Ve tváři Viléma z Rožmberka je patrné překvapení. Český šlechtic toho viděl v životě už hodně, rakouský zámek Ambras, za nímž se do výše klenou alpské vrcholky, mu ovšem svou krásou vyráží dech.
Se svojí družinou právě postává na nádvoří a hledí na nádherná sgrafita na fasádě. Jeho údiv přitom ještě vzroste. Uvnitř totiž na Viléma čekají hotové divy…
Do strmých kopců nad Innsbruckem šplhá početná karavana. Vozy jsou napěchované vším možným. Nacházejí se v nich tisíce svazků knih, obdobný počet obrazů, stovky brnění, desítky zlatých džbánů nebo nádoby z kokosových ořechů.
Nechybějí tu ovšem ani rarity jako třeba kosti lidského obra, čelist mečouna, obratle velryby, vypreparovaný žralok nebo hadi z kalcitu.
Bílá perla Alp
Roku 1567 se novým tyrolským hrabětem stává Ferdinand II. (1529–1595), který doposud působil jako místodržitel v českých zemích.
38letý syn římskoněmeckého císaře proto naložil svou vzácnou sbírku uměleckých děl a kuriozit a vyrazil s ní do Innsbrucku, nad nímž už o dva roky dříve nechal přestavět hrad Ambras.
„Gotické sídlo se pod intervencí italských architektů proměnilo v magické místo,“ popisuje současný novinář Jiří Peňás. Ze zámku se jako mávnutím kouzelného proutku stává bílá perla Alp a také první novodobé muzeum na světě.
Manželka navrhla vanu
Otevřou se dveře a Vilém z Rožmberka (1535–1592) společně se svým hostitelem vstupují do Síně umění a zázraků. Místnost ukrývá nejcennější předměty, které se tyrolskému hraběti podařilo v průběhu života nashromáždit.
Pak je tu nádherně zdobený Španělský sál nebo doslova revoluční koupelna, patřící Ferdinandově utajované manželce Filipině Welserové (1527–1580). Unikátní je vanou s přívodem horké vody, která je zapuštěná do podlahy.
Dáma si ji údajně celou navrhla sama… V zahradách zámku jsou jezírka se vzácnými rybami, umělý vodopád, labyrint a hodovní pavilonky. V místní rotundě Ferdinand nechává vyrobit otočný stůl.
Park ukrývá také Bakchovu jeskyni, v níž hrabě testuje pijácké schopnosti svých hostí.