Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Řízení projektů

Řízení projektů je často považován za nudnou agendu a je vnímán jako nutné zlo. Není tedy žádným překvapením, že je častým tématem diskusí v každé společnosti.

Žádný software zatím není schopen nahradit jednoduchost ručně psaných poznámek a lepení papírků na monitor. Při práci v týmu jsou tyto zastaralé návyky takřka nepoužitelné.

Poznámky nelze jednoduše třídit, sdílet s kolegy, dokonce nelze jednoduše analyzovat jejich obsah a efektivně s nimi dále pracovat. Důsledkem celosvětového problému vznikají nové softwary, které se snaží o vyřešení problému z různých úhlů pohledu.

Jednoduchá komunikace

Snadné sdílení dokumentů

Delegace práce

Řízení zdrojů

Měření produktivity

Téměř každý software má na jedné straně přidanou hodnotu a na straně druhé spoustu limitů. Tento fakt staví periodicky společnosti stále před stejnou otázku:

Existuje software, který by nám vyřešil naše potřeby?

Odpověď na tuto otázku zní NE, aspoň pro většinu z nás. Existuje pro to jednoduché vysvětlení:

Každá společnost je jiná

Má odlišnou firemní kulturu a hodnoty

Má jiné nastavení procesů

Software, který by dokázal všem společnostem pokrýt veškeré potřeby, se často stává oblíbeným „švýcarským nožíkem”, což vede naopak k tomu, že se software stává nepřehledný a funkce nejsou využívány.

V některých korporátech se s tímto typem nástrojů setkáváme běžně a lidé s nimi pracují velmi omezeně.

Některé společnosti jdou ještě dál za hranici naivity a pokusí se „napsat” vlastní software, který jim bude sedět na míru.

Myšlenka, že by toto bylo vůbec možné, není vůbec v souladu s realitou, pokud nechcete transformovat své podnikání na vývoj softwaru pro řízení projektů s cílovou skupinou úzce omezenou na firmy totožné.

Spálíte spoustu energie, financí a software nakonec skončí v propadlišti dějin – doporučujeme, zeptat se společností, které tak učinily již před vámi;

mimo to, že jim to krásně funguje, od nich uslyšíte, že už by do toho nikdy nešly a po dalších otázkách, když odezní hrdost (stálo to přeci spoustu peněz), zůstane opět otázka: Existuje software, který by nám vyřešil naše potřeby?

Jdeme až k jádru potřeb

„Veškeré nové výzvy a problémy stavíme v ApuTime do rámce, pomocí kterého následně tvoříme řešení. Tento rámec tvoří tři pilíře, na kterých ApuTime také stojí. Jsou jimi: Emoce, Vizualizace a prvky Hry.

Zkoumali jsme stovky respondentů, a uvodili to vždy otázkou: „Řízení projektů je většinou nuda, že?”, kde nejběžnější odpovědí bylo „nemám to rád, ale musím to dělat“.

Na druhou stranu máme také odpovědi od projektových manažerů, kteří „to milují” – Proč by neměli mít rádi svou práci? Pomocí těchto rozhovorů jsme vytvořili dva segmenty potřeb podle toho, z čeho vycházejí:

Potřeby vedení

Potřeby uživatelů / pracovníků

Vedení je frustrováno chybějícími klíčovými daty, které potřebují pro řízení projektů. Existuje mnoho problémů způsobených chybějícími důležitými skutečnostmi nebo nerelevantními informacemi.

Manažeři musí být schopni přesně interpretovat informace a mít přehled o projektech v každé fázi jejich realizace. Aby to bylo jednoduché: „Potřebují vědět”,“ říká zástupce společnosti.

Na druhou stranu, uživatelé potřebují přístup k informacím, ale jejich motivace je odlišná. Nejsou motivováni k práci s aplikací, protože to manažer potřebuje. „To je důležitý fakt, který ovlivnil naše myšlení a vývoj ApuTime nejvíce.

Nemůžete vytvořit potřebu uživatele jen tím, že to potřebujete Vy. Uživatelé potřebují vidět přidanou hodnotu v každé operaci, kterou provádějí. V opačném případě to obvykle vede k chybným výstupům založeným na nesprávných datech.

Jedna z typických frází ve společnostech je: „Vyplňte přehledy před odchodem domů”. Uživatelé často používají software, který pro ně nemá smysl, nebo je obtížné jej používat. 

Začali jsme přemýšlet o tom, jakou přidanou hodnotu můžeme uživateli nabídnout, protože nástroj pro správu projektů bez relevantních údajů je jen nástrojem, který spaluje čas a energii a vytváří frustraci.

Je to podobné jako kalorické tabulky, nebo aplikace pro zaznamenávání osobních výdajů. Musíte si vytvořit návyk, vidět přidanou hodnotu a dostávat výstupy. Ve většině případů jsou tyto aplikace zapomenuty nebo smazány.

Proč by to mělo být s aplikacemi pro řízení projektů jinak? Pojďme to udělat zábavnou formou,“ uvádí zástupce společnosti.

Prvky hry

„V ApuTime chceme stále více aplikovat prvky hry. Jsme silně inspirováni principy v RPG hrách. To neznamená, že bychom tvořili přímé herní prostředí, ale zabýváme se gamifikací (přidávání herních prvků v neherním prostředí).

Cílem není to, aby uživatelé v aplikaci trávil spoustu času herními prvky. Cílem gamifikace je zpříjemnění prožitku z práce s využitím dat a vybudování návyku k dílčím úkonům. Uživatel, který si vybuduje návyk, se vrací automaticky.

Lidé milují tvorbu vlastních avatarů, sbírání zkušenostních bodů a podobně. Připravujeme řadu metrik, které uživatelům poskytnou reflexi toho, jak si vedou. V čem jsou jejich silné stránky, a naopak v čem mají své rezervy.

Je to něco, na co manažeři nemají časové kapacity, aby dělali pravidelně,“ říká zástupce společnosti.

Příklady metrik, které lze pozorovat a hodnotit:

Přesnost odhadů

Míra uzavírání úkolů v čase

Řízení projektů

Míra inspirace / motivace spoluhráčů

Míra spolupráce

Herní prostředí neslouží k přímé zábavě, nýbrž k využití dat pro již zmíněný problém s přidanou hodnotou pro konkrétního uživatele. Uživatel tím dostává možnost vidět, v čem mu software dokáže pomáhat.

Avatar se vylepšuje přímo úměrně lepším výsledkům pracovníka a přináší možnosti identifikovat kvalifikace pro kariérní postupy. Lze také rozpoznat, zda je pracovník vhodný na určitou pozici, nebo pozice naopak pro něj vhodná.

Věříme, že neexistuje špatný pracovník, ale existuje spousta špatně umístěných lidí

Vizualizace

„Vizualizace používáme i pro orientaci v projektu. Často se stane, že ve složitějších strukturách se uživatelé ztrácí a těžko se hledají úkoly, na kterých visí celá struktura. Dokážeme celou strukturu vizualizovat a roztáhnout ji do pavučinové sítě.

Je to lidskému mozku ta nejpřirozenější forma předávání informací,“ říká zástupce společnosti.

Emoce

Pokud dosáhneme na dílčí cíl, vyplaví se nám dopamin (Dopamin (4-(2-aminoethyl)benzen-1,2-diol). Je to látka, vznikající (nejen) v centrální nervové soustavě většiny obratlovců. Mimo jiné funkce je spojen s pocitem štěstí při dosažení cíle, ne získání odměny..

Výsledkem je, že se cítíme skvěle. Kliknutí na tlačítko „hotovo” vážně nestačí. Dosažení cíle musí být jasně viditelné a jednoduše uchopitelné.

Představte si tu nejšílenější věc, kterou jste na webu viděli, ať už jde o bouchající rachejtle nebo padající konfety.

Ano! To je přesně ono.

Umělá inteligence a budoucnost

Napadlo vás někdy, co všechno lze dělat, když nějaký systém pro řízení projektů má kompletně zmapované procesy, k jakým u vás dochází a kdo a jakým způsobem pracuje?

Veškerá data se dají reálně použít ke strojovému učení, které je izolované pro každou společnost, ze které se učí. „Dokážeme tak každému uživateli vypisovat na míru data tak, jak je pro něj nejvíce relevantní, aby je viděl.

ApuTime dokáže identifikovat s předstihem, že nelze dodržet termíny při stávajících okolnostech. Do této analýzy vstupuje celá řada faktorů, jako jsou: Jsou úkoly podobné? Kdy mají být hotovy? Jakou mají prioritu? Kolik je na nich odpracováno?

Jak byly naceněny? a další. Cílem této analýzy jsou optimalizace firemních procesů a vytváření predikcí. Některé úkony by neměl znovu opakovat člověk,“ uvádí zástupce společnosti.

„Chceme naučit stroj řídit projekty a společně se nám to jednou jistě podaří.

Věříme, že projektový manažer může chodit po společnosti s brýlemi pro rozšířenou realitu a mít přehled o dění ve firmě – koho může rušit, nebo kdo má zrovna „deep work” a není vhodné s ním právě komunikovat.

Implementujeme ApuTime do služby Google Assistant a jednou bude jistě možnost integrace i do Apple Siri nebo Alexa od Amazon. Technologie jsou nám všem čím dál otevřenější a pracujeme s vědomím, že jsme jen na začátku,“ říká zástupce společnosti.

Vize

(vznešený cíl)

„Naší vizí je vytvářet proaktivní kulturu ve společnostech a pomáhat jim růst. Chceme z vedoucích týmu vytvářet úspěšné leadery, pomáhat jim optimalizovat procesy a zvyšovat motivaci k dosahování jejich dílčích cílů a stimulovat spolupráci v týmu.

Věříme, že s využíváním správných nástrojů můžeme eliminovat frustraci a jednou i snižovat kriminalitu. Vytváříme komunitu, ve které sdílíme zkušenosti při vedení týmů a projektů,“ uvádí zástupce společnosti.

Leader’s Box – We Create Effective Project Managers

www.aputime.cz

Související články
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
reklama
Historie
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů