Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z nás by něco namítal třeba proti čaji se skořicí nebo s voňavým anýzem? Koření ovšem v onom nápoji není zdaleka jen pro zvýšení požitku. Koření v něm totiž léčí.
Anýz: pro klid v útrobách
Anýz se spolu s příbuzným fenyklem tradičně doporučoval proti nadýmání, a to i u miminek. Dokáže také odstranit nepříjemný zápach z úst, pokud je příčina ve špatném trávení.
Anýz ukonejší nejen bouři ve střevech, ale také v duši.
Při rozčilení si můžeme 5 minut povařit vrchovatou lžičku koření v 300 ml vody, nechat trochu vychladnout a vypít.
Na zlepšení usínání a proti nočním můrám si špetku mletého anýzu přidáme do šálku teplého mléka s medem.
Muškátový ořech: proti bolesti
Proti bolesti ho tradičně používá čínská medicína i lidoví léčitelé v Evropě. Kromě toho také podporuje činnost jater, posiluje nervy a zlepšuje náladu. Musí se ale používat opravdu jen množství na špičku nože, větší dávky jsou mírně jedovaté.
Úplně vyhnout se mu musí nastávající maminky, protože může vyvolat předčasný porod.
Nastrouháme špetku ořechu – na šálek dáváme maximálně 1/3 zarovnané lžičky. Zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat 15 minut. Můžeme přidat také pravý čaj, což podpoří prokrvení a tlak v bolavé hlavě poleví.
Skořice: proti nachlazení
Zahřívá, přitom tělu neuškodí jako třeba alkohol .Zvýší tlak, a tak se prokrví i promrzlé ruce a nohy. Vyhnout bychom se jí měli, jen máme-li časté bolesti v žaludku a podrážděný žlučník. Při pomalém trávení, kdy za celý den sotva dostaneme hlad, naopak pomáhá.
Do 2 lžic medu zamícháme 1 lžičku skořice, ½ lžičky čerstvě mletého pepře a stejné množství mletého zázvoru. Necháme den odstát, aby se ingredience propojily a pojídáme po lžičkách a necháváme pomalu rozpustit v ústech.