I když platí rčení, že je „sůl nad zlato“, musí se – alespoň v kuchyni – používat v přiměřeném množství. Podle průzkumu solí většina lidí dvakrát víc, než by měla. Zanášení organismu solí pak vede k mnoha zdravotním komplikacím.
Přítel i škůdce
Lidské tělo k správnému fungování sůl potřebuje. Obsahuje dva minerály – sodík a chlór. Zejména bez sodíku nemůže náš organizmus správně fungovat. Vyskytuje se v každé buňce i ve všech tělesných tekutinách. Závisí na něm hospodaření s vodou i hodnota pH krve.
Sodík je nepostradatelný pro přenos nervových impulzů, ovlivňuje i pohyb svalů. Jeho množství v organismu regulují ledviny. Pokud je hladina sodíku nízká, začnou jej ukládat, v případě přebytku ho vyloučí močí.
V momentě, kdy ledviny regulaci sodíku nezvládají, začne se hromadit v krvi, a protože zadržuje tekutiny, vzrůstá její objem, a to zvyšuje zátěž kardiovaskulárního systému.
Náhražky soli
Omezení spotřeby sodíku, respektive soli, je pro většinu milovníků slaných pokrmů příliš těžkým úkolem. Ale existuje řešení i pro slabší povahy: mohou sůl nahradit přípravky se sníženým obsahem chloridu sodného.
Tipy, jak snížit příjem soli:
Čtěte pozorně etikety kupovaných potravin a nahraďte ty s vysokým obsahem soli za jiné.
Nahraďte sůl bylinkami a kořením.
Omezte používání ochucovadel (kečup, hořčice, omáčky atd.).
Snažte se konzumovat co nejvíc čerstvé zeleniny a ovoce.
Nebojte se požádat v restauraci, aby vám připravili jídlo s minimem soli.
Bylinky místo soli
Různé bylinkové kombinace se běžně používají v nemocnicích jako náhražka soli a doporučují je především pacientům s nemocným srdcem, ledvinami a s vysokým krevním tlakem.
Rady našich babiček
Místo soli lze přidat do vody na vaření oloupaných brambor snítku libečku nebo se k „osolení“ brambor přímo na talíři používá sekaná zelená nebo sušená petrželka, kterou lze dobře nahradit i čerstvou sekanou pažitkou.
Ostatně místo soli lze pažitkou i petrželkou ochucovat i nejrůznější pomazánky z tvarohu a sýrů, do nichž se taky přidávají lisovaný česnek a mletá paprika.