Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Templáři: Kdo skutečně byli a jak vypadal jejich život?

Asi málokterá historická organizace budí až do dnešní doby takový zájem a emoce, jako řád templářů. Tito nenávidění a milovaní rytíři třímali v jedné ruce měšec plný peněz a v druhé meč posvěcený od samotného křesťanského Boha.

Měli za úkol hájit zájmy křesťanství, ochraňovat poutníky na cestě do Jeruzaléma a dokonce střežit i svatý grál. Kdo však skutečně byli? Jak vypadal jejich život? A jaký byl skutečný důvod existence jejich řádu?

Vznik řádu

Po tom, co byl v roce 1099 dobyt Jeruzalém při první křížové výpravě, výrazně přibylo poutníků, kteří se na toto svaté místo a kolébku křesťanství chtěli podívat vlastníma očima.

Vzhledem k tomu, že cestování nebylo ve 12. století nijak zvláště bezpečné, vyvstala potřeba neozbrojené poutníky chránit před lapky a muslimskými útočníky z Tyru a Aškalonu.

Na tento popud vznikl řád Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu, který založilo osm rytířů včetně Godefroie de Saint-Omera a Huga de Payense, prvního velmistra řádu.

Přesné datum této události není známo, avšak historici odhadují, že se jedná o rok 1119 či 1120. Již na počátku své existence se templáři těšili přízni krále, šlechty i významných poutníků. To se však později mělo změnit.

Hugues de Payens, první velmistr Řádu templářů.

Křížové výpravy

I když původní záměr křížových výprav, které vyhlašoval papež, bylo osvobození míst posvátných pro křesťany z rukou muslimů, časem se z těchto nájezdů stala spíše snaha o dobytí nového území a založení křižáckých států.

Vše se samozřejmě dělo ve jménu vyššího dobra a hlavní bylo zemi očistit od všech nepřátel křesťanského Boha a zabránit pronikání islámu do křesťanských zemí.

Celkem templáři bojovali v devíti křížových výpravách, které je zavedli nejenom do Jeruzaléma, ale také do Egypta, Řecka, Pobaltí, Skandinávie a Palestiny. Kromě tažení proti nepřátelům křesťanů se odehrálo také několik akcí proti kacířům. Mezi nejznámější z nich patří výpravy proti katarům nebo husitům.

Templáři byli brzy po celém světě známí jako neohrožení válečníci, které pohání náboženský zápal a touha dostát svým svatým povinnostem.

Fungování řádu a svaté armády

Již od samého počátku byli templáři organizováni jako duchovní řád s přísným vojenským zřízením. V polovině 12. století byla založena ústava řádu a jeho základní struktura.

Tato řehole byla vypracovaná svatým Bernardem a obsahovala 72 článků plných povinností a zákazů, které bylo třeba striktně dodržovat.

Mezi nejvýznamnější patřilo společné jídlo, zřeknutí se světských potěšení, pravidelná účast na bohoslužbách a zejména absolutní poslušnost velmistrovi.

Templářští rytíři na středověké iluminaci Matěje Pařížského.

Rekruti k templářům přicházeli z celé západní Evropy. Hlavní motivací přitom byla většinou podpora svaté války, avšak mnoho mužů hledali v této organizaci pokání ze předchozí hříchy, možnost bojovat a proslavit se, anebo jen chtěli pravidelnou stravu. Řád byl rozdělen na rytíře, seržanty, sloužící bratry a kaplany.

Výzbroj a oblečení

Prvotní rozdělení určovalo, jakou templářskou zbroj na sobě budou jednotliví členové řádu nosit. Rytíři, jakožto členové těžké jízdy, nosili bílý plášť či tuniku s vyšitým červeným křížem.

Do boje byli vybaveni těžkou kroužkovou košilí nebo jednoduchým železným kyrysem. Součástí zbroje byly také kroužkové nohavice a kbelcová přilba s úzkým hledím.

Bojovali především s templářským jednoručním mečem a černobílým štítem.

Rytíři dostávali přidělenou i výstroj pro své koně. Seržanti, kteří byli dále rozděleni na vojáky (pěchota) a na sloužící bratry, měli jednodušší výstroj. Jejich varkoč a plášť byl černý, ale stejně jako u rytířů na nich byl vyobrazen červený kříž.

Kroužková košile byla kratší a kbelcovou helmu nahradili otevřenou, která byla pro pěší boj praktičtější.

Co se týče templářských zbraní pro pěšáky, na boj zblízka sloužil dobře jednoruční meč nebo kopí.

Sloužící bratři potom nosili hnědý vlněný mnišský hábit.

Výzbroj rytířů, zdroj: quora.com.

Rychle nabyté bohatství

Řád prosperoval a vzrůstal především díky vysokým darům od příznivců, které měly různé formy – peníze, půda, koně, vojenské vybavení i potraviny.

Samotní templáři v pozdějších letech výrazně profitovali ze širokého spektra služeb, které se týkaly raných forem bankovnictví a přepravy zboží.

V dobách svého největšího rozmachu těžili peníze z dobyvatelských výprav a ze svých základen. Vlastnili také nespočet lodí, které pronajímali vývozcům – vytvořili si tak vlastní obchodní řetězce. Další peníze jim proudily z provozu úschoven či převozu majetku.

Každý poutník totiž věděl, že není radno cestovat s větším majetkem, který by mohl skončit v rukou lapků. Mnohem pohodlnější tak bylo za určitý finanční obnos uschovat věci či větší částku peněz u templářů nebo si je nechat doručit přímo na místo.

Byli také velmi vychytralí, co se týče půjčování prostředků. Protože ve středověké Evropě byla zakázána lichva, templáři předem vypočítali úroky včetně zapůjčené částky, které budou požadovat zpět.

Velmi často bylo od půjčujícího vyžádáno, aby dal k templářům do zástavy cennosti jako jistotu. Řád časem natolik zbohatl, že půjčoval peníze i samotným králům.

Zrušení řádu

Nenadálé bohatství, moc a papežova ochrana způsobily, že templáři nebyli dlouho bez nepřátel. Když v roce 1391 padlo Acre (poslední templářská základna na blízkém východě) do rukou muslimů, celým řádem to významně otřáslo.

Najednou přišli o smysl své existence. Postupně se začaly vynořovat zkazky o jejich nemorálnosti a rouhání proti bohu. Rychle šířená propaganda je začala označovat za zločince, kteří nejednají ve jménu papeže a křesťanství.

Vše vyvrcholilo, když král Filip Sličný obvinil templáře z kacířství, z homosexuálního chování a uctívání pohanských symbolů. Mnoho členů řádu bylo mučeno a bylo na nich získáno falešné přiznání.

Viníci byli poté spolu s posledním velmistrem Jakubem de Molay upáleni na hranici. Templářský řád byl zrušen a jeho majetek zkonfiskován.

Upálení Jakuba z Moley, zdroj: ancient-origins.net.

Odkaz templářů

Templáři vytvořili zcela nový model rytířů. Zatímco v časnějším středověku se na rytíře pohlíželo spíše jako na válečníky, kteří bojují jen ve vlastní prospěch, templáři se prezentovali jako cudní, poslušní a zbožní služebníci Boha.

Díky tomu se významně zasadili o rozmach rytířského eposu a nám se tak dochovalo mnoho příběhů o legendárních svatých bojovnících.

Jejich příběh můžeme sledovat v mnoha filmech, objevili se také jako hlavní záporní hrdinové v herní sérii Assassin’s creed a v neposlední řadě se o nich nedávno v České republice natočil seriál Knightfall.

Související články
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
reklama
Historie
Založení španělské inkvizice: Ferdinand II. našel metlu na poddané
Sixtus IV. mu dělá problémy. Odmítá posvětit vznik španělské inkvizice, nad kterou nebude mít přímou kontrolu. Ferdinand II. Aragonský je ale tvrdý protivník. Má na papeže páky a nakonec ho přesvědčí, aby mu vyšel vstříc!   Vzali se v roce 1469. Ferdinand II. Aragonský (1452–1516) a Isabela Kastilská (1451–1504) mají společný cíl – sjednotit pod […]
Šílená císařovna pila vodu z kašen!
„Tentokrát skutečně odplouváme,“ pošeptá Šarlota manželovi. „Budeme vládnout a já chci, aby nám Evropa záviděla.“ Maxmilián Habsbursko-Lotrinský (1832–1867) se na svou půvabnou ženu usměje, rozjařený žhavými slunečními paprsky, pocitem neskonalého štěstí i ovacemi, jimiž je všude vítají. „Proč by tomu mělo být jinak? Plujeme do nové země, proslulé svým bohatstvím, z níž vytvoříme mocný a moderní […]
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve.   S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché…Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá jako svatá […]
Pyrenejský Titanic: Proudilo přes nádraží Canfranc nacistické zlato?
V panenské přírodě mezi horskými štíty Pyrenejí působí nepatřičně. Řeč je o nádraží Canfranc. Jde totiž o jednu z největších a nejluxusnějších železničních stanic světa.   Početným davem se rozléhá jásot. 18. července 1928 je v provincii Huesca otevřeno největší španělské nádraží. „Pyreneje již neexistují,“ prohlašuje král Alfonso XIII. (1886–1941) během slavnostního aktu. Toho se účastní také francouzský […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Na bolest i proti depresím: Mohou magnety léčit?
Mnozí ji považují za přeceňovaný experiment, který má daleko menší výsledky, než jak je prezentováno. Jiní však vidí v takzvané magnetoterapii pozoruhodnou alternativní léčbu, která může pomoci s řadou tělesných i psychických neduhů. Jak to tedy je? Má smysl léčbu s pomocí magnetů absolvovat?   Léčitel v orientálně vypadajícím rouchu si zamyšleně prohlíží zranění, které malé děvčátko […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
nejsemsama.cz
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
Nesmělost bývá v navazování vztahů velkou překážkou. Někdy musí pomoci náhoda. Poté, co jsem se před časem rozvedla, užívala jsem si čtyři roky klid a samotu. Moje manželství bylo tak trochu „italské“, plné hádek a výčitek. Pokud jsem si měla najít dalšího partnera do života, muselo jít o někoho výrazně klidnějšího. Nevěděla jsem, jak na
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
epochaplus.cz
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
21stoleti.cz
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Dykovi zázračně slepili manželství?
nasehvezdy.cz
Dykovi zázračně slepili manželství?
Podle všeho byli jen kousek od rozvodu. Teď ale Tatiana Dyková (46) a její manžel Vojtěch Dyk (39) zase vrkají jako hrdličky a vypadají šťastně. Povídá se, že manželství zachránili opravdu v posle
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
enigmaplus.cz
Otazníky studené války: Maskovalo vyzdvižení vraku ponorky hledání Atlantidy?
V roce 1968 se v Tichém oceánu potopila sovětská ponorka K-129. Na její palubě se nacházely i balistické rakety. Ve studené válce mezi velmocemi to tehdy „mrzlo, až praštělo“. Američané se rozhodli, ž
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
historyplus.cz
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá na dobových ilustracích nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve. S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché. Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
skutecnepribehy.cz
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
Na půdě jsem objevila staré fotografie. Odnesla jsem je domů, abych si je prohlédla. Vypustila jsem tak do světa rodinné prokletí, které znovu udeřilo… Když jsme jezdili k babičce na prázdniny, měli jsme zakázáno lézt na půdu. V rodině se totiž vyprávělo o tom, že z půdy spadl náš prastrýc, jiný náš předek se tam prý dokonce oběsil. „Ta
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz