„Posedl je ďábel!“ ozývají se ze štrasburských ulic vyděšené výkřiky. Před zraky všech obyvatel se podivně kroutí a tančí několik desítek mužů i žen, svlékají se, plivají okolo sebe, souloží…
Štrasburk, horký červencový den roku 1518. Po městě kráčí žena, která vejde do dějin jako Frau Troffea. Náhle se zastaví a její tělo se začíná zmítat a kroutit. Tančí jako šílená. Bez důvodu, bez hudby a bez oddechu…
Divoké křepčení
Žena se svíjí v neustálé křeči po dobu pěti dnů. Obyvatele Štrasburku brzy začíná pohled na ni děsit. Pak se ale někteří z nich k šílené tanečnici přidají.
Po týdnu se spolu s ní kroutí na ulici dalších 34 lidí, do měsíce pak už celé čtyři stovky osob, převážně žen. Všichni jakoby v transu, proti své vůli, divoce tancují, odhazují své oblečení, vykřikují oplzlosti, někdy také souloží.
Nelidské tempo mnoho z nich nevydrží a přímo na ulici umírají na srdeční zástavu, dehydrataci či celkové vyčerpání.
Trest Boží?
S davovým šílenstvím si tehdejší lidé nevědí rady. „Taneční epidemie se musí léčit tancem. Ten je nakonec přivede k rozumu,“ radí lékaři. Zástupci Štrasburku uposlechnou, nechají vystavět přístřešek a dokonce najmou hudebníky a tanečníky, kteří drží tempo.
Když to nepomůže a začnou přibývat mrtví, radní prohlásí: „Je to trest Boží za hříšný život!“ A zakážou v celém městě hazard i prostituci.
Jedna rána za druhou
Ani moderní historikové, psychologové nebo lékaři nemají dnes jasno, co vězí za šílenými tanečními orgiemi. Jedna z teorií hovoří o onemocnění způsobené námelem, které se projevuje mimo jiné také halucinacemi, záchvaty a delirickými stavy.
Otázkou však zůstává, kde by nemocní vzali tolik energie k tanci, když tato choroba omezuje tok krve do končetin? Nejnovější výzkumy se proto kloní k variantě, že šlo o masovou psychózu, vyvolanou stresem.
Vlny tanečního moru se totiž objevují v Evropě vždy po obdobích těžkého strádání – po záplavách, hladomorech, či nejrůznějších smrtících epidemiích… A ani Štrasburk není výjimkou.
V době, kdy v něm začíná zabíjet taneční mor, se město potýká s následky hladomoru a pustoší ho zákeřné nemoci jako je mor, lepra nebo nový zabiják syfilis.