Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Vyléčíme infarkt dříve, než vznikne?

Odhalit riziko počínajícího infarktu několik týdnů nebo dnů před jeho vypuknutím by podle vědců mohl krevní test.

Buňky nasvědčující vzniku srdeční či mozkové příhody již totiž tou dobou sebevědomě korzují naším tělem a usazují se na stěnách postižených cév. Překvapivé zjištění odhalila studie Výzkumného vědeckého institutu v Kalifornii.

Vědci zkoumali vzorek téměř osmdesáti pacientů, kteří prodělali srdeční příhodu, pětadvaceti zdravých lidí a sedmi pacientů, u nichž bylo v minulosti diagnostikováno zvýšené riziko infarktu.

Buňky usvědčující infarkt objevili u všech pacientů, kteří v minulosti srdeční příhodu prodělali. Ale vyskytovaly se i u těch, kterým riziko infarktu teprve hrozilo.

Podle autorů studie by tak v budoucnu mohlo být možné odhalit počínající infarkt už v jeho počátečním stádiu.

„Riziko infarktu umíme z dlouhodobého hlediska rozpoznat na základě mnoha rizikových faktorů a indicií. Stejně tak z krve pacienta poznáme, že ho nedávno prodělal.

Zbývá nám už jen rozpoznat, že se srdeční příhoda blíží v horizontu řekněme tří týdnů,“ uvedl vedoucí studie Peter Kuhn. Možnosti včasného odhalení počínajícího infarktu se stanou předmětem navazujícího výzkumu.

Do té doby se budeme muset spolehnout na tradiční metody léčby a klasickou prevenci – rozumný životní styl.

Nemoc 20. století?

V posledních šedesáti letech se onemocnění srdce a cév stala nejčastější příčinou úmrtí. V České republice na infarkt nebo mrtvici umírá každý rok přes 55 000 pacientů, což je více než počet úmrtí v důsledku všech ostatních příčin dohromady.

O něco veselejší je statistika, podle níž se díky vědeckému pokroku daří zachránit čím dál více nemocných.

Úmrtnost na srdeční infarkt se v České republice za poslední tři desetiletí snížila z 30 % na zhruba 5 až 7 %. Srdeční příhodě tedy podlehne přibližně každý dvacátý pacient.

Přibližně každý čtvrtý pacient však po první kardiovaskulární příhodě dostane druhý infarkt či mozkovou mrtvici.

Kornatění tepen neboli ateroskleróza způsobující infarkt a mozkovou mrtvici se někdy označuje jako „nemoc 20. století“. Lidstvo však trápí už od starověku. Známky onemocnění tepen byly potvrzeny i na mumiích staroegyptských faraonů.

Lék, který by s ucpávajícími se cévami definitivně zúčtoval, vědci i přes nemalé úspěchy stále nenašli.

Hlavně nenápadně!

Příčinou aterosklerózy je narušení cévní stěny. To může být způsobeno mechanicky následkem vysokého krevního tlaku, chemicky působením látek vznikajících třeba při kouření nebo poruchou funkce vnitřní výstelky cév.

Do poškozeného místa se pak začínají ukládat tukové látky, čímž vzniká takzvaný sklerotický plát, do kterého postupně prorůstá vazivo a hladká svalovina.

Důsledkem je tvrdnutí cév a ztlušťování jejich stěn. Na povrchu plátů se mohou zachytávat krevní buňky a vytvářet sraženiny, jež cévy ucpou.

Kornatění tepen o sobě dává vědět pomalu a nenápadně, proto je relativně těžké odhalit nemoc včas. Teprve postupem času dochází k omezení průtoku krve postiženou cévou. To v krajních případech vede k nedostatečnému zásobení cílových orgánů či tkání.

Jediným důsledkem aterosklerózy tak nemusí být pouze mrtvice nebo infarkt. Že se v cévách začíná dít něco nepatřičného, mohou napovědět třeba problémy s ledvinami nebo s erekcí.

Změny ve stěně cév začínají u každého člověka již v dětství. Rychlost jejich vývoje v dalších letech potom závisí na přítomnosti několika rizikových faktorů. K nim patří dědičnost, zvýšená hladina cholesterolu, kouření, vysoký krevní tlak, obezita a stres.

Rozvoj aterosklerózy lze výrazně zpomalit, nebo dokonce zastavit změnou životního stylu. Zvrátit pokročilé postižení tepen je však velmi obtížné.

Zkusme to elektřinou!

Zjistit během jediného vyšetření, v jakém stavu jsou cévy v celém těle a jak dobře srdce „šlape“, je samozřejmě možné také fyzikálními metodami.

Jednou z možností je využití přístroje, vynalezeného před třemi lety vědci z brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.

Na rozdíl od dosud používaných technik dokáže nová metoda v jednom okamžiku měřit parametry krevního oběhu v celém těle.

To umožní lépe odhalit hrozící infarkty, trombózy, zúžení tepen a další potíže u rizikových skupin, jako jsou diabetici nebo lidé s vysokým krevním tlakem.

Samotný princip není žádnou novinkou. Pomocí dvou elektrod se do lidského těla pouští velmi slabý střídavý proud o frekvenci kolem 50 kHz. „Pacient ho nevnímá a není pro něj nikterak nebezpečný.

Proud si hledá cestu nejmenšího odporu a tou je především krev v cévách. Jinými dvěma snímacími elektrodami měříme vodivost v oblasti, která nás zajímá. Větší je tam, kde je více krve,“ vysvětlil vedoucí projektu Pavel Jurák z Ústavu přístrojové techniky.

Jak vám srdce „šlape“?

Popsaná vyšetřovací metoda patří zatím k nejpřesnějším. Jako jediná navíc umožňuje změřit nejen průtok v srdci, ale i rychlost, s jakou se tlaková vlna krve ze srdce šíří tělem. Právě rychlost a tvar tlakové vlny přitom poskytuje komplexní obraz stavu cév.

Přístroje používající stejný princip vznikají i v zahraničí, ale brněnští vědci byli první, kteří přišli s myšlenkou monitorovat na těle hned osmnáct míst najednou.

Český přístroj tak měří tlakovou vlnu krve procházející tělem nejen v oblasti hrudníku, ale i na trupu, krku a končetinách.

Zároveň využívá důmyslný systém tří frekvenčně oddělených proudů, který umožňuje citlivá měření, aniž by se výsledky jednotlivých sledovaných míst ovlivňovaly.

Nový vynález nabízí ještě jednu u jiných metod nedostupnou možnost. Dokáže monitorovat oběh nejen v klidu, ale i při zátěži. Zachytí tak změny, ke kterým dochází při fyzické námaze.

Šedesát elektrod na tělo

Jedinou nevýhodou je nutnost umístit na tělo šedesát elektrod a ověřit jejich správnou funkci. Takový úkon zabere zhruba půl hodiny. V uplynulých třech letech od vynálezu byl přístroj používán v testovacím provozu.

„V budoucnu by ho mohla mít k dispozici každá kardiologická ambulance. Bude mnohem levnější než třeba magnetická rezonance,“ konstatuje Pavel Jurák.

Dnes již klasickým a běžně dostupným vyšetřením zjišťujícím stav cév je ultrazvuk krčních a mozkových tepen. Jeho pomocí je možné zmapovat stav cév zásobujících mozkovou tkáň, a to jak na krku, tak i přímo v mozku.

Vyšetření slouží především při prevenci opakování mozkové příhody.

Díky této v praxi už zaběhnuté metodě je mnoho pacientů zachráněno preventivním pravidelným podáváním léků na ředění krve.

Přes vědecké pokroky v diagnostice cévních onemocnění si však na běžně dostupné vyšetření, které by počínající infarkt nebo mrtvici spolehlivě a hlavně včas odhalilo, budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Běžný průběh signálu EKG. Foto: Agateller (Anthony Atkielski), Wikimedia Operace srdce. (Foto: Alexperf, Wikimedia)
reklama
Související články
Newyorskou aukční síň Christie’s ovládla dražba uměleckých děl 21. století, která vynesla úctyhodných 106,5 milionu dolarů. Hlavní hvězdou večera se stal obraz umělce Jeana-Michela Basquiata, jehož cena dosáhla rekordních 23 milionů dolarů.   Aukční síň Christie’s opět přilákala nejvýznamnější sběratele a investory současného umění. Celý večer se nesl ve znamení souboje o významné poklady, přičemž […]
Když z Paříže dorazil i k nám směr zvaný kubismus, ovlivnil nejen výtvarné a užité umění, ale dal vzniknout i něčemu jedinečnému, ve světě nevídanému. Chopili se ho totiž architekti.   Dům u Černé matky Boží Stojí v Celetné ulici a navrhl ho v roce 1912 tehdy jednatřicetiletý Josef Gočár jako obchodní dům. V prvním […]
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic?   Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj […]
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc […]
reklama
reklama
Historie
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje. […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Zajímavosti
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Záhady a napětí
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
DS Automobiles a nadace Antoine de Saint Exupéry podpořily boj proti rakovině dětí
iluxus.cz
DS Automobiles a nadace Antoine de Saint Exupéry podpořily boj proti rakovině dětí
Kolekce DS 3 E-TENSE ANTOINE DE SAINT EXUPÉRY, inspirovaná autorovým lyrickým světem, vzdává hold mistrovskému dílu "Malý princ". Tento model je skutečnou pozvánkou k cestování a dokazuje, že nemusíte
Indická kuřecí korma
tisicereceptu.cz
Indická kuřecí korma
Tahle varianta tradiční indické omáčky je jemně pikantní a plná exotických chutí. Podávejte s plackami, rýží nebo těstovinami. Potřebujete 500 g kuřecího masa 20 g mandlí 25 g kokosové moučky
Chystá Dominika Gottová pomstu i své sestře?
nasehvezdy.cz
Chystá Dominika Gottová pomstu i své sestře?
Nejstarší dcera zpěváka Karla Gotta (†80) je na tom zle. Dominika (51) nevychází z domu, a živoří. A dává to za vinu nejen maceše, ale i sestře. Zatímco vdova Ivana Gottová (49) prý v tichosti podp
Bydlení v harmonii s přírodou
rezidenceonline.cz
Bydlení v harmonii s přírodou
Spojujícím prvkem vnitřních a vnějších prostor rezidence v Alto de Pinheiros je konstrukce z recyklovaného dřeva, respektující okolní vegetaci. Přirozený vzhled, velkorysá zahrada a impozantní Delonix regia, který bývá někdy označován jako ohňový strom a řadí se mezi pět nejkrásnějších stromů světa, rozhodly o tom, že na pozemku o rozloze přibližně 1000 m2, nacházejícím se
Indické město duchů Bhangarh: Zákaz vstupu po setmění!
enigmaplus.cz
Indické město duchů Bhangarh: Zákaz vstupu po setmění!
Bhangarh je opuštěné opevněné město v regionu Rádžasthán na severovýchodě Indie. Bylo založeno v roce 1613 králem Madho Singhem. Brzy po svém dokončení však bylo opuštěno. [gallery ids="153276,153
3 zajímavá místa v Praze: Nový svět, nejužší ulička a muzeum toalet
epochanacestach.cz
3 zajímavá místa v Praze: Nový svět, nejužší ulička a muzeum toalet
O Praze se říká, že je stověžatá. Ve skutečnosti však má věží ne sto, ale rovnou přes pět set, to jí však na půvabu nic neubírá. Návštěvníky Prahy fascinuje různorodostí domů v pražských ulicích a pro řadu zahraničních turistů je ztělesněním ideálního města, především pro malebné historické centrum. Během více než tisíciletého vývoje vznikly skvělé
Voda, země, vzduch, život: 21 tajemství planety Země
21stoleti.cz
Voda, země, vzduch, život: 21 tajemství planety Země
Carl Sagan nazval naši planetu, zachycenou z opačného konce sluneční soustavy, „bledě modrou tečkou“. Astronautovi Jamesu Irwinovi připomínala „vánoční ozdobu zavěšenou v temnotě vesmíru“ a Neilovi Ar
Osvěžte a rozzařte unavené oči
panidomu.cz
Osvěžte a rozzařte unavené oči
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování
Pohled do středověké kuchyně
epochaplus.cz
Pohled do středověké kuchyně
Středověká společnost byla prý společností hladu. To ovšem neznamená, že lidé hladověli nepřetržitě. Avšak ani v úrodných letech neměla podstatná část populace dostatek jídla. Až do konce 13. století však v oblasti potravy nedocházelo k nějakým dramatickým situacím. Teprve v průběhu 14. a 15. století, v důsledku klimatických změn, se začaly poměrně pravidelně objevovat hladomory.
Stala se vousatá princezna symbolem krásy?
historyplus.cz
Stala se vousatá princezna symbolem krásy?
„Teď se chvíli nehýbat…,“ zvolá varovně muž s rukou na spoušti fotoaparátu a hlavou skrytou pod plentou. Pak se ozve menší exploze a z přístroje se vyvalí dým. „Hotovo!“ zahlásí radostně. Takových fotografií nafotil už spousty. Objektem mu je zpravidla jeho žena, perská princezna Ismat al-Dawlah. Ačkoliv má vizáž muže, údajně je jednou z nejfotografovanějších
Těstoviny s lososem a špenátem
nejsemsama.cz
Těstoviny s lososem a špenátem
Těstovinky s lososem, špenátem a smetanou jsou snadné a nadchnou každého. Potřebujete: ✿ 1 filet lososa ✿ 400 g těstovin (tagliatelle, pappardelle, penne apod.) ✿ 200 g baby špenátu ✿ 1 stroužek česneku ✿ 1 cibuli ✿ 2 lžíce másla ✿ 100 ml smetany ✿ sůl, pepř ✿ oregano ✿ citronovou šťávu 1. Těstoviny uvařte podle návodu. Filet lososa zbavte kůže a osušte. Nakrájejte ho
Nejhloupější apríl mého života stál syna manželství
skutecnepribehy.cz
Nejhloupější apríl mého života stál syna manželství
Aprílové žertíky mohou být velká legrace, ale když to přeženete, napáchané škody už nikdy nevezmete zpátky. V mládí jsem aprílové žertíky zbožňovala. Měla jsem smysl pro kanadské žertíky, a proto jsem se na 1. duben vždycky pečlivě připravovala. Později jsem na tento bláznivý zvyk rezignovala. Bylo to v době, kdy jsem měla malé děti, rodinu a starosti. Vzpomněla jsem
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz