Domácí křížaly
Jablečné křížaly budou bez debaty zdravější než chipsy. Aby jim zůstala takhle pěkná světlá barva, je zapotřebí čerstvě pokrájené plátky namočit asi na minutu do vody s citronovou šťávou.
Pak je vyjmeme a rozložíme na plech či jinou podložku, která se dá vložit do trouby. Sušíme při velmi nízké teplotě, už teplota vyšší než 85 °C by už zničila nejen živiny, ale i chuť a vůni křížal.
Štrúdl nikoli listový
Jablečný štrúdl může být pochoutkou nejen hříšně dobrou, ale také nízkokalorickou, když ho upečete z tradičního taženého nikoli listového těsta: Jak na to? Odvažte si 200 g hladké mouky, přidejte 80 g tuku, 1 vejce a cca 4 lžíce vody.
Důkladně propracujte dohromady, čímž vznikne hutné těsto. Trpělivým hnětením ale získá na také vláčnosti, že se dá velmi tence vyválet a netrhá se.
Vyválenou placku posypejte strouhankou, pak přidejte nahrubo pokrájená nebo nastrouhaná jablka, rozinky, skořici, pokapejte rozpuštěným máslem a zaviňte. Pečte pomalu asi hodinu.
Ocet pro zdraví i pro krásu
Podomácku se dá celkem snadno vyrobit. Jak na to? Na 1 kg omytých a nastrouhaných jablek přidáme 1 l vody, 100 g cukru a kousek chlebové kůrky. Vše necháme kvasit při pokojové teplotě ve velké zavařovací láhvi 2 týdny, každý den promícháváme.
Pak přecedíme přes plátno, vymačkáme a bez míchání necháme stát 6 týdnů. Pak několikrát scedíme a nalijeme do čisté nádoby.
Poetické svícny
Tyhle svícínky jsou přímo balzámem pro duši, jaký z nich čiší klid a pohodová podzimní atmosféra. Hotové jsou raz dva. Špičkou nože stačí vyznačit obrys čajové svíčky na jablku a pak vydlabat odpovídající prohlubeň.