„Co teď budu dělat?“ láme si hlavu italský architekt a v návalu zoufalství roztrhá své nakreslené plány na kousky. Jeho rozestavěné životní dílo, obří zvonice v Pise, se nebezpečně naklání na stranu a hrozí jí tak, že se úplně zhroutí!
Původní projekt proto musí být výrazně přepracován. Jak si s ním středověcí stavitelé poradí?
Nevíme, kdo ji postavil
Jméno architekta, jenž započal s výstavbou šikmé věže, je dodnes neznámé. Autorství projektu bylo dlouhá léta připisováno známému italskému sochaři a staviteli Bonanno Pisanovi. To je ovšem nejspíš omyl.
Podle nejnovějších studií je za stavbu zodpovědný spíše Pisanův současník Diotisalvi, jelikož se zvonice velmi podobá jeho dílům. Nesporné důkazy však pro tuto domněnku nemáme. Architekt se každopádně dopustí obrovské chyby.
Postaví totiž základy v příliš měkké půdě. V důsledku toho se těžiště věže začne už krátce po zahájení stavby kriticky naklánět. Nešťastný stavitel se pokusí problém odstranit tím, že základy zpevní větvemi a kameny.
Zvonice se na nějaký čas opravdu narovná, leč několik let nato se samovolně vychýlí znovu. Tentokrát do opačného směru!
Zpomalí její náklon
Konstrukce šikmé věže se nakonec protáhne na bezmála 200 let! S průlomovým řešením, kterak zastavit hrozivý náklon, přijde na přelomu 13. a 14. století proslulý italský architekt Giovanni Pisano.
Ten stavbu rozšíří o další dvě patra, která jsou mírně nakloněná na druhou stranu, čímž se má vychýlení vyrovnat. Plán slaví úspěch a náklon se výrazně zpomalí. Roku 1372 je 56 metrů vysoká věž dokončena.
Od jejího dalšího navyšování je pochopitelně upuštěno a záměr vybudovat nejvyšší zvonici se nezdaří. Obyvatelé Pisy nicméně nemusejí nedosaženého rekordu litovat. Netradičně vyhlížející věž se totiž v moderní době stane vyhledávanou turistickou atrakcí.
Ani důmyslná opatření Giovanni Pisana ovšem sklon věže zcela nezastaví a zvonici nadále hrozí zhroucení! Teprve v 90. letech minulého století jsou na příkaz italské vlády provedeny rozsáhlé záchranné kroky, díky nimž se pád věže povede odvrátit. Na základě mínění odborníků by měla vydržet stát minimálně dalších 300 let.