Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Včela, vosa, sršeň: Co je pro člověka nejvíce nebezpečné?

Je agresivnější sršeň, nebo vosa? Bolí sršní bodnutí více než to od včely či vosy? Liší se chemické složení jejich jedu? Kolik žihadel může člověka zabít? Kolik lidí zemře ročně na včelí bodnutí? Jaké mýty o tomto hmyzu kolují a které jsou pravdivé? 

Sršeň obecná

Velikost: 3,5 cm

Stupeň nebezpečí: 1/5

Ačkoliv se sršňů bojíme nejvíc, jsou z celé této trojice nebezpeční nejméně. Takže i když se říká, že 7 bodnutí sršně zabije koně a 3 bodnutí člověka, není to ani zdaleka pravda. Sršní žihadlo je až 10krát méně jedovaté než to včelí.

Na druhou stranu je ale nejbolestivější. Čím je to způsobeno? Sršeň je výrazně větší než včela či vosa, takže i má má delší a silnější žihadlo. A protože nemá zpětné háčky (jako včelí), může bodnout i několikrát.

Jak včelí David porazí sršního Goliáše

Sršni jsou hmyzí predátoři, na rozdíl od vos a včel se živí ostatním hmyzem (například právě včelami). Mnohá včelí společenstva se proto naučila sršňům bránit a likvidovat je přímo v hnízdech.

Základní obrannou strategií včel je semknout se do malého propleteného roje a útočníkovi se postavit jako jednolitá hmota. Přitom se dělnice snaží sršně zachytit končetinami. A pokud se jim to podaří, obalí je svým tělem.

Tím pak, že je zahřejí, zvýší přísun oxidu uhličitého a zřejmě i vyloučí jed, je vlastně „upečou“, udusí a otráví zároveň.

Sršní obecných se bát nemusíme!

Sršně obecné nepoužívají taktiku masivního hromadného útoku na osazenstvo úlu, jako to dělají strašlivé asijské sršně mandarínské (ty mohou během několika desítek minut včelí úl doslova vyhladit).

Přesto i „naše“ sršně obecné jsou schopné úly zásadně oslabit (zejména ty, které nejsou v dobré kondici).

Na druhou stranu, ačkoliv smrtelné alergické reakce na bodnutí sršně obecné už zaznamenány byly, do kategorie „nejnebezpečnější“ tento druh hmyzu určitě nepatří. Ve skutečnosti patří sršeň obecná mezi nejmírumilovnější zástupce našich vos.

Dravce sladkosti nezajímají

Dokonce i v případě, že se budete blížit k jejich hnízdu, zůstanou v klidu. Jen vás budou bedlivě pozorovat. A nechají vás přiblížit se až na půl metru, teprve pak se začnou obávat o svou bezpečnost a eventuálně zaútočí.

U sršně obecné nehrozí ani to, že byste ji omylem přimáčkli jako vosu. Nejsou totiž tak vlezlé, že by sedaly na vaše sladkosti. Naopak! Jak bylo řečeno, jsou to dravci, takže sladké šťávy je nezajímají.

Živí se především obtížným hmyzem, jako jsou mouchy nebo ovádi. Pro zajímavost: V době, kdy se starají o potomstvo, uloví každá sršní dělnice denně až 5 much. A v jednom hnízdě přitom může žít až několik stovek dělnic.

Včela medonosná

Velikost: 1,5 cm

Stupeň nebezpečí: 4/5

Velmi překvapivě patří mezi nejvíce nebezpečné živočichy světa včela. Její žihadlo je sice menší než sršní a také se nedostane tak hluboko pod kůži, obsahuje ale opravdu hodně jedu.

Zatímco při jednom bodnutí vypustí sršeň přibližně 0,5 mg kapalného jedu, včela hned 1,7 mg.

Jak umírá včela

Žihadlo včely je duté a je napojené na jedový váček. Nacházejí se na něm také zpětné háčky, které po bodnutí znemožňují vytažení žihadla z rány. Včela tak po bodnutí o žihadlo i s jedovým váčkem přichází a umírá.

Přesto ještě po nějakou dobu dochází k vypouštění jedu do rány (zvyšuje to účinek bodnutí). Pokud se tedy stane, že bodnutému člověku zůstane žihadlo v ráně, nesmí ho vytahovat tak, že ho uchopí za jedový váček!

Tím by totiž jen vymáčkl zbytek jedu z váčku do rány! Žihadlo je nutno vyškrábnout tenkým předmětem, například nehtem.

Kolik žihadel člověk snese?

Smrtelná dávka včelího jedu je pro zdravého člověka 2,8 mg na 1 kg váhy.

Pro člověka vážícího 70 kg by tedy 50% smrtelné riziko bodnutí představovalo asi 700 žihadel, pro desetikilové dítě 90! Uvedené počty přitom platí jen v případě, že postižený jedinec je zdravý a není na včelí jed alergický. Alergici totiž mohou dostat tzv.

anafylaktický šok, tedy silnou alergickou reakci, která v těžších případech končí i smrtí.

Vosa obecná

Velikost: 1,4 cm

Stupeň nebezpečí: 2/5

Zatímco včely jsou nejaktivnější na jaře a na začátku léta, sršni a vosy spíše později, tedy v létě a na podzim. Vosa sice může bodnout opakovaně, její jed je ale zhruba 2krát méně toxický než ten včelí a také ho do rány vpraví podstatně méně.

Při obraně hnízda také nebývá tak agresivní jako včela, zato ale bývá mimořádně otravná, když v blízkosti lidí shání potravu v podobě sladkých zbytků.

Každý rok nové hnízdo

Smrtelný následek vosího bodnutí bývá velmi výjimečný, ovšem čas od času se vyskytne. Zejména pokud je zasažen člověk s alergií. V takovém případě je pak nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Ve vosím hnízdě může žít, podle druhu, několik set až několik tisíc jedinců (u vosy obecné se uvádí 1500 až 2000 jedinců). Hnízda jsou ale jednoletá, vosy je v následujících letech nikdy znovu neosidlují.

Takže pokud v zimě najdete na půdě opuštěné hnízdo, můžete si být jistí, že v létě se do něj vosy už nevrátí.

JAK SE CHRÁNIT

V případě bodnutí včelou musíme žihadlo co nejrychleji vytáhnout, a to bez zmáčknutí jedového váčku! Pokud se objeví alergická reakce (menší otok nebo svědění), většinou postačí místo vpichu zchladit ledem, případně si vzít protialergické léky (tzv.

antihistaminika). Jestliže ale dojde k anafylaktickému šoku nebo pokud je reakce mimořádně silná (otok větší než 10 cm, silná nevolnost), je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

V nutných případech je pro zmírnění reakce vhodná injekce adrenalinu (pokud je po ruce). Lékařskou pomoc je pak vhodné vyhledat vždy při bodnutí do hlavy, krku a úst.

Pokud někdo ví, že je na včelí bodnutí alergický, měl by mít vždy po ruce pohotovostní balíček s léky.

JAK SE BODNUTÍ VYVAROVAT

Nedráždit hmyz

Nepřibližovat se k hnízdům včel, vos a sršňů

Držet se dál od odpadků

Nesnažit se odhánět hmyz rychlými pohyby rukou

Nechodit po trávě naboso

Sršeň se živí mouchami nebo ovády. Její jed není tak nebezpečný. Kvůli alergickým reakcím je včela v civilizovaném světě považována za nejnebezpečnějšího živočicha. V České republice má zhruba 5 úmrtí ročně. Vosy se živí převážně nektarem, pochutnají si ale i na sladkém ovoci nebo limonádě.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi […]
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole.   Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
Zajímavosti
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Že je bublifuk relativně moderní hračka?  Ale kdeže! Jeho historie sahá hodně hluboko do minulosti. Některé starověké civilizace, jako například Mayové, podle některých badatelů zřejmě používají techniky tvorby bublin pro zábavu a náboženské účely.   Vystačí si s přírodními látkami, jako jsou mízy různých dřevin nebo pryskyřice, s jejichž pomocí vytvoří směs vhodnou pro výrobu […]
Záhady a napětí
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
nasehvezdy.cz
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
O tom, že není ve vztahu Anety Krejčíkové (33) a jejího přítele Ondřeje Rančáka (40) všechno v pořádku, hovořila hvězda seriálu UIice už dlouho a její podivný vztah se propíral skoro každý týden v b
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
21stoleti.cz
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum
Koncertoval Chopin nejraději ve tmě?
historyplus.cz
Koncertoval Chopin nejraději ve tmě?
„Ještě tamty dvě vzadu,“ požádá nesměle klavírista o sfouknutí svíček a místnost se rázem ponoří do tmy. Vážení hosté usazení na židlích poněkud znervózní. „Co to na nás chystá?“ špitají si. Několik okamžiků je ticho, ale pak se ozvou první tóny překrásné melodie. Když je konec, všichni nadšeně tleskají, některé dámy utírají slzy dojetí.  
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p
Vyčarujte si super figuru!
nejsemsama.cz
Vyčarujte si super figuru!
Pokud vám příroda nenadělila právě ideální postavu, rozhodně nezoufejte. S pomocí šikovných triků můžete vždy vypadat skvěle. Stačí zvolit správné kousky oblečení a zaměřit se na to, co je na vaší postavě hezké, i na výběr barev a doplňků. Někdy stačí jen málo, a hned se vám zvedne sebevědomí. Zapamatujte si pár základních rad pro různé typy postavy. Širší
Nadýchaný mazanec
panidomu.cz
Nadýchaný mazanec
Mazanec, vánočku, štolu a jakékoliv jiné tradiční pečivo si přece můžete udělat kdykoliv v roce! Suroviny 400 g polohrubé mouky 20 g droždí 70 g cukru krupice 1 vanilkový cukr 200 ml mléka 100 g másla 3 žloutky špetka soli 50 g rozinek rum na namočení rozinek vejce na potření 50 g mandlových lupínků Postup
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
epochaplus.cz
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
epochanacestach.cz
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
iluxus.cz
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
Společnost Rolls-Royce Motor Cars představuje šachovou sadu Rolls-Royce, moderní vyjádření jedné z nejuznávanějších strategických her na světě, která překračuje hranice kultur a generací. Hra je souča
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
enigmaplus.cz
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
Rakouské město Mariazell patří k nejoblíbenějším poutním místům v Evropě. V samotném Rakousku má tato lokalita status národní svatyně. V centru všeho dění je románská soška Panny Marie. Říká se jí Mag
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
skutecnepribehy.cz
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
Všichni jsme mého muže Rudolfa léta považovali za tichého stydlína. Pak jsem se nestačila divit, když jsem zjistila, kolik jeho dětí po světě běhá. Inu, tichá voda břehy mele! Náš vztah byl v začátku hodně rozpačitý. Rudolf vysedával ve studovně naší knihovny, kde jsme já dělala knihovnici. Přišel, sotva pozdravil, když se mnou mluvil, tak celý
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz