Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Vyléčíme infarkt dříve, než vznikne?

Odhalit riziko počínajícího infarktu několik týdnů nebo dnů před jeho vypuknutím by podle vědců mohl krevní test.

Buňky nasvědčující vzniku srdeční či mozkové příhody již totiž tou dobou sebevědomě korzují naším tělem a usazují se na stěnách postižených cév. Překvapivé zjištění odhalila studie Výzkumného vědeckého institutu v Kalifornii.

Vědci zkoumali vzorek téměř osmdesáti pacientů, kteří prodělali srdeční příhodu, pětadvaceti zdravých lidí a sedmi pacientů, u nichž bylo v minulosti diagnostikováno zvýšené riziko infarktu.

Buňky usvědčující infarkt objevili u všech pacientů, kteří v minulosti srdeční příhodu prodělali. Ale vyskytovaly se i u těch, kterým riziko infarktu teprve hrozilo.

Podle autorů studie by tak v budoucnu mohlo být možné odhalit počínající infarkt už v jeho počátečním stádiu.

„Riziko infarktu umíme z dlouhodobého hlediska rozpoznat na základě mnoha rizikových faktorů a indicií. Stejně tak z krve pacienta poznáme, že ho nedávno prodělal.

Zbývá nám už jen rozpoznat, že se srdeční příhoda blíží v horizontu řekněme tří týdnů,“ uvedl vedoucí studie Peter Kuhn. Možnosti včasného odhalení počínajícího infarktu se stanou předmětem navazujícího výzkumu.

Do té doby se budeme muset spolehnout na tradiční metody léčby a klasickou prevenci – rozumný životní styl.

Nemoc 20. století?

V posledních šedesáti letech se onemocnění srdce a cév stala nejčastější příčinou úmrtí. V České republice na infarkt nebo mrtvici umírá každý rok přes 55 000 pacientů, což je více než počet úmrtí v důsledku všech ostatních příčin dohromady.

O něco veselejší je statistika, podle níž se díky vědeckému pokroku daří zachránit čím dál více nemocných.

Úmrtnost na srdeční infarkt se v České republice za poslední tři desetiletí snížila z 30 % na zhruba 5 až 7 %. Srdeční příhodě tedy podlehne přibližně každý dvacátý pacient.

Přibližně každý čtvrtý pacient však po první kardiovaskulární příhodě dostane druhý infarkt či mozkovou mrtvici.

Kornatění tepen neboli ateroskleróza způsobující infarkt a mozkovou mrtvici se někdy označuje jako „nemoc 20. století“. Lidstvo však trápí už od starověku. Známky onemocnění tepen byly potvrzeny i na mumiích staroegyptských faraonů.

Lék, který by s ucpávajícími se cévami definitivně zúčtoval, vědci i přes nemalé úspěchy stále nenašli.

Hlavně nenápadně!

Příčinou aterosklerózy je narušení cévní stěny. To může být způsobeno mechanicky následkem vysokého krevního tlaku, chemicky působením látek vznikajících třeba při kouření nebo poruchou funkce vnitřní výstelky cév.

Do poškozeného místa se pak začínají ukládat tukové látky, čímž vzniká takzvaný sklerotický plát, do kterého postupně prorůstá vazivo a hladká svalovina.

Důsledkem je tvrdnutí cév a ztlušťování jejich stěn. Na povrchu plátů se mohou zachytávat krevní buňky a vytvářet sraženiny, jež cévy ucpou.

Kornatění tepen o sobě dává vědět pomalu a nenápadně, proto je relativně těžké odhalit nemoc včas. Teprve postupem času dochází k omezení průtoku krve postiženou cévou. To v krajních případech vede k nedostatečnému zásobení cílových orgánů či tkání.

Jediným důsledkem aterosklerózy tak nemusí být pouze mrtvice nebo infarkt. Že se v cévách začíná dít něco nepatřičného, mohou napovědět třeba problémy s ledvinami nebo s erekcí.

Změny ve stěně cév začínají u každého člověka již v dětství. Rychlost jejich vývoje v dalších letech potom závisí na přítomnosti několika rizikových faktorů. K nim patří dědičnost, zvýšená hladina cholesterolu, kouření, vysoký krevní tlak, obezita a stres.

Rozvoj aterosklerózy lze výrazně zpomalit, nebo dokonce zastavit změnou životního stylu. Zvrátit pokročilé postižení tepen je však velmi obtížné.

Zkusme to elektřinou!

Zjistit během jediného vyšetření, v jakém stavu jsou cévy v celém těle a jak dobře srdce „šlape“, je samozřejmě možné také fyzikálními metodami.

Jednou z možností je využití přístroje, vynalezeného před třemi lety vědci z brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR.

Na rozdíl od dosud používaných technik dokáže nová metoda v jednom okamžiku měřit parametry krevního oběhu v celém těle.

To umožní lépe odhalit hrozící infarkty, trombózy, zúžení tepen a další potíže u rizikových skupin, jako jsou diabetici nebo lidé s vysokým krevním tlakem.

Samotný princip není žádnou novinkou. Pomocí dvou elektrod se do lidského těla pouští velmi slabý střídavý proud o frekvenci kolem 50 kHz. „Pacient ho nevnímá a není pro něj nikterak nebezpečný.

Proud si hledá cestu nejmenšího odporu a tou je především krev v cévách. Jinými dvěma snímacími elektrodami měříme vodivost v oblasti, která nás zajímá. Větší je tam, kde je více krve,“ vysvětlil vedoucí projektu Pavel Jurák z Ústavu přístrojové techniky.

Jak vám srdce „šlape“?

Popsaná vyšetřovací metoda patří zatím k nejpřesnějším. Jako jediná navíc umožňuje změřit nejen průtok v srdci, ale i rychlost, s jakou se tlaková vlna krve ze srdce šíří tělem. Právě rychlost a tvar tlakové vlny přitom poskytuje komplexní obraz stavu cév.

Přístroje používající stejný princip vznikají i v zahraničí, ale brněnští vědci byli první, kteří přišli s myšlenkou monitorovat na těle hned osmnáct míst najednou.

Český přístroj tak měří tlakovou vlnu krve procházející tělem nejen v oblasti hrudníku, ale i na trupu, krku a končetinách.

Zároveň využívá důmyslný systém tří frekvenčně oddělených proudů, který umožňuje citlivá měření, aniž by se výsledky jednotlivých sledovaných míst ovlivňovaly.

Nový vynález nabízí ještě jednu u jiných metod nedostupnou možnost. Dokáže monitorovat oběh nejen v klidu, ale i při zátěži. Zachytí tak změny, ke kterým dochází při fyzické námaze.

Šedesát elektrod na tělo

Jedinou nevýhodou je nutnost umístit na tělo šedesát elektrod a ověřit jejich správnou funkci. Takový úkon zabere zhruba půl hodiny. V uplynulých třech letech od vynálezu byl přístroj používán v testovacím provozu.

„V budoucnu by ho mohla mít k dispozici každá kardiologická ambulance. Bude mnohem levnější než třeba magnetická rezonance,“ konstatuje Pavel Jurák.

Dnes již klasickým a běžně dostupným vyšetřením zjišťujícím stav cév je ultrazvuk krčních a mozkových tepen. Jeho pomocí je možné zmapovat stav cév zásobujících mozkovou tkáň, a to jak na krku, tak i přímo v mozku.

Vyšetření slouží především při prevenci opakování mozkové příhody.

Díky této v praxi už zaběhnuté metodě je mnoho pacientů zachráněno preventivním pravidelným podáváním léků na ředění krve.

Přes vědecké pokroky v diagnostice cévních onemocnění si však na běžně dostupné vyšetření, které by počínající infarkt nebo mrtvici spolehlivě a hlavně včas odhalilo, budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Běžný průběh signálu EKG. Foto: Agateller (Anthony Atkielski), Wikimedia Operace srdce. (Foto: Alexperf, Wikimedia)
Související články
Uvažujete o papouškovi? Sousedům by mohla vadit jeho hlučnost. Holoubek diamantový komunikuje téměř neslyšitelným pípáním, je roztomilý a hodí se i pro chovatele začátečníky.   Jedná se o nenáročného klidného ptáčka, který většinu dne jen posedává. Hodně času tráví na zemi, kde sbírá zbytky semínek Jeho domovinou je prakticky celá Austrálie s výjimkou pobřežní oblasti. […]
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně […]
Když touha po jedinečnosti nezná hranic, vznikají skvosty, které nemají obdoby. Tak jako nadstandardní úprava, která z vozu za 200 000 dolarů učinila klenot, jehož hodnota dnes přesahuje desetinásoběk. Tajemství se ukrývá v exkluzivním laku s diamantovým prachem a ručně gravírované střeše, která bere dech.   G-Falcon je manifestem toho, jak daleko může sahat lidská touha po […]
Možná jste si už všimli, že existuje několik druhů s různým zabarvením. V supermarketu je většinou nedostanete, ale objevují se na trzích a můžete si je i sami vypěstovat.   My samozřejmě známe hlavně tu oranžovou a mnozí si pamatují i rodičovská nabádání: „Jez mrkvičku, je zdravá,“ která nám ji mnohdy znechutila skoro tak jako některé školní […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz