Diváci v pařížském Grand Café nevydrží na svých židlích příliš dlouho. Když se na ně z promítacího plátna řítí rozjetá parní lokomotiva ve snímku bratří Lumièrů, hromadně prchají. Málokomu onoho 28. prosince 1895 dojde, že se tak neděje ve skutečnosti. Éra filmu je teprve v plenkách…
Dílu Louise (1864–1948) a Augusta (1862–1954) Lumièrových lidé brzy přicházejí na chuť. Bratři musejí pořádat denně až 20 představení a roku 1897 již disponují katalogem, čítajícím 358 vlastních snímků.
Přesto do filmu nevkládají velké naděje. „Kino je vynálezem, který nemá budoucnost,“ odbývají zájemce o koupi jejich vynálezu. Záhy se ukáže, jak se spletli…
Sál pro 300 vyvolených
Dav zvědavců se 15. prosince tlačí kolem nového Cinéma Omnia Pathé na pařížském bulváru Montmartre. Dovnitř se dostane jen 300 šťastlivců, kteří budou moci obdivovat luxus, který nabízí první stálé kino na světě.
V pozadí projektu stojí řeznický učeň a filmový pionýr Charles Morand Pathé (1863–1957), jehož společnost chrlí vlastní filmy.
Znělka usnadní práci
Práce zlatníka Dismase Šlambora (1858–1926) dvakrát nenaplňuje. Mění si jméno na Viktor Ponrepo a jako kouzelník a eskamotér začíná vystupovat po českém venkově. Láká ho však Praha. Tu dobývá až s prvním stálým kinem.
Otevírá ho slavnostně 15. září v domě U Modré štiky v Karlově ulici. Hraje se zde denně kromě pátku, v sále se nachází 56 sedadel a Ponrepo se osobně vítá s každým příchozím divákem.
Později, jak zájem o kino roste, natočí úvodní znělku, kterou přivítá všechny naráz.
Zábava pro masy
Více než 5000 míst ve třech patrech nabízí filmovým nadšencům nově otevřené kino Fox Theatre v americkém Detroitu. Nachází se v desetipatrové administrativní budově, na níž si architekt dal celkově velmi záležet.
Charles Howard Crane (1885–1952), mimo jiné i autor interiéru, zde vkusně spojil čínské, perské, indické nebo barmské motivy. Hlavní lobby má výšku stropu jako šestipatrová budova.
Když se manželka majitele kina, producenta Williama Foxe (1879–1952), dozvěděla, že zde bude prostá podlaha, prosadila si koberec. Vznikl tak zřejmě největší kus koberce, který byl kdy vyroben. Vážil úctyhodných 1400 kilogramů…