Odkud se vzala? Vyrostla na záhoně a vypěstovat si ji můžete i vy. Získáte materiál na žínku i chutnou zeleninu.
Semínka lufy klíčí různě dlouho (i 2 – 3 týdny). Rostlinka potřebuje oporu, po které se bude pnout. Jednotlivé lodyhy mohou dorůst až do šesti metrů, a když se na nich začnou objevovat plody, mají značnou váhu, takže opora musí být stabilní.
Potřebuje slunce a vláhu
Nejbohatěji bude plodit na sluníčku. Při nedostatku vláhy se začnou lámat výhonky a je konec úrody. Křehká lodyha je proto znamením, že musíte okamžitě hojně zalít. Na květ lufa nasadí asi po 30 dnech, ovšem za chladného počasí i o 60 dní déle.
Květy jsou žluté podobné okurkovým a svým zbarvením lákají čmeláky, takže o opylení je postaráno.
Na staré lufě si nepochutnáte
K jídlu se plody sbírají, dokud má slupka tmavou barvu a je spolu s plodem ještě tvrdá.
Dužnina si nejvyšší křehkost udržuje prvních čtrnáct dnů. Jakmile začne slupka měknout, zbarvuje se dožluta či dohněda a plody začínají být lehčí (někdy na konci října), znamená to, že se uvnitř začala vyvíjet vláknina, která je právě tím, co tvoří po úpravě masážní žínku.
slupka se z plodů začne sama olupovat. Po jejím odstranění se ukáže spleť vláken. Na loupání existuje jednoduchý trik. Plodem mrštíte o zem. Když je zralý, slupka pukne a sama se odloupne. Pak plod máčejte ve vodě, až se vyplaví zbytek dužiny a semena.
Nechte jej oschnout. Semena si schovejte pro příští sadbu
Bělení
Vlákna pod slupkou mají různé odstíny od zelené po hnědou. Proto se většinou na slunci bělí. Pokud byla lufa sklízena ve vlhku a hrozí plesnivění, klidně můžete namočit krátce do Sava nebo peroxidu a pak vyprat. Zbavíte se tak i případného drobného hmyzu. A už ji můžete užívat.