Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Málo známé oční vady: Na co si dát pozor?

Z lidského oka dokáže lékař vyčíst velmi mnoho. Dokonce umí odhalit mnohé zdravotní problémy skryté, jako například nádor mozku, nedostatečně léčený vysoký krevní tlak či cukrovku. I samotné oko ale může trpět nejrůznějšími onemocněními.

Krátkozrakost nebo zánět spojivek zná každý z nás. Existují ale vady, o kterých se tolik nemluví. Jak nebezpečné jsou?

Astigmatismus: Bolest hlavy a rozostřené vidění

Příznaky: Mhouříte oči a nakláníte hlavu, až vás z toho bolí i za krkem, ale stejně pořád nevidíte ostře?

Vidíte zkresleně tvary i křivky, nedaří se vám rozpoznat detaily v dálce ani na blízko nebo od sebe nerozeznáte sobě podobná písmena ani znaky? Míváte současně často i bolesti hlavy? Pak s největší pravděpodobností trpíte astigmatismem. Tato nemoc se většinou vyskytuje společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Jak vzniká: Většinou v prvním roce života. Může být ale diagnostikován až v dospělosti, nejčastěji v souvislosti s úrazem, operací rohovky nebo při zjištění některých očních onemocněních.

Jak se léčí: Pacientům pomáhají speciální brýlová skla a kontaktní čočky. Provádí se také laserová operace, která nepravidelné zakřivení rohovky odstraní. Nejmodernější metodou je aplikace nitrooční čočky, která vadu koriguje zevnitř oka.

Šedý zákal: Hlavní příčina slepoty v rozvojových zemích

Příznaky: Způsobuje zamlžené a rozostřené vidění do dálky, citlivost na silnější světlo, zkreslené barevné vnímání a dvojité nebo trojité vidění při pohledu jedním okem. Jde o stav, kdy se jinak čirá čočka zakalí, a je nutné ji operativně vyměnit.

Jak vzniká: Většinou se objevuje u starších osob (nejčastěji nad 60 let), ale i u diabetiků, po úrazu oka nebo v souvislosti s užíváním některých léků (zejména kortikosteroidů).

Riziko vzniku zvyšuje také vystavení očí ultrafialovému záření, a to jak ze slunečního záření, tak např. ze solária.

Jak se léčí: Nahrazením zakalené lidské čočky tenkou umělou čočkou. I přes pokročilou moderní léčbu je ale šedý zákal i dnes stále ještě jednou z hlavních příčin slepoty v rozvojových zemích.

Celosvětově je zodpovědný za 48 % případů slepoty v dospělosti (okolo 18 milionů lidí).

Zelený zákal: Nelze jej nikdy úplně vyléčit!

Příznaky: Nejzákeřnější na této nemoci je fakt, že nastupuje bez příznaků. Počínající onemocnění tak může odhalit pouze podrobné lékařské vyšetření.

Právě riziko zeleného zákalu je jedním z nejvýznamnějších důvodů pro pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře.

Teprve když se zákal rozvine, dochází k výpadkům zorného pole, později ke zřetelným poruchám periferního vidění a rozmazanosti okrajů zorného pole. V tom okamžiku většinou pacienti přicházejí k lékaři, na léčbu je však již poměrně pozdě.

Jak vzniká: Zvýšeným nitroočním tlakem a následnou postupnou degenerací zrakového nervu.

Příčin zvýšení nitroočního tlaku a vzniku zeleného zákalu může být mnoho – od infekce přes poruchu tvorby nitrooční tekutiny až po ucpání odtokových kanálků pro tuto tekutinu. Pokud se zelený zákal nezačne včas léčit, může dojít i k oslepnutí!

Jak se léčí: Bohužel jej nelze nikdy úplně vyléčit, poškození zrakového nervu je trvalé. Léčbou je ale možné zabránit dalšímu zhoršování zraku.

U začínajícího zeleného zákalu postačí aplikovat oční kapky, které snižují nitrooční tlak (buď snížením tvorby nitrooční tekutiny, nebo zlepšením jejího odtoku). U těžších případů se provádějí operace za účelem otevření a rozšíření těchto kanálků.

Diabetická retinopatie: Velké riziko pro cukrovkáře!

Příznaky: Počáteční příznaky jsou nenápadné, proto je třeba u rizikových stavů (diabetes) provádět vyšetření očního pozadí.

Jak vzniká: Nadměrné množství cukru (glukózy) v krvi ucpává a poškozuje jemné cévy, kterými je protkaná sítnice. Tím může dojít až k jejímu odchlípení.

Tento stav může vést až k oslepnutí, proto je nutné chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři.

Jak se léčí: Laserová operace může tuto vadu zpomalit nebo stabilizovat. Pomáhá také léčba a stabilizace cukrovky, která tuto nemoc vyvolává.

Makulární degenerace: Nejčastější příčina slepoty ve vyspělých zemích

Příznaky: Jedná se o velice závažné onemocnění sítnice, které je současně vůbec nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích. K hlavním příznakům tzv.

vlhké formy onemocnění patří pokles centrální zrakové ostrosti (periferní vidění se nezhoršuje). To znamená, že postižený uprostřed svého zorného pole vidí šedé stíny a ztrácí schopnost rozeznávat barvy, číst, sledovat televizi či rozlišovat tváře.

Mnohdy je vnímaný obraz deformovaný, postižený se hůře orientuje, ztrácí samostatnost a stává se závislým na pomoci okolí.

Jak vzniká: Projevuje se zejména u starších lidí a dochází při něm k postižení tzv. žluté skvrny (centrální části oční sítnice). Nejprve postihuje jen jedno oko, u druhého oka se však projeví během několika dalších let.

Vyskytuje ve dvou formách – suché a vlhké. Při první dochází k zániku epitelu sítnice, tyčinek a čípků. Zhoršování zraku je přitom pomalé. Touto formou nemoci trpí 90 % nemocných a závažnou poruchu zraku způsobuje jen u 12–21 % z nich.

Vlhká forma nemoci postihuje jen asi 10 % nemocných, ale probíhá velmi rychle. Dochází k prosakování a krvácení do sítnice a jejímu odchlípení.

Jak se léčí: V případě vlhké formy se používá biologická léčba, tj. injekce, které potlačují růst nových cév a brání otokům či krvácení. Léčba suché formy makulární degenerace i přes možnosti současné medicíny stále neexistuje.

Šilhání a tupozrakost: Zdaleka netrápí jen děti!

Příznaky: Šilhání není jen kosmetickou vadou. Může být spojeno s tupozrakostí, a tak s sebou přinášet celoživotní zátěž. Navenek šilhání poznáme podle asymetrického postavení očí, které současně způsobuje obtěžující dvojité vidění. Tupozrakost znamená ztrátu prostorového vidění.

Jak vzniká: U dioptrických vad, především vysoké dalekozrakosti, astigmatismu a rozdílných dioptrických hodnot obou očí.

Další příčinou jsou vrozené a získané poruchy zrakové dráhy, okohybných svalů a jejich nervů, vrozený šedý zákal nebo poruchy koordinace očí. Význam hraje i dědičnost.

Jak se léčí: Pokud se šilhání podchytí mezi 3. a 5. rokem věku, je naděje na vyléčení velmi vysoká. Tupozrakost pak vzniká v dětství často jako důsledek šilhání.

Tupozraké oko znemožňuje postiženému účast na všech aktivitách, které vyžadují prostorové vidění. Prostorového vidění lze dosáhnout pouze spojením obrazů vysílaných do mozku z obou očí.

Pokud pak jeden obraz chybí, je vnímání okolí ploché, chybí mu třetí rozměr. Tupozrakost je stav léčitelný pouze v dětském věku.

Vetchozrakost: Objeví se u každého člověka!

Příznaky: Vlivem stárnutí se začíná zhoršovat schopnost zaostřit na blízko.

Jak vzniká: Nejedná se o klasickou oční vadu, vetchozrakost souvisí se stárnutím a přirozenou ztrátou pružnosti oční čočky.

Pokud se tedy už musíte na noviny dívat z větší vzdálenosti, ale dřív jste přitom žádný problém s očima neměli, pravděpodobně se vetchozrakost nevyhnula ani vám.

Jak se léčí: Postihuje velkou část populace po čtyřicítce, ve vyšším věku až 90 % z nás. Upravuje se podobně jako klasická krátkozrakost nebo dalekozrakost, tj. dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami anebo operací.

Ta spočívá ve výměně nitrooční čočky. Chirurg šetrně vymění přirozenou oční čočku, která už není schopná zaostřit na čtení, za čočku umělou. Ta v oku zůstává po zbytek života.

I dnes patří šedý zákal k hlavním příčinám slepoty v rozvojových zemích. Nemoc zasahuje hlavně diabetiky. Šilhání u dětí se dá včas podchytit.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Záhady a napětí
Děsivé vlkodlačí dědictví: Je polský rod Laski prokletý?
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Tajemství Kosovy Hory: Poltergeist, kostlivec a místo posledního soudu
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Maltě už léto začalo
panidomu.cz
Na Maltě už léto začalo
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Malta leží pouhých 280 km od severoafrických břehů, čemuž
Pečený květák
nejsemsama.cz
Pečený květák
Takto upečený květák můžete přidat do salátu nebo si na něm pochutnat jen tak s oblíbeným dipem. Hodí se k němu česnekový i rajčatový. Ingredience: ● 1 středně velký květák ● 100 ml olivového oleje ● 1 lžička kari ● sůl ● pepř ● špetka mletého chilli ● 1 lžička mletého koriandru Postup: Květák překrojte na poloviny nebo na silné plátky. Spařte ho vroucí
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
rezidenceonline.cz
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
Jakmile otevřete dveře, vedoucí do tohoto bytu, doslova ztratíte smysl pro realitu, ohromeni dokonalostí hrou linií, světla a stínu. Jako byste právě vstoupili do malého samostatného světa, plného ticha a harmonie. Nepříliš velký single byt mladého svobodného muže, situovaný do progresivního rezidenčního komplexu ve velmi dynamické ruské metropoli, odráží charakter města a zdůrazňuje vkus a
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
epochanacestach.cz
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
enigmaplus.cz
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
Mladá žena si češe vlasy před zrcadlem: „Dneska mi to vážně sluší,“ říká si pro sebe. Náhle jí ale zmrzne úsměv na tváři. Na podlaze totiž spatří pochodujícího malého pavouka. „Huš,“ křikne žena a zaš
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
21stoleti.cz
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do z
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
nasehvezdy.cz
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
Konečně zvítězila nad zákeřnou nemocí a oznámila, že je zcela zdravá. Radostné chvíle Michaely Kuklové (57) však údajně zastínilo zklamání. Přišla o muže, který jí měl být velkou oporou. Půvabná he
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
epochaplus.cz
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
Britský vědec Sam Parnia strávil čtvrt století zkoumáním zážitků blízké smrti a přinesl překvapivé závěry: umírání je často příjemné a klidné. Od teplého světla po setkání s příbuznými – jeho výzkumy naznačují, že smrt nemusí být děsivá. Přečtěte si, co moderní věda odhaluje o „oné straně“. Příjemné pocity Moody ale samozřejmě není jediný a ve
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
skutecnepribehy.cz
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
Prošla jsem v práci tvrdou šikanou. Žádný z kolegů, se kterými jsem vždy dobře vycházela, se za mě nepostavil. Dokonce ani Šárka. Na základní škole jsem pracovala ráda do té doby, než mě začal tvrdě šikanovat ředitel. Bylo to naprosto nespravedlivé a všichni to věděli. Chtěl se mě zbavit a přijmout místo mě svou známou, mladou krev. Povídalo se,
6 čínských vynálezů, které změnily svět
historyplus.cz
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz