Hraběti Grigoriji Orlovovi se po těle rozlévá pocit mrazivého vzrušení. Vládní rada vyšla oblíbenci carevny Kateřiny II. vstříc a schválila plán na námořní útok ve Středomoří. Grigorij s bratrem Alexejem chystá Turkům nepříjemné překvapení…
V pořadí šestá válka mezi Ruskem a Osmanskou říší vstupuje do další fáze.
Rusové se pokoušejí rozbít nepřátelské državy na Balkáně a carevna Kateřina II. (1729–1796) doufá, že by její námořnictvo mohlo ve Středomoří vybudovat základnu, která jí otevře námořní cestu do Asie a Afriky.
V červnu 1769 vyplouvá válečné loďstvo z Baltu na cestu kolem Evropy až do Egejského moře. „Nepřítel na dohled!“ dozvídá se admirál Alexej Grigorjevič Orlov (1737–1807) 5. července 1770 v úžině u řeckého ostrova Chios.
Leknou se výbuchu
Při pohledu na osmanské síly opouští některé ruské námořníky odvaha. Eskadra o 16 řadových lodích, šesti fregatách a asi 50 menších plavidlech představuje dvojnásobnou přesilu! Orlov přesto 6. července v 11.30 hodin velí do útoku.
Rusové se přibližují na vzdálenost 90 metrů a postupují až na dostřel z mušket. Mezery mezi loděmi jsou někde už jen 20 metrů, na moři vzniká v oblacích kouře tlačenice.
V jednu chvíli dělostřelci admirála Grigorije Spiridova (1713–1790) zasahují vlajkovou loď nepřítele Real Mustafa s 84 kanony. Ta se rázem ocitá v jednom plameni a hořící stěžeň se hroutí na plavidlo ruských útočníků jako smrtonosná zbraň.
Mocný výbuch osvětlí vlny a vzduchem létají kusy více než šesti stovek těl. Turci jsou vyděšení. V těsné formaci by stejná katastrofa mohla zasáhnout kteroukoli jejich loď. Proto ustupují do blízkého zálivu Česma…
Osudový manévr
Neměli to dělat. Malá zátoka Česma je jako stvořená pro blokaci a Rusové si toho všimli.
Od půlnoci z 6. na 7. července ostřelují Turky na moři i na souši a ruský velitel skotského původu Samuel Greig (1735–1788) navrhuje vyslat proti nim zápalné lodě. Tak se i stane.
Už tři plavidla v zálivu hoří a spouští hotový ohňostroj. Plameny skáčou z jedné turecké lodi na druhou, a nakonec se na vodě pohupují trosky 16 velkých plachetnic a 40 menších lodí. Osmanská flotila je v troskách a 11 000 mužů platí za chybný manévr životem. Pány Egejského moře se stávají Rusové.