Spojuje v sobě umění, hru a obrovské tajemství. Někteří ji považují za zábavnou možnost, jak cvičit své schopnosti, podle jiných je v ní ukryto klíčové poselství.
Řeč je o skulptuře nazvané Kryptos, kterou lze najít na velitelství CIA v americkém Langley. Podařilo se už někomu rozluštit zprávy, které ukrývá?
Americký umělec Jim Sanborn (*1945) se potutelně usmívá. Na nádvoří komplexu americké CIA v Langley ve státě Virginie právě umísťují jeho vrcholné dílo:
zvlněnou měděnou desku poskládanou z 865 chaoticky rozesetých písmen. Na první pohled jde prostě jen o abstraktní vyobrazení s neznámou symbolikou, skutečnost je ale tentokrát úplně jiná. CIA totiž do nově postaveného prostoru nehledala pouze dekoraci.
Chtěla něco, o čem se bude mluvit dlouhá léta. Něco, co bude provokovat a co zároveň zůstane uvnitř areálu ukryto mimo pohledy obyčejných smrtelníků. K tomu mělo dílo obsahovat nějaké tajemství. Zadání plní Jim Sanborn na jedničku.
Už ono řecké slovo Kryptos, v překladu „ukrytý“, vybízí k rozluštění záhady. A v tomto případě doslova. Písmena totiž ve skutečnosti nejsou vůbec nahodilá, ale jsou důmyslně sestavená s pomocí neznámé šifry. Jaké poselství je v nich uloženo?
Spolupracuje se špičkami CIA?
Pozadí výroby tohoto neobyčejného díla je zajímavé. Umělec totiž zpočátku o šifrování vůbec nic neví a rozhodne se proto přijmout nabídku na poradenství od končícího šéfa kódovacího oddělení CIA Edwarda Scheidta (*1939).
Ten začne Sanborna školit v kryptografických technikách a s údivem zjišťuje, že na ně má Sanborn skutečný talent. Umělec nakonec sám vytváří výsledný kód tím, že pospojuje několik technik dohromady.
Ani Scheidtovi přitom neřekne, jakým způsobem to provedl a zda náhodou nespolupracoval ještě s někým jiným ze CIA. Oficiálně říká jen to, že síle své šifry nikdy moc nevěřil. „Chtěl jsem, aby se jednotlivé části luštily postupně.
Myslel jsem si ale, že první tři části budou dešifrovány během několika týdnů, možná měsíců,“ říká později umělec, jehož dílo se rychle stává jednou z největších záhad a provokací v CIA. Jak tedy přesně šifra vypadá a kolik se toho už podařilo rozluštit?
Tři části pokořeny
V souhrnu je to vlastně jednoduché. Zašifrovaná část, ve které lze najít celkem 865 písmen a čtyři otazníky, je rozdělená do čtyř sekcí, z nichž každá je zakódovaná podle vlastního klíče.
Obtížnost se přitom stupňuje, což dokládá i fakt, že tři části se už podařilo rozluštit. I to ale navzdory očekávání trvalo mnoho let.
Prvním, komu se daří přijít s částečným řešením, je kalifornský počítačový vědec Jim Gillogly v roce 1999. Souběžně s ním se daří část šifry rozlousknout analytikovi CIA Davidu Steinovi a později i několika dalším lidem.
A co tedy rozluštěné části ukrývají? V té první lze najít zvláštní filozofickou větu, která zdánlivě nedává smysl.
Ta druhá ukazuje na konkrétní místo nedaleko sídla CIA a poslední zase vzpomíná na objevení Tutanchamonovy hrobky v roce 1922. S ní je ovšem spojeno temné prokletí, které dostihlo některé z objevitelů. Hovoří to všechno snad o existenci nějakého tajemného, ale nebezpečného místa?
Prozradí šokující tajemství?
Definitivní odpověď by mělo přinést rozluštění poslední čtvrté šifry. Jenže to se ani po téměř 30 letech od umístění skulptury na nádvoří sídla CIA nedaří. A to ani lidem, kteří se o její rozluštění snaží značnou část života.
Třeba softwarová inženýrka z Nashwillu Elonka Dunin (*1958) o to usiluje 16 let. „Je to opravdu frustrující. Sanborn už dal pár vodítek k některým slovům a ani to nepomohlo.
Stále se to nedaří vyřešit,“ říká a připomíná, že například známe už první slovo této části. Tím je údajně „Berlín“. Jenže u toho zatím zůstalo a na velké oznámení se čeká marně.
Mnozí konspirátoři dokonce naznačují, že šifra ani nemůže být rozluštěna, neboť prozrazuje nějaké převratné informace z tajných složek CIA. Může jít o zprávu, že mimozemšťané existují, jak věří mnoho lidí?
Nebo je to snad jméno člověka, který stál za vraždou amerického prezidenta J. F. Kennedyho (1917–1963)? Ať je to jakkoliv, čtvrtá část složená z 97 znaků zatím odolává.