prionová choroba (transmisivní spongiformní encefalopatie), se už několikrát objevila i v České republice.

Těchto 9 nemocí je nejvíce smrtících. Pokud se jimi člověk nakazí, má minimální šanci přežít. Naštěstí jejich vysoká úmrtnost často brání, aby nakazily velké množství lidí. Nemocní nestihnou nakazit další, než zemřou.

Ebola

O co jde: Představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Jeho původcem je filovirus ebola. Dosud největší epidemie této nemoci s největším počtem úmrtí propukla na přelomu let 2013 a 2014 v západní Africe.

Jak se projevuje: Prvními příznaky jsou únava, slabost, bolest hlavy, zimnice a horečka, bolest v krku. Zpočátku se tedy může zdát, že se jedná o obyčejnou chřipku. Mohou přidat zánět spojivek, vyrážka, bolesti břicha, zvracení a průjem.

Brzy se začíná projevovat krvácení podlitinami na kůži, zvracením krve a vytékáním krve z tělesných otvorů, jako jsou uši, oči a nos. Je utlumena funkce jater a ledvin, vzniká porucha srážení krve. V tomto důsledku odumírají některé orgány. V konečném stádiu pacienti trpí velkými bolestmi a většina umírá.

Jak se přenáší: Po nákaze virem se nemoc projeví nejčastěji za 2 až 21 dnů. Šíří se častěji přímým kontaktem – s krví nebo sekrety nemocného nebo nepřímo, přes předměty znečištěné sekrety či krví nakaženého člověka. Nakazit se virem je možné i při pohlavním styku.

Léčba: Je velmi náročná, vědci teprve nedávno vyvinuli očkovací vakcínu.

Jméno ebola bylo převzato od řeky, která protéká oblastí, v níž propukla první epidemie této nemoci.
Jméno ebola bylo převzato od řeky, která protéká oblastí, v níž propukla první epidemie této nemoci.

Černé neštovice (pravé neštovice)

O co jde: Prudce nakažlivá choroba, způsobená virem z čeledi Poxviridae. Představovala jedno z nejnebezpečnějších onemocnění:

jen během 20. století neštovice zahubily 300–500 milionů lidí, a ještě v roce 1967 onemocnělo 15 milionů lidí a 2 miliony jich zemřely. Díky programu očkování byly pravé neštovice 8. 5. 1980 prohlášeny Světovou zdravotnickou organizací za zcela vymýcené

Jak se projevuje: Zpočátku se projevuje jako chřipka. Ve druhé fázi se objevují typické kožní projevy s hnisajícími vředy, které mohou zasáhnout i sliznice. Část pacientů umírá na otravu krve, oběhové či dechové selhání.

Jak se přenáší: Kapénkovou infekcí a vzduchem, vdechnutím kontaminovaného prachu, ale i nepřímo čerstvě znečištěnými předměty. Kdo přežil, byl většinou navždy poznamenán zjizvenou tváří nebo například slepotou.

Léčba: Díky celosvětovému očkovacímu programu byla nemoc vymýcena.

Pravé neštovice usmrtily více lidí než všechny války na světě dohromady.
Pravé neštovice usmrtily více lidí než všechny války na světě dohromady.

BAE: Balamutiová amébová encefalitida

O co jde: Tuto málo známou, ale smrtící nemoc označovanou zkratkou BAE přenáší volně žijící améba Balamuthia mandrillaris.

Jak se projevuje: Napadá mozek. Nastávají poruchy vědomí, bolesti hlavy, záchvaty, změny osobnosti. U části nemocných předcházejí příznakům postižení centrální nervové soustavy nehojící se kožní léze.

Jak se přenáší: Kůží nebo transplantovaným orgánem. Při experimentech se ukázalo, že se člověk může nakazit i přes čichovou sliznici.

Léčba: Moderní léčba nepomáhá.

Poprvé byla pozorovaná roku 1986 u samice opice mandrila v zoologické zahradě v San Diegu.
Poprvé byla pozorovaná roku 1986 u samice opice mandrila v zoologické zahradě v San Diegu.

Vzteklina

O co jde: V Evropě je prakticky nemocí minulosti, v Asii a Africe na ni ale stále ještě umírá více než 55 000 osob ročně.

Jedná se o akutní nemoc centrálního nervového systému, která může postihnout všechny teplokrevné živočichy – a tedy i člověka.

Jak se projevuje: Zpočátku jde o neobvyklé brnění a pálení v místě poranění, typicky kousnutí od nakaženého zvířete.

Nemoc se může rozvinout do dvou forem, rychlejší průběh se smrtí během několika dní má „hyperaktivní, zuřivá forma“ s absencí strachu. Druhá forma probíhá pomaleji a déle, smrt nastává ochrnutím svalů a nervového systému.

Jak se přenáší: Vzteklina se může přenášet jen slinami, jedinou možností přenosu je tedy pokousání. Protože ale mění zasažená zvířata na agresivní, je nákaza od infikovaného tvora velmi pravděpodobná. Smrt nastává v kómatu za současné paralýzy všech svalů.

Léčba: Rozvinutá vzteklina s projevujícími se příznaky je prakticky neléčitelná. Proto je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc hned po kousnutí či škrábnutí neznámým zvířetem.

Člověk se snaží předcházet onemocnění likvidováním možných zdrojů nákazy, tedy hubením podezřelých zvířat a očkováním zvířat domácích i ve volné přírodě. Po zavedení vakcinace lišek významně klesl počet tohoto onemocnění, které se v Česku podařilo vymýtit.

Nemoc je doložená zhruba od roku 3000 př. n. l. Už ze starověkého Egypta pocházejí důkazy o této smrtelné chorobě v podobě fresek znázorňujících „vzteklé“ lidi a psy.
Nemoc je doložená zhruba od roku 3000 př. n. l. Už ze starověkého Egypta pocházejí důkazy o této smrtelné chorobě v podobě fresek znázorňujících „vzteklé“ lidi a psy.

Požírač mozku: Primární amébová meningoencefalitida

O co jde: Jedná se o vzácný hnisavý zánět mozkových blan a mozku, který způsobuje volně žijící améba Naegleria fowleri – je to příbuzná améby způsobující výše popsanou Balamutiové amébovou encefalitidu. Proto se této nemoci také říká neglerióza.

Jak se projevuje: Anglicky se jí říká „brain-eating amoeba“, tedy mozek požírající améba. Přesně tak totiž zabíjí, požírá mozkovou tkáň nakažených. Po inkubační době 2–6 dnů propukají náhle bolesti hlavy, zvracení a horečka.

Jak se přenáší: Lidé se mohou nakazit tak, že jim tento prvok pronikne do těla obvykle nosní dutinou. Po proniknutí do těla prochází skrz sliznici a podél čichového nervu se dostává do mozku. Zde způsobují rozpad mozkových buněk a zánět, brzy nastává kóma a smrt

Léčba: Většina známých případů dosud skončila smrtí. V USA bylo v roce 2016 úspěšně léčeno několik pacientů novým lékem Impavido (miltefosin) od farmaceutické společnosti Profounda Inc., jedná se o antiparazitní lék. Velmi důležitá je ale včasná diagnóza.

Od 60. let do začátku tohoto století se v České republice objevilo celkem 18 případů, což nás řadí za USA a Austrálii na třetí příčku v celosvětovém výskytu.
Od 60. let do začátku tohoto století se v České republice objevilo celkem 18 případů, což nás řadí za USA a Austrálii na třetí příčku v celosvětovém výskytu.

Nemoc zkamenělých lidí

O co jde: Tato nemoc je tak vzácná, že nemá ani české pojmenování, oficiálně se jmenuje Fibrodysplasia ossificans progressiva. Jedná se o genetické onemocnění pojivové tkáně.

Jak se projevuje: Pojivová tkáň (klouby, vazy, chrupavky) se mění v kostní. Klouby tuhnou a přestávají být pohyblivé. Při postižení žvýkacích svalů znamená v podstatě znemožnění příjmu potravy.

Ztuhnutí páteře hrudního koše zase poškozují oběhové a plicní funkce. Smrt nastává téměř vždy. Díky pokroku v medicíně se ale dnes pohybuje délka dožití kolem 40 let.

Jak se přenáší: Jde o genetické (vrozené) onemocnění.

Léčba: Nemoc nelze léčit, naopak, snahy o odstranění výrůstků mají za následek zvýšení růstu kosti.

Černá horečka kala azar (viscerální leishmanióza)

O co jde: Toto parazitické onemocnění způsobuje prvok z rodu Leishmania, žijící v tropických a subtropických oblastech.

Jak se projevuje: Parazit napadá imunitní systém, řadu vnitřních orgánů a kostní dřeň. Pokud se v těle zachytí, neexistuje už možnost, jak pacienta zachránit.

Příznaky propuknutí nemoci jsou velmi nenápadné, projevují se podobně jako mnoho jiných nemocí, které jsou v těchto oblastech časté. Později se objevují vředy na kůži, v ústech a v nose. Nemocný trpí horečkou. Neléčená černá horečka vede téměř vždy ke smrti hostitele.

Jak se přenáší: Prvoka přenáší komáři rodu Phlebotomus a Lutzomyia, kteří žijí především v lesnatých územích tropického a subtropického pásu.

Léčba: Proti této nemoci neexistuje očkování. Pokud není včas léčená, úmrtnost se pohybuje kolem 100 %. Léčí se tzv. pentavalentními antimoniáty, které se podávají formou nitrosvalových injekcí po dobu 30 dnů. Antimoniáty jsou ale značně toxické a pro pacienty představují velké riziko.

Spavá nemoc

O co jde: Je to parazitické onemocnění lidí a zvířat způsobené parazitem druhu Trypanosoma brucei.

Jak se projevuje: V první fázi onemocnění se vyskytují horečky, bolesti hlavy, svědění a bolesti kloubů. Tyto počáteční příznaky se začnou projevovat 1-3 týdny po kousnutí.

O několik týdnů nebo měsíců později se začne projevovat druhá fáze, a to zmateností, špatnou koordinací, násilným chováním, strnulostí a potížemi se spánkem. Infekce zasahuje centrální nervovou soustavu a způsobuje závažné neurologické poruchy.

Jak se přenáší: Kousnutím nakažené mouchy tse-tse. Tyto mouchy se vyskytují ve 36 zemích subsaharské Afriky.

Léčba: Do doby, než byla objevená léčba, byla africká spavá nemoc neboli odborně africká forma trypanosomiázy, v podstatě stoprocentně smrtelnou nemocí.

Prionové choroby

O co jde: Nejde o jedinou nemoc, ale o společné pojmenování pro choroby způsobené nahromaděním prionů v mozku. Prion je vadná forma tzv.

prionové bílkoviny, která se zcela běžně vyskytuje v mozkové tkáni a pravděpodobně se spolupodílí na výkonnosti dlouhodobé paměti. Priony vyvolávají v těle poruchy centrální nervové soustavy, úmrtnost je stoprocentní.

Jak se projevuje: Zprvu poruchami zraku, obvyklé je zamlžené vidění. Přidává se dvojité vidění, a poruchy paměti. K příznakům patří vrávoravá chůze, závratě a pády, svalová slabost, třes.

Souběžně se rozvíjejí i změny osobnosti a poruchy chování: deprese, apatie, plačtivost, halucinace, záchvaty strachu a křiku, rozbíjení věcí. Následuje období rychle postupující demence. Nemocný je nakonec znehybněný, strnulý.

Nereaguje na jakékoliv podněty, ačkoliv má otevřené oči. Osobnost i vyšší nervová činnost je vymizelá, zůstanou jen primitivní reflexy. Následuje smrt.

Jak se přenáší: geneticky i infekčně (podobně jako virus)

Léčba: Všechna prionová onemocnění jsou nevyléčitelná a smrtelná.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Záhady a napětí
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz