„Nemohu odvolat a neodvolám, neboť se nesluší křesťanu, aby mluvil proti svému svědomí. Zde stojím a nemohu jinak. Bůh mi pomáhej. Amen,“ pronáší rozhodným hlasem německý kazatel. Zástupy šlechticů a církevních hodnostářů oněmí úžasem.
Sám římský císař obdivně pokývá hlavou a odpoví zvoláním: „Tento mnich mluví velice odvážně.“ Nad reformátorem se přesto stahují mračna papežova hněvu!
Strhující proces, jenž otřese lidskými dějinami, se odehraje mezi 17. dubnem a 25. květnem roku 1521 v rámci říšského sněmu v západoněmeckém Wormsu.
Náboženský reformátor Martin Luther (1483–1546) je předvolán na pravidelné shromáždění stavů Svaté říše římské, aby zde obhájil své neslýchané názory.
Disputace s papežskými delegáty nedopadne pro saského teologa nejlépe a má být odsouzen k smrti. Pronásledovanému kazateli se však na poslední chvíli podaří ze spárů nepřátel uniknout!
Papež ho nazve opilcem
„Luther je jen opilý Němec.
Až vystřízliví, tak odvolá,“ nechá se slyšet papež Lev X. (1475–1521), když se mu v roce 1517 poprvé dostane do rukou latinský spis 95 tezí od Martina Luthera, v němž autor nevybíravě pranýřuje praktiky tehdejší katolické církve.
Předpověď se ovšem nenaplní a Luther se svými stoupenci zachází v příštích letech v kritice Svatého stolce ještě dále. Lev X. zuří a uvalí na drzého mnicha klatbu. Leč stane se něco, s čím papež nepočítal.
Martin se může pochlubit mocnými přáteli, k nimž náleží i saský kurfiřt Fridrich III. (1463–1525). Ten přesvědčí mladého římského panovníka Karla V. (1500–1558) k přezkoumání Lutherovy viny. Zpupný kazatel je tedy pozván na říšský sněm do Wormsu.
Jeho knihy vydají plamenům
Lutherovo vystoupení zanechá na účastnících diskuze hluboký dojem. Císař jej přesto prohlásí za kacíře!
26. května 1521 panovník vydává wormský edikt, na jehož základě mají být všechny Martinovy spisy spáleny a na celém území říše je zakázáno tisknout knihy, jež neprošly cenzurou. Dopředu je navíc jasné, že Karel nenechá Luthera odejít z města se zdravou kůží.
V tu chvíli ovšem zasáhne jeho ochránce Fridrich III.! Martin je na cestě z Wormsu přepaden Fridrichovými muži a potají unesen na hrad Wartburg. Zde se skrývá až do následujícího roku. Kazatelovo odsouzení mezitím vyvolá v říši náboženské nepokoje!
V Evropě tak naplno propuká křesťanská reformace, jedna z nejdůležitějších událostí historie, na jejímž konci dochází k vytvoření nových církví.