V podstatě náhodou si v 50. letech minulého století psychologové všimli, že lidé žijící na venkově blízko přírodě a zvířatům jsou v lepší fyzické a duševní kondici než lidé z města.
Pes – nejlepší přítel člověka
Canisterapie – léčba s pomocí psa. Uplatňuje se zejména jako pomocná psychoterapeutická metoda.
Jde například o navazování kontaktu s pacienty, kteří obtížně komunikují, o působení na citově deprimované děti, autisty, mentálně postižené, v logopedické a rehabilitační praxi pomáhají při výskytu apatie, spolehlivě fungují i u dlouhodobě nemocných dětí nebo jsou součástí komplexní terapie v geriatrii.
Jak působí: Role psů nebývá pouze terapeutická, kdy nemocnému člověku poskytují cit a potřebnou komunikaci.
U epileptiků, diabetiků a v diagnostice je velmi dobře využitelný jejich skvělý psí čich, pomocí něhož cvičení psi třeba dovedou odhalit rakovinu nebo poznat blížící se epileptický záchvat.
Kočka – přirozený léčitel
Felinoterapie – léčba s pomocí přítomnosti kočky staví na podobných principech jako canisterapie, ale zatím u nás nemá tak dlouhou tradici.
Jak působí: Základem terapie je využití vrozeného daru empatie, intuice a léčivé energie koček. Člověk v jejich přítomnosti zapomíná na bolest a utrpení, kočka v něm navodí duševní harmonii.
Jistota koňského hřbetu
Hipoterapie (hiporehabilitace) – léčebná metoda využívá pozitivního působení koně na tělesné, duševní i sociální zdraví člověka přenášením kolébavého pohybu koňského hřbetu na lidské tělo.
Při něm dochází ke stimulaci centrálního nervového systému.
Jak působí: Při hipoterapii si člověk sedne na koně, jeho nohy nepracují, jen volně leží na bocích koně a trup je vystaven účinkům pohybujícího se koňského hřbetu. Má tendenci se pohybovat proti pohybu a rytmu kroku koně.
Korigují se tak problémy vyvolané duševní chorobou, poruchy chování dětí a adolescentů a prokazatelně pozitivně působí na rozvoj myšlení retardovaných dětí.