Kontrolujte zuby
Kvůli zubnímu kameni vznikají záněty, které zvíře samozřejmě bolí a navíc celkově oslabují imunitu. Proto je nejlepší už od mládí psa navyknout na pravidelné čištění zubů.
Ve vyšším věku se už toho moc zachránit nedá, čištění zubů ultrazvukem je kvůli nutné narkóze u seniorů nevhodné. Stejným rizikem je trhání zubů, které také musí probíhat v narkóze.
Hrozí skrytá podvýživa
Trávení je línější, hůře pracuje žaludek, játra i střeva. Tak se lehce může stát, že pejskovi chybí živiny, i když ho krmíme stále stejně. Jako první opatření bychom měli denní dávku rozdělit do několika menších porcí.
Místo dosavadního druhu ale začneme kupovat krmivo pro seniory – dobré značky vždy tento druh nabízejí.
Krmivo pro seniory není o nic horší než třeba pro psy v zátěži. Pro starší zvíře je lépe stravitelné, čímž zaručí, že pejsek získá všechny potřebné živiny a zůstane vitální.
Ach, ty klouby
Klouby se opotřebovávají stejně jako lidí, také kosti jsou s věkem křehčí. Pro jejich ochranu je třeba především hlídat, aby zvíře netloustlo. Starší psy nenutíme tolik běhat a hlavně skákat. Problémem jsou i schody.
Když se na ně podíváte z výšky očí psa, zjistíte, jak velkou překážku představují. Chození po schodech starší pes může odnášet bolestmi páteře.
Pokud není k dispozici výtah, tak bychom měli psa vynést – a to nejen jezevčíka, o kterém se traduje, že nesmí chodit po schodech. Na přilepšenou můžete psovi koupit přípravky na zlepšení stavu kloubů, ale počítejte s tím, že je zapotřebí dávat dlouhodobě.
Zhoršuje se zrak
Oči může stejně jako u lidí postihnout zákal nebo jiné očí potíže. U staršího psa bychom tedy měli pravidelné roční očkování spojit s tím, že se domluvíme na oční prohlídku.
Na termín očkování bychom ale neměli čekat, pokud si všimneme, že má pes problémy v neznámém prostředí, kde působí zmateně a chaoticky se „motá“.