Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Evropu okupují nebezpeční vetřelci!

Zima je pomalu za námi, a tak lze spolu s příchodem teplých měsíců očekávat i tradiční negativum léta v podobě otravného hmyzu.

Přestože vyhánění zmatené sršně obecné z pokoje nemusí být zrovna příjemným zážitkem, setkání s její asijskou sestřičkou může být ještě o poznání horší.

Řeč je o tzv. sršni asijské (Vespa velutina), která sice nedosahuje velikosti největšího asijského zástupce rodu – sršně mandarinské (Vespa mandarinia) ani u nás běžné sršně obecné (Vespa crabro), ale umí si vynutit respekt jinak – značnou agresivitou.

Ta by měla dělat vrásky na čele především včelařům, protože sršně asijské dokázaly vyvinout působivou taktiku v lovení včel (Apis) a plenění jejich hnízd.

Stačí malá letka těchto agresorů, aby si se včelími dělnicemi během několika hodin poradila a zlikvidovala úly.

Na pozoru by se však měli mít i samotní lidé, na které dravá sršeň bez váhání zaútočí v momentě, kdy se nevítaný host až příliš přiblíží k jejímu hnízdu.

Hrozba táhne do Evropy

Sršně asijské jsou s výjimkou větší královny dlouhé asi 2 centimetry, přesto se jedná o nejnebezpečnější zástupce rodu, kteří mají v Japonsku každoročně na svědomí desítky lidí.

Většina obětí spadá do jedné z ohroženějších kategorií alergiků, starých lidí či malých dětí, což ovšem neznamená, že by se neměli mít na pozoru i mladí a zdraví lidé.

Sršen asijská se totiž zdržuje v obrovských koloniích a v oblasti jihovýchodní Asie má běžně i mnohatisícové roje, takže není výjimkou ani hromadný útok, při kterém lidské tělo čelí desítkám i stovkám žihadel.

Nepotěší ani skutečnost, že v případě napadení nestačí pouze popoběhnout několik desítek metrů do bezpečné zóny, jako to platí v případě sršně obecné, dravá Vespa velutina narušitele stíhá zuřivě a dlouho, takže se jí nezbavíte dříve, než po několika stech metrech.

Některé případy končí tragicky a co je nejhorší, postupně jich přibývá na evropském kontinentu. Jeden případ za všechny: zhruba před rokem byl na severu Španělska v Galícii napaden muž česající jablka a na následky dvaceti uštědřených štípanců zemřel.

Sršen asijská se tedy stává pro Evropu dosud nepoznaným problémem, který podle předpovědi odborníků do několika let dostihne i Českou republiku. Ale jak k tomu vlastně došlo?

Zrod migrace asijských agresorů

Psal se rok 2004, když do francouzské Akvitánie dorazila jedna z mnoha nákladních lodí s porcelánem z Asie.

Na tom by nebylo vůbec nic zvláštního, kdyby se ovšem do jednoho z kontejnerů s nákladem nedostalo i hnízdo sršní asijských, jehož obyvatelé ke smůle celé Evropy přežili cestu ve zdraví a v plné síle.

Jako první to pocítili na vlastní kůži zaměstnanci přístavu v Bordeaux, kde bylo víko nákladu poprvé odklopeno a na překvapené nešťastníky se v tu ránu vrhly tisíce rozzuřených sršní, které svými žihadly dostaly několik lidí do nemocnice.

V tu chvíli možná ještě nikomu nedošlo, že byla právě zahájena invaze nebezpečného vetřelce do Evropy, kterou bude takřka nemožné zastavit.

Prostředí hodné setrvání

Sršně asijské se prostředí přímořské Francie přizpůsobily bez větších problémů a brzy už se spokojeně množily, což mezi prvními poznali hlavně francouzští včelaři, jejichž úly se staly cílem útoků.

Evropská včelstva se bohužel nedokážou s něčím podobným vypořádat, a tak jde o zoufalý boj s předem jasným výsledkem, po kterém včelařům zůstávají jenom oči pro pláč.

„Mají velmi silná kusadla a naše včely se jim nedokážou ubránit. Takže sršně je v podstatě rozkoušou. Několik jedinců sršně asijské dokáže zničit celý úl,“ vysvětluje včelař Radek Smrčka. Pochopitelně už to dávno není ryze francouzský problém.

Již v prvních letech se oblast výskytu sršní asijských rozšiřovala až o 100 kilometrů ročně všemi směry. Není tedy divu, že byla na konci roku „obsazena“ již celá Francie a část Belgie, Španělska, Itálie a také západního Německa.

Zcela nový druh tak máme za humny, ale rad jak se na ně přichystat je vskutku pomálu.

Včelaření je zájmová či zemědělská aktivita, a jako všichni si musejí i tito lidé své svěřence nějak zabezpečit, nebo s aktivitou skončit. Více se totiž udělat nedá.

„Nicméně – tato sršeň by neměla včely medonosné úplně zahubit, jen sníží jejich počet,“ řekl k neradostné situaci Jakub Straka z pražského Entomologického oddělení katedry zoologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Lze se s nimi vypořádat?

Lidé se navzdory špatné prognóze nevzdávají a snaží se bojovat proti novému nepříteli všemi dostupnými prostředky. Nejprostším způsobem je pochopitelně odstraňování hnízd, které však nevede k výraznějšímu poklesu populace sršnů asijských.

Zoufalí včelaři a zemědělci proto využívají tradičních metod jako je lákání královen do plastových lahví s černým pivem a cukrem. Nezahálí ani příroda.

Jsou zaznamenávány případy, kdy se do drancování hnízd pustí sojky, sýkorky či jiní ptáci, nebo příloží ruku k dílu včelojed lesní či vlha pestrá.

Výjimkou nejsou ani případy parazitujících jedinců z čeledi očnatkovitích (Conopidae) či hlístic rodu Pheromermis. S ohledem na početnou populaci dravých sršní jde však o zanedbatelnou pomoc.

Zastaví invazi rostliny?

Určitou nadějí by mohl být objev ředitele botanické zahrady v Nantes na západě Francie, který během procházky po svém pracovišti úplnou náhodou rozevřel listy purpurového květu masožravé rostliny rodu špirlice (Sarracenia) a nadšeně vykřikl na zaměstnance:

„Je tam asijská sršeň! Je opravdu pěkně velká, lehce oranžová. Je vidět, že rostlina nestrávila křídlo.“

Sršeň s největší pravděpodobností přilákal nektar a feromony v ústí nálevkovitého květu rostliny. Neopatrný hmyz vlétl až příliš hluboko dovnitř a posléze byl rozložen trávicími štávami.

Přestože botanická zahrada vlastní tyto rostliny již od roku 2010, zjistili její zaměstnanci teprve před čtyřmi lety, že přitahuje dravé sršně.

Následný rozbor obsahu dalších rostlin rodu Sarracenia prokázal, že se nejedná o odejinělý případ a lapených sršní asijských je v útrobách masožravek více. Mohlo by to znamenat zlom v boji proti těmto vetřelcům?

„K vyhubení asijských sršní máme daleko. Každá špirlice má deset až patnáct láčků a může přilákat až 50 kusů hmyzu.

V sršním hnízdě je ale na 4000 sršní,“ zdůrazňuje ředitel botanické zahrady Romaric Perrocheau, který ovšem nepopírá, že by mohl objev v budoucnu přinést nějaké řešení.

Stejného názoru jsou vědci z Ústavu pro biologický výzkum při univerzitě v Tours, kteří nyní zkoumají molekuly uvolňované rostlinou do ovzduší, aby zjistili, které vůně sršně lákají.

Na základě nashromážděných zjištění se pak pokusí nalézt efektivní řešení problému.

Sršeň asijská je menší než naše sršeň obecná, ale narozdíl od ní, je velice agresivní. (Foto: wklegend, Wikimedia) Samec asijské sršně. (Foto: Gilles San Martin from Namur, Belgium, Wikimedia)
reklama
Související články
Výstava v Moravském zemském muzeu v Brně přináší jedinečný, nezkreslený vhled do života původních obyvatel Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie, kteří se významnou měrou sami podíleli na podobě expozice.   S bohatou kulturou, chápáním přírody, mytologií, kosmologií a výkladem světa etnik jako jsou např. Shuarové, Achuarové, Kofánové, Cashinahuové,Tucanové nebo Yanomamiové, se návštěvníci seznámí prostřednictvím […]
Zoolog Ondřej Mikulka a entomolog Josef Kašák z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU, Ústavu ochrany lesů a myslivosti, v rámci výzkumu při ohledávání mrtvého bobra nalezli v jeho srsti blecháče bobří, brouky z čeledi lanýžovníkovití.   Pokud bychom uspořádali soutěž o nejpodivnějšího brouka vůbec, tak blecháč by jistě patřil mezi kandidáta na první příčky. Blecháč bobří žije v dospělosti, jak název napovídá, […]
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek   Kadeti a kadetky během beztížného letu zažili na vlastní […]
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni.   Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Záhady a napětí
Děsivé vlkodlačí dědictví: Je polský rod Laski prokletý?
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Tajemství Kosovy Hory: Poltergeist, kostlivec a místo posledního soudu
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Zahrada se probudila. A s tím se objevuje spousta práce
panidomu.cz
Zahrada se probudila. A s tím se objevuje spousta práce
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě
Staré hodiny z trhu byly prokleté
skutecnepribehy.cz
Staré hodiny z trhu byly prokleté
Přála jsem si mít starožitné hodiny. Měla jsem štěstí. Když jsme šli s manželem na bleší trhy, přesně jedny takové tam jeden pán prodával. Vždycky jsem tíhla ke starožitnostem, mohla jsem hodiny stát v krámě a obdivovat staré kousky. Vysnila jsem si, až budu vydělávat víc peněz, koupím si domů nějaký krásný starý kousek nábytku nebo doplněk. Čas od času jsme
NASA pod Trumpem: Z vědy otloukánek, priorita Mars a Měsíc
21stoleti.cz
NASA pod Trumpem: Z vědy otloukánek, priorita Mars a Měsíc
Plánovaný rozpočet pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) by zásadně celou organizaci proměnil. Z původního širokého spektra vědeckých výzkumů by se agentura pod taktovkou Donalda Tru
Apendix, žlučník a ledviny: Zbytečné, nebo nenahraditelné?
epochaplus.cz
Apendix, žlučník a ledviny: Zbytečné, nebo nenahraditelné?
Apendix, žlučník, ledviny – tyto orgány hrají v těle důležitou roli, ale přežít bez nich je možné. Od „zbytečného“ apendixu po životně důležité ledviny, moderní medicína a přirozené mechanismy těla umožňují život i po jejich ztrátě. Přečtěte si, jak tělo zvládá absence těchto orgánů. Apendix: K čemu je dobrý? Jde o červovitý přívěsek na konci
Ve znamení geometrie a olivovníků
rezidenceonline.cz
Ve znamení geometrie a olivovníků
Prosklené atrium se vzrostlou zelení, viditelnou téměř z každé části rezidence, je srdcem pozoruhodného projektu, vytvořeného na pozemku o velikosti téměř tří set čtverečních metrů. Původní myšlenkou zadavatele byl požadavek na vznik bydlení o třech úrovních, s respektem k cílené harmonii zvolených materiálů a očekávané funkčnosti. Součástí představ investora bylo i propojení společenské zóny v zájmu její
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
epochanacestach.cz
Hostýn: Působí zde Panna Marie?
Hostýn je 735 metrů vysoký kopec, na kterém se nachází významné poutní místo. Podle pověsti se zde ve 13. století ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Scházela jim prý ale voda. Proto se modlili k Panně Marii a nebeská pomoc údajně skutečně přišla. V roce 1241 se Evropa brání nájezdům Mongolů z východu. Jedna část –
Zkáza dobyté Moskvy: Doprovázel tažení francouzské armády jaderný výbuch?
enigmaplus.cz
Zkáza dobyté Moskvy: Doprovázel tažení francouzské armády jaderný výbuch?
Když v roce 1812 do Moskvy vstoupí Napoleonova armáda, najde město zcela prázdné. Vzápětí jej navíc pohltí požár, který z neznámý příčin vzniká na různých místech Moskvy. O tom, co mohlo být příčinou
Rourke se nechal připravit o balík peněz
nasehvezdy.cz
Rourke se nechal připravit o balík peněz
Americký oscarový herec Mickey Rourke (72), známý například z filmu 9 a 1/2 týdne, přišel o pořádný balík peněz! Při své účasti v britské televizní reality show Celebrity Big Brother, ke které se nec
Nenápadná změna – velký efekt
nejsemsama.cz
Nenápadná změna – velký efekt
Nemáte ráda výrazné rtěnky, ale přesto chcete své rty líčit? Zkuste odstíny nude, tedy tělové. Sluší ženám v kaž­dém věku. Nude rtěnka vám dodá přirozený a svěží vzhled a může ubrat i léta. Stačí si najít ten svůj odstín a můžete je nosit naprosto všude. Jaký vybrat odstín? Nude rtěnky mohou být v odstínech béžové, pískové, do růžova nebo do hněda.
Neschopný Petr ze Šternberka: Prohrál všechny bitvy, jichž se zúčastnil!
historyplus.cz
Neschopný Petr ze Šternberka: Prohrál všechny bitvy, jichž se zúčastnil!
„Konečně zemi zbavím toho jedovatého plevele,“ šeptá si šternberský vladař skrz sevřené rty. Husitské války jsou v plném proudu a on má na kontě už dvě ostudné prohry s kališníky. U Poříčí nad Sázavou se mu ovšem naskýtá jedinečná příležitost jim vše vrátit. Daří se mu zde totiž obklíčit Žižku a jeho muže. Přesto ani
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz