Letecké prohlídky jsou lákadlem pro stovky lidí. Nadšenci letadel se těší, že si sednou do kokpitu, okouknou letadla a pokochají se akrobatickými kousky pilotů. Vždyť, co by se mohlo stát? Návštěvníci letecké základny Ramstein z roku 1988 by mohli vyprávět…
Je krásný slunečný den a zhruba 300 000 lidí se shromáždí na populární letecké prohlídce zvané Flugtag ’88. Chtějí se pokochat letadly a sledovat dech beroucí akrobatické kousky. Někteří zde nedočkavě čekají již od brzkého rána.
Akce se odehrává na americké letecké základně Ramstein, která se nachází asi 10 km západně od města Kaiserslauternu ve spolkové zemi Porýní – Falc v Německu. Je 28. srpna roku 1988 a na základně se jí, pije, griluje. Nikdo netuší, že se během sedmi vteřin místo promění v hotové peklo.
Tříbarevné šípy
Vrcholem dne má být vystoupení italské letecké skupiny Frecce Tricolori (tříbarevné šípy). Má jít o jednu z nejlepších akrobatických skupin, která se nebojí předvádět kousky s až deseti letadly. Jejich představení začíná v 15:40 a diváci se nemohou dočkat.
Ze začátku jde vše jako po drátkách. Skupina vykreslí na obloze italskou trikoloru a pak má v plánu předvést publiku nejsložitější trik nazvaný probodnuté srdce. Devět letadel letí vzhůru a ve výšce až 80 metrů nad zemí se rozdělí.
Nalevo jich letí pět, napravo čtyři. Každá část formace vykreslí půlku srdce a to poslední, desáté letadlo, má srdce se shora dolu, směrem k divákům, probodnout.
Nepovedený trik
V desátém letadle s názvem Pony 10 sedí zkušený, 38letý vojenský pilot, podplukovník Ivo Nutarelli (1950–1988). Ve 4. minutě vystoupení se však něco pokazí.
Nutarelli letí příliš nízko a v rychlosti přes 500 km v hodině naletí svým proudovým letadlem do levé části formace. Trefí dva letouny, a všechna tři letadla jdou okamžitě k zemi. Jedno z letadel padá mimo dráhu, druhé na vrtulník stojící pod ním.
Nutarelliho letoun spadne na runway, exploduje a coby hořící koule se řítí mezi diváky. Na místě letadlo zabije 35 lidí a stovky dalších jsou ošklivě popáleny. Všichni tři piloti zahynou na místě.
Zmařená záchrana
Mezi diváky panuje chaos, strach a panika. Všichni hledají své blízké a vrhají se pro ně do pekelného ohně. Popálení lidé se nemohou hnout a prosí o pomoc. Záchranná akce ale nedopadne nejlépe.
Ačkoli jde před nehodou o potenciálně nebezpečnou akci, na místě je zoufale málo lékařů. Na základně také platí americká jurisdikce a Američané sem zpočátku nechtějí vpustit žádné německé sanitky.
Sami nakládají zraněné na to, co mají po ruce, a snaží se je rozvážet do okolních nemocnic. Za hranicemi základny to však moc neznají, bloudí, a jelikož neumí německy, nemohou se zeptat ani na cestu.
Situaci také komplikuje fakt, že po dovezení zraněných lidí do nemocnic, nesedí americké kanyly na německé infuze.
Obyčejná chyba
Lidé jsou nakonec rozvezeni do 47 okolních nemocnic. Přes 1000 lidí potřebuje ošetřit a minimálně 450 z nich je velmi těžce popáleno. V hodinách a dnech poté se list s mrtvými vyšplhá na 70 lidí.
Po této katastrofě se vedou vášnivé debaty o tom, že by se měly letecké prohlídky nadobro zakázat. Nakonec jsou pravidla upravena tak, že piloti nesmí předvádět akrobatické kousky nad hlavami nebo směrem k obecenstvu. Jako viník nehody je označen Nutarelli a obyčejná lidská chyba.
(Zdroj: Enacademic.com, Youtube.com, Theaviatonist.com)