Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Pravda o Draculovi: Opravdu pil lidem krev?

Kdo by neznal temného vládce Transylvánie, hraběte Draculu, který pil krev nevinným obětem, protože byl upír?

Předlohou pro něj se stala skutečná historická postava, rumunský krutovládce Vlad III. Jaký byl jeho život a jak se reálně zbavoval svých nepřátel?

Když roku 1897 poprvé vydal irský spisovatel Bram Stoker (1847–1912) svoji knihu o hraběti Draculovi, rozpoutal tím šílenství zvané vampyrismus. Hraběte vylíčil jako podivína, žijícího osaměle na temném hradě Bran uprostřed Transylvánie (dnešní Rumunsko).

Chodil v černém, vyhýbal se slunci, spal v rakvi, a hlavně pil lidskou krev – byl totiž upír. Jako předlohu ke svému dílu si Stoker zvolil rumunského knížete Vlada III. Draculu (1431–asi 1477). Ve skutečnosti toho o něm ale mnoho nevěděl.

Svůj příběh postavil jen na legendách, které se skutečným Draculou měly jen pramálo společného.

Turecké vzdělání i mučicí praktiky

Vlad III. se narodil v sedmihradské pevnosti Sighisoara v zimě roku 1431. Jeho otec Vlad II. (1390–1447) nastoupil roku 1436 na trůn Valašského knížectví (země na jihu dnešního Rumunska), ale už v roce 1442 ho z něj vypudili nepřátelé, napojení na Uhry.

Aby se udržel u moci, zajistil si podporu Osmanské říše.

Svoji loajalitu vůči Osmanům musel prokázat tak, že na jejich dvůr odeslal své dva syny, Vlada a Radu. Vlad III. tak strávil část dětství jako rukojmí tureckého sultána. Díky tomu se mu dostalo vynikajícího vzdělání.

Seznámil se s filozofii, historií i světovými myšlenkovými proudy, studoval jazyky.

Krutý kníže „Narážeč“

Na druhou stranu ale musel přihlížet turecké krutosti. Je jisté, že se právě zde seznámil s praktikou narážení nepřátel, tedy svých krajanů, na kůl. Zanechala v něm natolik silný dojem, že ji později sám často využíval.

Dobře věděl, jak odstrašující účinek praktika má. Spočívala v zavedení ostrého kůlu do konečníku odsouzence.

Kůl byl následně vztyčen a člověk na něm naražený umíral dlouhé hodiny, zatímco mu dřevo pomalu projíždělo tělem a probodávalo vnitřnosti. Časté využívání této kruté metody mu vysloužily přezdívku Tepeš neboli Narážeč na kůl.

Vládcem na dva měsíce

Roku 1447 povstali proti Draculově otci valašští šlechtici, bojaři, sesadili jej z trůnu a při útěku ho zabili.

Vláda nad Valašským knížectvím přešla do rukou Vladislava II. Valašského (zemřel 1456), mocně podporovaného sedmihradským šlechticem Jánosem Hunyadim (1387–1456).

Když se ti dva společně vydali na výpravu proti Turkům, zůstalo Valašsko nechráněné, čehož Vlad III. hned využil a s tureckou podporou vpadl do země. Roku 1448 se na dva měsíce stal valašským vládcem, než se Vladislav vrátil z boje.

Zpět na trůnu jako ochránce křesťanství

Podruhé se Vlad III. vojensky zmocnil Valašska v roce 1456, a to již s pomoci Jánose Hunyadiho, ke kterému se připojil a jež ho vybavil vojskem. Za obratem ve smýšlení Hunyadiho i Maďarů stála turecká expanze.

Sultánu Mehmedovi II. (1432–1481) se roku 1453 podařilo dobýt Konstantinopol, ke své říši si připojil i Valašsko.

Křesťanská Evropa si začala uvědomovat nebezpečí přicházející z východu, a proto se Vlad III. opět vrátil na valašský stolec, tentokrát jako ochránce křesťanství.

Jak si poradit s chudobou v zemi?

Když se dostal na trůn, musel se nejprve vypořádat s opozicí, tedy s vlivnými bojary. Stovky jich nechal narazit na kůly. O jeho krutosti se tradovaly nejrůznější zvěsti. Jednou měl například mezi kůly uspořádat hostinu.

Když si někdo z pozvaných začal stěžovat na zápach hnijících těl, nechal ho také narazit na kůl, ovšem na vyšší, aby byl na čerstvém vzduchu. S chudobou v zemi si poradil tak, že pozval všechny chudé, staré a nemocné v zemi na hostinu na svůj hrad.

Poté je všechny upálil. Jeho poddaní se ho báli natolik, že když nechal u studny v lese ležet zlatý pohár, nikdo se ho neodvážil ukradnout. Také své sloužící krutě týral, a to včetně dětí.

Hřeby přibité turbany

Na druhou stranu se snažil zlepšit situaci v zemi. Zasazoval se o šíření křesťanství a zakládal kláštery.

Hunyadim byl pověřen i ochranou transylvánské hranice, což byl moudrý krok, protože nepříteli rozuměl jako málokdo, a to nejen proto, že plynně ovládal turečtinu. Po nějaké době Osmanům přestal platit vazalský tribut.

Když se u jeho dvora zjevili sultánovi vyslanci domáhající se platby, požádal je Vlad, aby před ním „smekli“ své turbany. Věděl, že jim to víra zakazuje. Když dle očekávání odmítli, nechal jim turbany k hlavě přibít hřebíky.

Odvážně proti turecké přesile

Vlad III. také začal pořádat výbojné výpravy na turecké území. Když se o nich dozvěděl sultán Mehmed II., vyslal osmnáctitisícové vojsko, aby zničilo jediný valašský přístav. Střet s Draculou však přežilo jen 8 tisíc Turků.

To sultána rozlítilo a shromáždil 150tisícovou armádu, se kterou vstoupil na území Valašska s cílem si je podrobit. Naděje Vladovy armády na úspěch byla malá, rozhodli se proto zaútočit na Turky v noci.

Podařilo se jim zabít asi 15 tisíc mužů, sultán ale vyvázl. S armádou pokračoval k hlavnímu městu Vladova knížectví, našel ho ale prázdné, pouze ozdobené kůly, na kterých viseli poražení Osmané.

Napichování krys na klacek

Vladova pozice v zemi však postupně slábla, oslaboval ji zejména jeho proturecky orientovaný bratr Rad. Dracula žádal o podporu nového uherského krále, Matyáše Korvína (1443–1490), syna Jánose Hunyadiho. Ten se však bál války s Turky, a Vlada proto nepodpořil.

Namísto toho nařídil válečníkovi Janu Jiskrovi z Brandýsa (1400–1469), který do jeho služeb vstoupil po skončení husitských válek, aby Draculu zajal.

Vladova vláda nad Valašskem tak skončila roku 1462. Ve vězení si prý z dlouhé chvíle nabodával na zostřené klacky aspoň krysy.

Skončil naražený na kůl

Roku 1475 byl Vlad z vězení propuštěn a o rok později se opět stal vládcem Valašska. Vojensky ho Korvín ale nepodpořil. Dracula měl tak velmi málo času na přípravu, než do země pronikla mohutná osmanská armáda.

Po pouhých dvou měsících vlády byl zabit v boji s Turky (i když jiná verze praví, že ho zabili nespokojení bojaři). Jeho hlava byla oddělena od těla a odvezena jako trofej do Konstantinopole (dnešní Istanbul), kde ji dal sultán nabodnout na kůl a vystavit.

Nesmrtelný Dracula

Jak se tedy lišil skutečný Dracula od své knižní podoby? Vlad III. nežil v Transylvánii (Sedmihradsko), byť se tam narodil, ale několikrát vládl v sousedním Valašsku. Hrad Bran, kam zasadil Stroker děj svého románu, Vlad nikdy nenavštívil.

I když některým lidem zcela jistě „pil krev“, zejména tureckému sultánovi, upírem nikdy nebyl. Nesmrtelným se ale skutečně stal. V Rumunsku a Bulharsku je pokládán za lidového hrdinu, ve zbytku světa je jako nejslavnější upír všech dob znám dodnes.

Vlad III. připojil ke svému území i Valašsko. I přes jeho krutost se zasadil o rozkvět země. Sultán nechal Vlada napíchnout na kůl.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Může nám půst prodloužit život?
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
Záhady a napětí
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej