Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Český projekt může zachránit svět před suchem

Unikátní technologické řešení vycházející z principu „chytré“ biotické pumpy – Smart biotic pump –  mohou pomoci zachránit rozsáhlé oblasti světa trpící dnes akutním nedostatkem vody (například údolí Arava Valley na izraelsko-jordánské hranici, či emirát Fudžajra), pocházejí z Česka!  I proto se první mezinárodní Smart Biotic Pump SUMMIT PRAGUE 2018, jehož iniciátorem a organizátorem summitu byla česká společnost Consilia Futura Europa, uskutečnil právě v Praze letos v říjnu.

„Chcete vodu? Pěstujte lesy!“ říká Ing. arch. Hynek Gloser, Ph.D., představitel společnosti Consilia Futura Europa a iniciátor pražského summitu

Chcete vodu? Pěstujte lesy!

Jedním z hlavních cílů summitu bylo zahájení činnosti neziskové organizace World Smart Biotic Pump Platform, jež bude znalostním garantem a reprezentantem holistického řešení Smart Biotic Pump. Summitu se m. j.

zúčastnili objevitelé přírodního jevu biotické pumpy Dr. Anastassia M. Makarieva (Petersburg Nuclear Physics Institute), profesor Antonio Donato Nobre (Earth System Science Center of the National Institute for Space Research Brazil) a další vědci Jižní Ameriky, Evropy a Izraele.

“Summit jednoznačně potvrdil motto konceptu Smart Biotic Pump: Chcete vodu? Pěstujte lesy! Tím, že potvrdil klíčový problém lidstva, kterým je VODA, splnil zcela naše očekávání.

Summit zahájil na půdorysu našeho konceptu Smart Biotic Pump mezioborovou spolupráci mezi biology, klimatology, biotiky , techniky, stavaři, energetiky a vodohospodáři na celosvětové úrovni,“ hodnotí akci Ing. arch. Hynek Gloser, Ph.D., představitel Consilia Futura Europa.

Sokolí vodní koridor o délce 42 kilometrů bude mít při pohledu z letadla opravdu tvar tohoto dravce s rozpřaženými křídly. Ikonického symbolu Fudžajry, jedné ze sedmi zemí Spojených arabských emirátů.

Tento umělý vodní průplav bude srdcem grandiózního díla, jež má přinést emirátu o rozloze 1166 kilometrů čtverečních s pouhými 130 000 obyvateli, žijícími uprostřed pouště, blahodárnou vodu i elektřinu. A vrátit sem i stovky hektarů zeleně

Skoro o desetinu světových lesů

jsme přišli Jen za posledních 17 let

Platforma bude sdružovat světové vědecké a expertní špičky, dlouhodobě se podílející na aplikovaném výzkumu a experimentálním vývoji jednotlivých komponent trvale udržitelného řešení pro zajištění dostatku sladké vody v oblastech sužovaných suchem po celém světě.

Jednou z nich je i Dr. Antonio Donato Nobre, účastník pražského summitu a vedoucí vědecký pracovník brazilského INPA – Národního institutu pro výzkumu Amazonie, jedné z nejvýznamnějších světových organizací pro průzkum tropických pralesů.

Brazilský vědec zastává také funkci hostujícího vědce INPE, brazilského Národního institutu pro výzkum vesmíru, kde vede skupinu terénních modelů Centra věd o pozemských systémech.

Antonio Donato Nobre již léta zkoumá „geniální systémy“ Amazonky. Jeho práce ilustruje složitost tohoto regionu a jeho křehkost na pozadí změn klimatu.

„Čeká nás mnoho práce na průsečíku atmosférické vědy a ekologie. Již dnes je prokázáno, že lesy ovlivňují dešťové srážky a tím i klima celého kontinentu.

Přesto došlo od roku 2001 do roku 2017 celosvětově ke ztrátě stromů na ploše 337 mega hektarů, což od roku 2000 snížilo celosvětovou plochu lesů o 8,4 procenta.

Největší úbytek lesů byl zaznamenán v Rusku, Brazílii, USA a Indonésii,“ upozornil Dr. Nobre ve své přednášce s názvem Lesy jako hlavní přehlížený klimatický faktor.

Český projekt Arava Valley má zvýšit kriticky nízkou hladinu Mrtvého moře v Izraeli.

A současně přeměnit pouštní údolí Arava o rozloze 10 000 kilometrů čtverečních tak, aby budoucí 2 milióny jeho obyvatel získaly novou úrodnou půdu s dostatkem pitné vody, energetickou soběstačnost a daleko příznivější klima

Koloběh vody inspiroval vědce

Smart Biotic Pump vychází z principu přirozeného koloběhu vody, jehož základem v přírodě je sluneční energie, proudění a gravitace. Sluneční paprsky dopadající na povrch planety způsobují vypařování vody.

Teplý vzduch nasycený vodní párou stoupá vzhůru a je unášen vzdušnými proudy. Ve vyšších polohách se vzduch ochlazuje, tvoří se mraky a ve finále přichází déšť či sníh, který díky gravitaci spadne zpět na povrch planety.

Nejvíce vody se odpaří ze světových oceánů a mnoho vody vypařené nad oceánem vyprší zpět do oceánu. Jen asi 10 procent je unášeno nad pevninu v rámci „velkého koloběhu vody“ mezi oceánem a pevninou.

Ale samozřejmě se voda odpařuje i z pevnin a vodních ploch na nich a zároveň vyprší nad pevninou tzv. „malý koloběh“. Z pevniny pak voda odtéká zpět do moře.

