Pro krásu se musí trpět. Známé rčení neplatí jen pro ženy, ale také pro muže. Pokud v minulosti chtěli držet krok s módními trendy, nejednou u toho dokonce prolili krev. V dobách minulých totiž bývala hladce oholená pánská tvář nezbytností.
Taková zavírací břitva, s níž přišli už staří Římané, se sice skvěle hodí do rukou lazebníka, ale i masového vraha…
„Už zase zamrzla,“ rozčiluje se americký seržant Jacob Schick (1877–1937) nad vodovodním kohoutkem, z něhož nevyjde ani kapka. Dříve sloužil na Filipínách, ale kvůli zdravotním problémům musel být přeložen na ledovou Aljašku.
Na zlato tu má smůlu a teď ještě ke všemu pořád zápasí se zamrzlou vodou, zrovna když se potřebuje oholit.
Zrozený z ledu
To mu vnukne nápad na „suché“ holení. V roce 1928 si nechává patentovat první elektrický holicí strojek na světě!
Sice spíš připomíná nějakou automobilovou součástku, motorek je ještě oddělen od holicího aparátu a jen jednou rukou se s ním manipulovat prostě nedá, ale muže Schickův vynález zaujme.
A navzdory rychle bující konkurenci už o sedm let později bývalý voják představuje druhou generaci svých holicích strojků, kde již je motorek uvnitř aparátu.
Ve stejné době se Schick také stává kanadským občanem, protože v USA mu hrozí vyšetřování kvůli daňovým únikům…
Kroužící revoluce
Za svou 50letou kariéru si holandský technik Alexandre Horowitz (1904–1982) nechává patentovat 136 vlastních výtvorů. Tím nejzásadnějším je holicí strojek s rotačními frézkami, který zkonstruoval pro firmu Philips.
Jeho „philipshave“ představuje revoluci v pánském holení. Břity se již nepohybují ve směru dopředu a dozadu jako dříve, ale rotují. Díky tomu může být oholení důkladnější.