„Tato stavba nebude symbolizovat jen umění moderního inženýrství, ale také století průmyslu a vědy, ve kterém žijeme,“ zakončí svoji dechberoucí prezentaci francouzský architekt Alexandre Gustave Eiffel.
Zamračení experti se přesto na jeho výkresy dívají s nedůvěrou. A kritiků se dnešní nejznámější dominanta Paříže nezbaví ani po svém dokončení.
Španělé ji nechtěli!
Nápad na výstavbu železo-ocelové věže se zrodí už v roce 1884 v hlavách inženýrů Émila Nouguiera a Maurice Koechlina, kteří pracují ve firmě Alexandra Gustava Eiffela.
Ten se pokusí nákladný projekt realizovat nejprve ve španělské Barceloně, ale radní města jej zamítnou jako příliš drahý a nevkusný.
Gustave tedy konstrukci představí doma ve Francii, kde se právě chystají přípravy na mezinárodní výstavu průmyslu a kultury, která se koná v roce 100. výročí od Velké francouzské revoluce.
Ve vypsané soutěži Eiffelova věž nakonec překvapivě porazí řadu jiných návrhů, například obří 220metrovou fontánu či impozantní repliku gilotiny na počest obětí revoluce.
Meteorologická stanice nebo rozhlasový vysílač?
Na kalendáři visí 6. květen roku 1889 a 21 oslavných salv z děla oznamuje otevření Eiffelovky pro veřejnost.
Ačkoli v prvním týdnu ještě nejsou zprovozněny výtahy, do obrovité věže si najde cestu 28 922 návštěvníků, kteří neváhají vyšlapat po schodech až do třetího patra!
Eiffelovi se v pozdějších letech podaří přesvědčit zástupce města o praktickém využití věže, například jako meteorologickou stanici nebo rozhlasový vysílač, a tak jeho životní dílo zůstane zachováno pro příští generace.
Celých 41 let si Eiffelova věž podrží primát nejvyšší stavby světa! Roku 1957 její výška díky přidání antény ještě o 24 metrů povyroste. Z nenáviděného projektu se tak stane jedna z neobdivovanějších pařížských památek.
Stále se však najdou jedinci, co ji nemohou vystát. Třeba slavný francouzský spisovatel Guy de Maupassant (1850–1893) prý zásadně chodil obědvat do restaurace uvnitř věže, neboť tvrdil: „je to jediné místo, odkud se na tu škaredou stavbu nemusím dívat!“
(Foto: shutterstock.com, pinterest.com, wikipedia.org.)