„Od roku 2000 se snížila celosvětová plocha lesů o 8,4 procenta,“ varuje Dr. Antonio Donato Nobre z Brazílie, významný vědec a účastník pražského summitu

Tajemství chytré biotické pumpy

A jak vlastně smart biotic pump funguje? Všichni víme, že pro náš život potřebujeme sladkou vodu, kterou nám přináší déšť neboli vertikální srážky.

„Málo se však ví to, že země získává vodu i pomocí biotické pumpy, absorbování vody ze vzdušné vlhkosti a její převod do podloží. Jde o změny tlaku, intercepci a horizontální srážky.

Například v lese v mírném pásmu naprší za rok stejné množství vody (1200 mm/m2), jaké les vypije ze vzduchu,“ pokračuje Hynek Gloser.

Abychom však mohli pěstovat volnou vegetaci, je nutné zvýšit vlhkost vzduchu a dostat do krajiny vodu. Na počátku řešení v suchých oblastech je k dispozici jen voda mořská, kterou přivedeme do území pomocí vodních koridorů. Čerpáním pak dostáváme vodu do výše položených velkých vodních nádrží.

Akabský záliv poskytne vodu

Prvním krokem při budování inteligentní biotické pum­py je umělé zvýšení vzdušné vlhkosti v údo­lí Arava, neboť více vlhkosti a více oblaků přinese více rosy a více dešťů.

„Zvýšení vlhkosti chceme dosáhnout při­vedením, zadržováním a distribucí přírodní i vyrobené slané i sladké vody v krajině. Volné vodní plochy, které jsou zahřívány sluncem, tvoří přirozené akumulátory tepel­né energie.

A v závislosti na své teplotě a teplotě okolního vzduchu působí jako kon­denzátory či výparníky,“ vysvětluje Hynek Gloser.

Údolí Arava tak budou tvořit i nově budované vodní koridory, umělá jezera, přehrady a pla­vební komory s vodními výtahy. Soustava je plněna vodou z Akabského zálivu Rudého moře a je transferována do Mrtvého moře a na další potřebná místa.

Tento ucelený vodohospodářský systém bude – výhradně pomocí obnovitelných zdrojů energie – zajišťovat dostatek vody pro sta­bilizaci hladiny a zastavení úbytku vody v Mrtvém moři.

Dále také vodu pro odsolování v místě užití a pro zvýšení vlhkosti celého rozsáhlého území Aravského údolí.

Summitu se účastnila i Dr. Anastassia M. Makarieva z Petersburg Nuclear Physics Institute, spoluobjevitelka přírodního jevu biotické pumpy

Jak ale přivést vodu do pustiny?

Správná otázka. Zaprvé na to potřebujeme hodně energie. Tu získáme z obnovitelných zdrojů, zejména z fotovoltaických a větrných elektráren. Energii ale nezískáváme jen pro čerpání vody do přehrad, ale i pro běžný život obyvatel, průmysl a zemědělství.

Fotovoltaika i vítr jsou výkonově nestabilní zdroje a potřebují mnoho energie ukládat na pozdější dobu. K tomu slouží voda v přehradách propojených mořem do hydraulického obvodu a osazených přečerpávacími vodními elektrárnami. Ty ve dne čerpají vodu a v noci tatáž voda vyrábí elektřinu.

„Energii a hydraulický tlak z přehrad využijeme pro výrobu sladké vody v odsolovacích zařízeních. Ta můžeme umisťovat co nejblíže jejich spotřebě, protože mořskou vodu máme rozvedenou v krajině.

Část odsolené vody je ukládána do podzemních jeskyní k umělé mineralizaci. Následuje vybudování distribuční vodovodní a sběrné kanalizační sítě, včetně biologické čistírny odpadních vod.

Vyčištěné odpadní vody slouží k zalévání zeleně a zejména k pěstování rostlin v hydroponických sklenících,“ říká Hynek Gloser, autor projektu.

Ani kapka vody nazmar!

Finále tohoto unikátního řešení spočívá v postupném ozeleňování krajiny.

Tento proces potřebuje humus a vědecky stanovenou skladbu vzájemně se podporujících rostlin. „Musíme vytvořit souvislý vegetační pokryv, což je kombinace vhodných rostlin. Od malých nízkých travin a křovin až po stromy.

Inteligentní biotická pumpa je nejúčinnější, když stromy tvoří souvislý pokryv v řádech stovek hektarů a dosahují výšky alespoň 10 metrů. Pak začíná fungovat termoregulační princip teplejších korun a chladnějšího prostoru u kořenů.

Tím se nastartuje cyklus nasávání horizontálních srážek,“ upřesňuje Hynek Gloser.

Inteligentní biotickou pumpu musí řídit multiagentní systémy vybavené umělou inteligenci. „Tady platí naprosto striktně: Ani kap­ka nazmar!

Proto mimo jiné navazujeme i na zkušenosti Izraele, který je lídrem v hospodaření s vodou v suchých oblastech,“ dodává autor projektu.

Na jeho konci je zdravá a funkční vegetace v krajině, dostatek energie, sladké a pitné vody i záhony zeleniny v hydroponických sklenících. Ve stínu stromů si vychutnáte šálek čaje…

Pražský summit se uskutečnil s odborným přispěním ČVUT, ČZU a MENDELU, pod záštitou europoslance Jana Zahradila, senátora Tomáše Jirsy a poslankyně parlamentu ČR Ilony Mauritzové.

Kamil Miketa

Foto: Miroslav Kučera, časopis Epocha, Consilia Futura Europa, Wikipedia.com

Související články
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej