„Musím se dozvědět, jak to dělá,“ umíní si saský kurfiřt Kristián II. Podivuhodné činy skotského alchymisty mu nedají spát. Ani dnes nejsme o moc moudřejší.
Byl zázračný výrobce zlata žijící na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století jenom velmi obratným podvodníkem, nebo skutečně ovládal nějaké tajné umění?
Alchymisty si nejčastěji představujeme jako vousaté muže v hábitech, kteří usilují o výrobu kamene mudrců a přeměnu méně cenných kovů ve zlato.
Alchymii se však svého času věnovali i tak významní učenci, jako byl anglický fyzik Isaac Newton (1643 – 1707).
Nejslavnější časy nastaly pro tyto průkopníky vědy v šestnáctém a sedmnáctém století, kdy byli šlechtici za tajemné alchymistické experimenty ochotni utrácet celé jmění.
Jejich investice se jim měla bohatě vyplatit, vždyť jim přece předchůdci dnešních chemiků slíbili vyrobit zlato! Tak proč zely pokladnice šlechty stále větší a větší prázdnotou?
Důmyslné kejkle
Není pochyb o tom, že mnohé alchymisty můžeme označit jenom za prachsprosté šarlatány. Aby své mecenáše přesvědčili o svých mimořádných schopnostech, vynalezli širokou škálu triků.
Například míchali své lektvary dutými hůlkami zapečetěnými voskem, z nichž po ohřátí vypadlo ukryté zlato.
Jiní používali kotlíky s dvojitým dnem, nebo předváděli údajnou přeměnu stříbra ve zlato tak, že pokryli žlutě zbarvený kov rtutí, aby se stříbřitě lesknul. Žádný takový podvod se ovšem nepodařilo prokázat skotskému alchymistovi Alexandru Setoniovi († 1606). Čím si vysloužil svou fascinující pověst?
Prozradil postup svému zachránci?
Setonius prý objeví záhadný prášek, pomocí nějž mění olovo ve zlato. Jeho schopnosti vzbudí obdiv i saského kurfiřta Kristiána II. (1583 – 1611). Ten se rozhodne, že Setoniovo tajemství získá za každou cenu.
Uvězní proto alchymistu v kobce svého hradu a nechá ho dokonce mučit. Jenže Skot tvrdošíjně mlčí. Alchymistovi nakonec údajně k útěku pomůže jeho kolega z branže Polák Michael Sendivogius (1566 – 1636).
Oba muži se uchýlí do Krakova, kde podle jedné z pověstí Setonius svému zachránci na smrtelné posteli svěří postup výroby zlata. Znamená to, že skotský alchymista předběhl moderní dobu? Ovládal magii, nebo dokázal podvádět tak chytře, že na to nikdo nepřišel?
(Foto: https://cs.wikipedia.org/, https://www.wikiwand.com, https://alchemyathol.weebly.com)